Rusija obnavlja kapacitete da destabilizuje evropske zemlje i proširi svoj uticaj na Bliski istok i Afriku, predstavljajući stratešku prijetnju NATO-u dok se njegove članice fokusiraju na rat u Ukrajini, objavio je 20. februara think tank sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
U opsežnom izvještaju istraživači s Instituta Royal United Services tvrde da zapadne zemlje moraju učiniti više kako bi se suprotstavile ruskom nekonvencionalnom ratovanju, ako žele da zaustave rusku invaziju na Ukrajinu.
"Kako se rat u Ukrajini produžuje, Rusiji je u interesu stvarati krize dalje", napisali su autori Jack Watling, Oleksandr V. Danylyuk i Nick Reynolds, navodeći Balkan kao regiju koja je zrela za tako nešto.
"Rusija takođe ima aktivan interes u destabilizaciji ukrajinskih partnera, a s nizom predstojećih izbora širom Evrope postoji širok raspon mogućnosti za pogoršanje polarizacije", naveli su autori.
Izvještaj na 35 stranica ovog think tanka, osnovanog 1831.godine, objavljen je samo nekoliko dana prije druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu.
Dok su ruski napori da destabilizuje zemlje poput Moldavije propali zbog sigurnosnih propusta i masovnog protjerivanja operativaca Kremlja, ruska vojska sada jača svoju sposobnost pokretanja nekonvencionalnih napada, kaže se u izvještaju.
Koristeći dokumente dobivene od ruskih tajnih službi i intervjue sa službenim tijelima u Ukrajini i nekim evropskim državama, izvještaj govori o nastojanjima Rusije da proširi svoj uticaj izvan sadašnjeg sukoba u Ukrajini.
Prijetnja se "proteže izvan Ukrajine i aktivne saradnje onih država koje su ciljane", navodi se i poziva na "stalnu budnost" u nizu pitanja.
Negdje u izvještaju se spominje kako se uticaj vrši i kroz razne dobrotvorna udruženja, a među njima je i Fondacija "Ahmat Kadirov", koja nastoji popularizirati Kadirova kao vjersku osobu.
Pročitajte i ovo: Sin tinejdžer Ramzana Kadirova postao čečenski ministar za mladeSlično je o toj fondaciji pisao i Evropski islamski forum.
"Organizacija je posebno aktivna na Balkanu, gdje je uspostavila veze s autoritativnim muslimanskim predstavnicima (ne samo vjerskim, već i političkim ličnostima) u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Albaniji, Kosovu, Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj, Grčkoj i Rumuniji".
U julu 2021. delegacija Evropskog muslimanskog foruma (EMF) na čelu s predsjednikom Abdul-Vahedom Nijazovim posjetila je Islamsku zajednicu Kosova i Fakultet islamskih nauka.
Delegaciju Evropskog muslimanskog foruma na skupu je dočekao muftija Naim Trnava, predsjedavajući Islamske zajednice Kosova, sa saradnicima, no dugo se nije razmišljalo o tome šta ovaj forum predstavlja i ko je bio njegov lider Abdul-Vahed Nijazov.
Evropski muslimanski forum je organizacija sa sjedištem u Briselu, a osnovana je u oktobru 2018. godine.
Neki od ciljeva ovog foruma, koji se navode na njegovoj web stranici, su: integracija muslimanskih migranata u evropsko društvo, pomoć u izgradnji i razvoju džamija i islamskih kulturnih centara u evropskim zemljama, organizacija aktivnosti usmjerenih na popularizaciju islamske kulture, evropsko naslijeđe, razvoj online obrazovnih projekata za dopiranje do šire publike mladih muslimana, razvoj halal industrije u evropskim zemljama itd.
Lider Foruma Nijazov, takođe vodi Islamski kulturni centar u Moskvi, odjel službenog vijeća Ruskog muftijstva i takođe tijelo povezano s Kremljem.
Nijazova u Ruskoj Federaciji smatraju bliskim saradnikom ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je od 1999. do 2003. godine bio poslanik Putinove stranke u ruskoj Dumi.