Američki Stejt department izrazio je nadu da će Srbija i Kosovo nastaviti da se pridržavaju obaveza Vašingtonskog sporazuma, prenosi Glas Amerike.
"Nadamo se da će naši partneri delovati u dobroj veri i nastaviti da se pridržavaju obaveza preuzetih u Vašingtonu”, navedeno je u odgovoru američkog Stejt department na pitanje Glasa Amerike u vezi sa poštovanjem odredbi Vašingtonskog sporazuma koji su Kosovo i Srbija, septembra 2020, postigli u američkoj prestonici posredstvom Sjedinjenih Američkih Država.
“Primena Vašingtonskog sporazuma stvara prilike za širu saradnju između strana i stvara osnov za buduće sporazume. Preuzete obaveze već donose korist građanima Srbije i Kosova i ohrabrujemo ih da nastave njihovu primenu”, stoji dalje u odgovoru neimenovanog portparola Stejt department na pitanje Glasa Amerike o očekivanjima koja Sjedinjene Države imaju od Srbije u vezi sa postignutim sporazumom i njegovim delom koji podrazumeva premeštanje ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim.
U četvrtak, 1. jula ističe poslednji rok u kome bi Srbija trebalo da preseli svoju ambasadu u Izraelu iz Tel Aviva u Jerusalim.
Pročitajte i ovo: Srbija i Kosovo potpisali sporazum o normalizaciji ekonomskih odnosaKako podsjeća Glas Amerike verzijom sporazuma koju je potpisao tadašnji kosovski pregovarač Avdulah Hoti definisano je uzajamno priznanje Kosova i Izraela, što se dogodilo ubrzo po potpisivanju sporazuma u Beloj kući.
Kosovo je svoje diplomatsko predstavništvo na najvišem nivou u Jerusalimu otvorilo u martu 2021. godine.
Pročitajte i ovo: Kosovo i Izrael uspostavili diplomatske odnose nakon dogovora koji su posredovale SADKosovo i Srbija su 4. septembra 2020. godine potpisali Vašinsgtonski sporazum o ekonomskoj normalizaciji odnosa dve strane uz prisustvo tadašnjeg predsednika SAD Donalda (Trump) Trampa.
Sporazum se sastoji od šesnaest tačaka – koje se u obe verzije dokumenta u najvećoj meri podudaraju.
Pročitajte i ovo: Tišina u Beogradu i Prištini na predlog 'Kolumbijskog modela' za GazivodeJedna od tačaka tog Sporazuma se odnosila na jezero Gazivode, na severu Kosova.
Ambasada SAD-a na Kosovu i u Srbiji uručila je 23. juna vladama u obe zemlje izveštaj o upravljanju jezerom Gazivode. U izveštaju se predlaže formiranje komisije za reku Ibar koja bi olakšala diskusiju između strana o mogućnostima upravljanja vodnim resursima.
Jezero Gazivode je najveće jezero na Kosovu, koje je nastalo pregrađivanjem reke Ibar i većim delom nalazi na Kosovu u opštini Zubin Potok na severu Kosova sa većinski srpskim stanovništvom, dok manji deo pripada opštini Tutin u Srbiji.
Dijalog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova počeo je u martu 2011. godine, u aprilu 2013. postignut je Briselski sporazum koji podrazumeva i formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO) ali ona do danas nije uspostavljena.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se 15. juna u Briselu sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem kada su izneli stavove i očekivanja dve strane. Dogovoreno je da će naredni njihov susret biti u julu.