Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u utorak ažuriranu verziju nuklearne doktrine zemlje.
Temeljno načelo doktrine je da je upotreba nuklearnog oružja krajnja mjera za zaštitu suvereniteta zemlje.
Navedeni su preduslovi za upotrebu nuklearnog oružja.
Konkretno, izmijenjena doktrina proširuje raspon zemalja i vojnih saveza koji podliježu nuklearnom odvraćanju, kao i popis vojnih prijetnji kojima se tako treba suprotstaviti.
Osim toga, u dokumentu se navodi da će Rusija sada svaki napad nenuklearne zemlje koju podržava nuklearna sila smatrati zajedničkim napadom.
Takođe, Moskva zadržava pravo razmotriti nuklearni odgovor na napad konvencionalnim oružjem koji prijeti njenom suverenitetu.
Prethodna verzija ruske nuklearne doktrine odobrena je u junu 2020. godine, te je zamijenila sličan dokument koji je bio na snazi deset godina.
analiza Putin ponovno prijeti nuklearnom sabljom, stručnjaci tvrde - prazna hvalisavostKremlj je u ponedjeljak optužio američkog predsjednika Joea Bidena da doliva ulje na vatru i da nastoji da eskalira sukob u Ukrajini ukidanjem ograničenja na dalekometno oružje, dok je američki lider na samitu u Rio de Janeiru zatražio od čelnika G20 da podrže suverenitet Ukrajine.
Američki mediji su u nedjelju izvijestili da je Biden odobrio Ukrajini da koristi američko oružje za udare dublje u Rusiju.
- Može li dozvola Ukrajini za napade duboko unutar ruske teritorije promijeniti tok rata?
- Šta znači Bidenova odluka da dopusti Ukrajini korištenje američkog oružja dugog dometa?
Moskva optužuje Zapad da koristi Ukrajinu kao posrednika za vođenje rata protiv nje s ciljem nanošenja "strateškog poraza" Rusiji i njenog razbijanja.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici to poriču, te navode da pomažu Ukrajini da se odbrani od agresivnog, kolonizatorskog rata.
Putin je prvog dana ruske invazije na Ukrajinu punog obima u februaru 2022. rekao da će svako ko je pokuša spriječiti pretrpjeti "posljedice s kojima se nikad u historiji nije suočio".
Od tada je dao niz izjava koje Zapad smatra nuklearnom prijetnjom i najavio raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji.
To nije spriječilo Sjedinjene Države i njegove saveznike da pojačaju vojnu pomoć Ukrajini na načine koji su bili nezamislivi kada je rat počeo, uključujući isporuku tenkova, raketa dugog dometa i borbenih aviona F-16.