Predsjednik Afričke unije: Putinova ponuda o žitu nedovoljna, prekinuti vatru u Ukrajini

Ruski predsjednik Vladimir Putin i predsjednik Afričke unije Azali Assoumani u Sankt Peterburgu, Rusija, 28. juli

Predsjednik Afričke unije Azali Assoumani poručio je petak da ponuda ruskog predsjednika Vladimira Putina o isporuci besplatnih žitarica za šest afričkih zemalja u narednim mjesecima nije dovoljna.

"Predsjednik Rusije pokazao je da je spreman pomoći nam u području opskrbe žitom. Da, to je važno, ali možda nije sasvim dovoljno. Moramo postići prekid vatre", kazao je.

Assoumani je u svom završnom obraćanju na rusko-afričkom samita u Sankt Peterburgu naglasio da je Putin pokazao spremnost za mirovne pregovore s Ukrajinom te da "drugu stranu" treba uvjeriti da započne pregovore.

čitajte Produženje zabrane izvoza žitarica iz Ukrajine u EU 'neprihvatljivo', kaže Zelenski

Njegov istup dolazi nakon što je Putin rekao kako se nada da će "spriječiti globalnu prehrambenu krizu" obećavajući besplatno žito određenim afričkim zemljama.

Najavio je kako namjerava poslati do 50.000 tona žitarica u šest zemalja: Burkinu Faso, Zimbabve, Mali, Somaliju, Eritreju i Srednjoafričku Republiku.

Od tih šest zemalja, sve osim Somalije glasale su protiv rezolucije UN-a kojom se Rusija poziva da prekine invaziju na Ukrajinu.

Posljednjeg dana samita Putin je istakao da su se Moskva i zemlje kontinenta obvezale da će promicati "multipolarni svjetski poredak" i boriti se protiv "neokolonijalizma".

"Potvrđena je opredijeljenost svih naših država za formiranje pravednog i demokratskog multipolarnog svjetskog poretka (...)", rekao je Putin u završnom govoru, spomenuvši "zajedničku odlučnost u borbi protiv neokolonijalizma" i "nezakonitih" sankcija.

Moskva, izolirana na međunarodnoj pozornici nakon početka vojne ofanzive u Ukrajini 2022., organizirala je u četvrtak i petak drugi samit Rusija-Afrika, na kojemu su sudjelovala izaslanstva 49 afričkih zemalja, uključujući 17 predsjednika država.

Nakon sastanka je prihvaćena zajednička izjava u kojoj se predviđa čvršća suradnja na polju opskrbe hranom, energenata i pomoći razvoju.

U njoj se poziva na "uspostavu pravednijeg, uravnoteženijeg i održivog multipolarnog svjetskog poretka, uz odlučno protivljenje svakom obliku međunarodnog sukoba na afričkom kontinentu", navodi se u tekstu objavljenom na mrežnoj stranici Kremlja.

Tekst uz to predviđa da će Moskva pomoći afričkim zemljama da "dobiju odštetu za ekonomsku i humanitarnu štetu koju im je nanijela kolonijalna politika" Zapada i u "povratu otetih kulturnih dobara".

"Predstavnici afričkih država pokazali su političku volju, neovisnost i stvarni interes za razvoj suradnje s našom zemljom", rekao je ruski predsjednik.

DNEVNO@RSE Putin krivi Zapad za slab odziv na rusko-afričkom samitu

Prema njegovim riječima, rusko-afrički sastanak na vrhu ubuduće će se održavati svake tri godine i uspostavit će se "mehanizam partnerstva i dijaloga o sigurnosnim pitanjima", uključujući borbu protiv terorizma, prehrambenu sigurnost i klimatske promjene.

"Razgovaramo i o tome kako sistemski prijeći na nacionalne valute, među kojima je rubalj, u financijskom reguliranju trgovinskog poslovanja" između Rusije i Afrike, dodao je.

Rusija je prije nekoliko godina počela provoditi politiku približavanja Africi, među ostalim i preko usluga plaćeničke skupine Wagnera, predstavljajući se kao utvrda protiv zapadnog "imperijalizma" i "neokolonijalizma".

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.