Vojske SAD i Velike Britanije u ponedeljak su izveli napade na više lokacija u Jemenu koje koriste pobunjenici Huti koje podržava Iran, izjavili su američki zvaničnici.
Ovo je drugi put dva su saveznika izvela koordinisane udare na kapacitete Huta za lansiranje raketa.
Pročitajte i ovo: Raketni napadi širom Bliskog istoka povećavaju rizik od eskalacije rata u GaziPrema američkim zvaničnicima koji su tražili da ne budu imenovani, SAD i Velika Britanija koristile su projektile Tomahavk ispaljene s brodova i podmornica, kao i borbene avione za uništavanje skladišta raketa i lansere Huta. Zvaničnici su razgovarali pod uslovom da ostanu anonimni kako bi razgovarali o misiji koja je u toku.
Zajednička operacija usledila je oko 10 dana pošto su američki i britanski ratni brodovi i borbeni avioni pogodili više od 60 ciljeva na 28 lokacija.
To je bio prvi vojni odgovor SAD na napade Huta dronovima i raketama na komercijalne brodove od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru.
Huti, koji kontrolišu najnaseljenije delove Jemena, tvrde da izvode napade iz solidarnosti s Palestincima u Pojasu Gaze koji su pod napadima Izraela.
Napadi Huti su poremetili lance isporuka i podstakli strah od globalne inflacije. Takođe su produbili zabrinutost da bi posledice rata između Izraela i Hamasa mogle da destabilizuju Bliski istok.
Pročitajte i ovo:
Napadi na brodove u Crvenom moru podižu cene u Severnoj MakedonijiKako napadi u Crvenom moru utiču na međunarodni transport nafte i gasa?Deo brodovi s kontejnerima i tankeri su obustavili plovidbe kroz Crveno more koje vodi do Sueckog kanala, što je najbrža rute iz Azije u Evropu. Mnogi brodovi su primorani da krenu dužom rutom oko Rta dobre nade.
Izvori: AP, Reuters