Ivan Cvetić, direktor firme MCI Trading koji se od 20. jula nalazi na listi sankcija Sjedinjenih Američkih Država, izjavio je da sankcionisana ruska firma sa kojom je sarađivao, do tog dana takođe nije bila na američkoj "crnoj listi".
On je u izjavi za agenciju Fonet, naveo da zbog toga njegova kompanija "nije ni na jedan način prekršila propise i procedure".
Firma MCI Trading i direktor Ivan Cvetić na listi su sankcija zbog, kako je navelo američko Ministarstvo finansija, materijalne pomoći, sponzorisanja ili obezbeđivanja finansijske, materijalne ili tehnološke podrške ruskoj firmi AK Microtech iz Moskve.
AK Microtech je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država takođe od 21. jula, zbog optužbi da je obezbeđivala opremu ruskoj odbrambenoj industriji.
Cvetić navodi da je trenutno u kontaktu sa partnerima iz Sjedinjenih Država i da pokušava da razreši situaciju.
Kako objašnjava, sve poslovne transakcije koje su obavili MCI i AK Microtech (AKM) prošle su sve legalne puteve i carinske propise bez ikakvih problema.
On je dodao da je "potpuno nemoguće ilegalno izvesti robu iz Evropske unije (EU) Izraela, Koreje i Srbije u Rusiju".
Pročitajte i ovo: Sankcionisana firma iz Srbije uvozila proizvode iz Kine, izvozila u Rusiju, ali i u SADCvetić objašnjava da se za proizvode, za koje postoji i "teoretska mogućnost" da budu prenamenjeni za vojnu upotrebu, obavezno traži i od proizvođača i od carine takozvani "End-User Certificate", odnosno potvrda o krajnjem korisniku.
Kako dodaje, ni za jedan proizvod nijedna država, niti institucija nije tražila "End-User" sertifikat.
"Za MCI to je bila dodatna potvrda da se radi o uobičajenim poslovima", navodi Cvetić
Kao je objašnjeno stavljanje na 'crnu listu'?
Ruska firma AK Microtech, sa kojom je Cvetić sarađivao, tereti se da je obezbeđivala visokotehnološku opremu ruskoj odbrambenoj industriji.
Kako je objašnjeno od strane nadležnih u SAD, radi se o firmi specijalizovanoj za transfer strane tehnologije ruskim kompanijama za proizvodnju mikroelektronike, uključujući i one koje obezbeđuju mikroelektroniku ruskoj odbrambenoj industriji.
Prema podacima američkog Ministarstva finansija, srpski MCI Trading je poslao desetine pošiljki ruskoj firmi AK Microtech od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Pročitajte i ovo: Nove sankcije SAD usmjerene na pristup Rusije tehnologiji naoružanjaŠta se zna o poslovanju firme u Srbiji?
Istraživanje novinara RSE pokazalo je da je srpska firma MCI Trading odnosu na prethodno poslovanje, udvostručila prihode od prodaja u 2022. godini. Većina izvoza bila je ka Ruskoj Federaciji.
Za samo šest meseci ove godine izvoz je dupliran, pa je do kraja juna MCI Trading imao izvoz u vrednosti od 764 hiljada evra. U Rusiju je izvezena roba u vrednosti od 244 hiljada, za Letoniju skoro 270 hiljada, dok je na trećem mestu izvoz u SAD u vrednosti od 236 hiljade evra i to u junu ove godine.
Istovremeno, MCI, koji je registrovan za nespecijalizovanu trgovinu na veliko, od 2020. do juna 2023. godine uvezao je robu vrednu 3 miliona evra i to gotovo sve iz Kine.
Pročitajte i ovo: Firma iz Srbije na listi sankcija SAD zbog podrške RusijiKo je još dodat na listu sankcionisanih?
Osim firme iz Srbije, SAD su najnovijom odlukom na listu sankcija stavile blizu 120 pojedinaca i kompanija uglavnom iz Rusije, uz nekoliko firmi iz Kirgistana i jednu iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kako je navedeno u obrazloženju, sankcije su uvedene kako bi se Rusiji ograničio pristup "kritičnim materijalima" i međunarodnom finansijskom sistemu. To je, dodaje se u saopštenju Ministarstva finansija, način da se SAD obračunaju sa "saučesnicima u izbegavanju i zaobilaženju sankcija".
Iako je u Ujedinjenim nacijama osudila rusku invaziju na Ukrajinu, Srbija se do sada nije pridružila zapadnim sankcijama protiv Ruske Federacije.
Pročitajte i ovo: Ko je sve na listi sankcija američkog Ministarstva finansija?