Izbori u Srbiji 17. decembra tehnički su bili dobro organizovani, ali politički nisu bili fer i obeležile su ih brojne neregularnosti, ocenio je u ponedeljak na sednici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) u Strazburu šef posmatračke misije tog tela Stefan Šenah (Schennach).
Predstavljajući izveštaj o izborima u Srbiji, Šenah je rekao da su izbore obeležili nepravedni uslovi, proceduralne neregularnosti i učestali navodi o organizovanju i prevoženju birača radi podrške vladajućoj stranci Srpskoj naprednoj stranci (SNS) na lokalnim izborima, prenela je agencija Beta.
U Šenahovom izveštaju, koji je ranije objavljen, sa zabrinutošću se konstatuje da se brojne nepravilnosti i nedostaci ponavljaju i da predstavljaju duboko ukorenjena pitanja koja bi vlasti u Srbiji trebalo da reše što je pre moguće.
Vlasti u Srbiji se u Šenahovom izveštaju pozivaju da smislenim izmenama izbornih zakona spreče organizovane migracije birača i da obezbede da nezavisne i nadzorne institucije, posebno Regulatorno telo za elektronske medije i Agencija za sprečavanje korupcije, igraju proaktivnu ulogu u obezbeđivanju fer izbornih uslova, navodi Beta.
U Srbiji su 17. decembra održani vanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova i opština, uključujući i Beograd.
Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" ne priznaje njihove rezultate i vladajuću SNS optužuje za izbornu krađu.
Prema tim navodima, vlast je uticala na izborne rezultate pored ostalog, kroz fiktivno prijavljivanje građana iz drugih mesta u Srbiji i inostranstva na adrese u Beogradu i njihovo organizovano dovođenje na glasanje.
Te građane nazivaju "fantomskim biračima", naglašavajući da oni po zakonu nemaju pravo da budu prijavljeni u Beogradu i glasaju ako tu zaista ne žive.
Vlast, na čelu sa Srpskom naprednom strankom, je odbacila sve optužbe o izbornoj krađi.
Pročitajte i ovo: 'Bitka' za Beograd stigla do Ustavnog sudaUz opoziciju, na neregularnosti izbora u Srbiji održanih 17. decembra i ranije su ukazali su domaći i međunarodni posmatrači.
Nevladina organizacija CRTA, koja je posmatrala izborni proces, ocenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.
OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) saopštila je da su izbore obeležili i zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države, negativna kampanja i širenje straha.
O decembarskim izborima raspravljao je i Evropski parlament (EP), odakle je poručeno Evropska komisija očekuje od Srbije, kao kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, da na transparentan način ispita sve pritužbe o neregularnostima tokom izbora održanih 17. decembra prošle godine.
Vaš browser nepodržava HTML5