Dostupni linkovi

Nove sankcije SAD usmjerene na pristup Rusije tehnologiji naoružanja


Na listi sankcija je i Aleksej Kudrin, bivši ruski ministar finansija. Na slici: Kudrin govori na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, 6. juna 2019.
Na listi sankcija je i Aleksej Kudrin, bivši ruski ministar finansija. Na slici: Kudrin govori na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, 6. juna 2019.

Sjedinjene Države su uvele nove sankcije protiv 18 pojedinaca i više od 120 entiteta sa sjedištem u Rusiji i Kirgistanu, u pokušaju da blokira pristup Moskve proizvodima i tehnologiji koja pomaže njenom ratu protiv Ukrajine, objavili su Ministarstvo finansija i Stejt department.

Neki od sankcionisanih entiteta imaju sjedište u Kirgistanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te Srbiji i za njih je Ministarstvo finansija SAD-a 20. jula izjavilo da su djelovali kao posrednici u pružanju elektronike i tehnologija strane proizvodnje Rusiji.

Najmanje šest od ovih kompanija predstavljeno je u nedavnom istraživanju Kirgistanskog servsa Radija Slobodna Evropa o kirgiškim i kazahstanskim kompanijama. Istraga je otkrila kako sankcionisana zapadna elektronika stiže u Rusiju preko centralnoazijskih firmi.

Ured Trezora za kontrolu strane imovine (OFAC) saopštio je 20. jula da, osim smanjenja mogućnosti Rusije da nabavi tehnologiju, cilj sankcija je i smanjiti njen prihod od rudarstva, degradirati njen pristup međunarodnom finansijskom sistemu.

Cilj je i onemogućiti joj tehnologiju koju proizvodi Grupa sedam vodećih industrijaliziranih zemalja, posebno stvari koje su potrebne u sektoru zrakoplovstva i odbrane.

"Otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, Sjedinjene Države, radeći s našim saveznicima i partnerima, poduzele su korake bez presedana kako bi Rusija platila cijenu i promovisale odgovornost pojedinaca i subjekata koji podržavaju njen ilegalni rat", rekao je američki državni sekretar Antony Blinken u izjavi.

"Nastavićemo da budemo uz Ukrajinu koliko god bude potrebno", rekao je on.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahvalio je Sjedinjenim Državama i Evropskoj uniji koji su 20. jula produžili sankcije Rusiji za još šest mjeseci. On je također zahvalio Kanadi na nedavnom pooštravanju sankcija Rusiji.

"Stotine novih sankcija uspješno su implementirane", rekao je Zelenski u videu objavljenom na Twitteru.

"Rusija i svi na ovom svijetu koji se usude pomoći teroristima moraju osjetiti sve veći pritisak sankcija, bilo da se radi o pojedincima, kompanijama ili državama."

Među pojedincima koji su određeni za sankcije su bivši ruski ministar finansija Aleksej Kudrin, dugogodišnji pouzdanik predsjednika Vladimira Putina. Kudrin je bio na čelu vladinog službenog nadzornog tijela, Revizorske komore, do kraja prošle godine kada se pridružio ruskom tehnološkom gigantu Yandexu.

Šest kompanija koje je OFAC sankcionisao, a koje su predstavljene u istrazi RSE su LLC RM Design and Development, Basis Trade Prosoft LLC, Region-Prof LLC, ZAO GTME Tehnologii, OOO Radiotekhsnab (RTS) i Technologies Systems and Complexes Limited (TSC).

ZAO GTME Tehnologii je entitet sa sjedištem u Kirgistanu osnovan u junu 2022.

Obavio je desetine isporuka robe u Rusiju, uključujući artikle visokog prioriteta kao što su tantalski kondenzatori i elektronska integrisana kola, pokazala je istraga RSE. Primarni kupac GTME Tehnologii je ruski TSC, dobavljač elektronske i digitalne opreme.

OFAC je saopštio da je LLC RM Design and Development osnovan u martu prošle godine, bio "unosan dobavljač" elektronike kao što su poluvodiči i integrisana kola u Rusiju, uključujući i firmama koje su isporučivale elektroniku ruskim odbrambenim kompanijama.

Kirgistan je 20. jula negirao da je pomogao Moskvi da zaobiđe sankcije uvedene zbog invazije na Ukrajinu, ali je priznao "moguću umiješanost privatnih kompanija" i kažu da istražuju slučaj.

Među ostalim pojedincima koji su na meti sankcija zbog pomoći u isporuci municije u Rusiju su ruski i sjevernokorejski državljanin Yong Hyok Rim, koji je povezan s Jevgenijem Prigožinom, vođom plaćeničke grupe Wagner, koji je prošlog mjeseca predvodio jednodnevnu pobunu protiv Kremlja.

Pod sankcijama su i dvije druge privatne ruske vojne kompanije, uključujući Okhranu, u vlasništvu energetskog giganta Gazproma pod kontrolom Kremlja.

Na meti su također bili Sergej Koroljov, prvi zamjenik direktora ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB), i regionalni guverner Smolenska Vasilij Anohin, saopćio je State Department.

Sankcijama se zamrzava sva imovinu u Americi koja je u vlasništvu navedenih pojedinaca i entiteta. Oni također zabranjuju američkim građanima bilo kakve odnose s pojedincima i entitetima.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG