Ruski antiratni aktivisti održali protest u Beogradu

Protest podrške Petru Nikitinu nakon što je zadržan na beogradskom aerodromu u julu 2023.

Prodemokratski nastrojeni Rusi protestovali su u nedelju u Beogradu nakon što su dvojica istaknutih antiratnih aktivista i kritičara ruskog predsednika Vladimira Putina izjavili da se suočavaju sa problemima sa dozvolama za ulazak i boravak u Srbiji.

Aktivisti su držali transparente sa natpisima "Došli smo da živimo u miru" i "Volim Srbiju i želim bezbedan i srećan život ovde".

Skup je usledio nekoliko dana nakon što je policija Srbije odbila da produži dozvolu boravka Vladimiru Volohonskom i nedeljama nakon što je drugi istaknuti aktivista, Petar Nikitin, proveo više od jednog dana na beogradskom aerodromu zbog zabrane ulaska.

Pročitajte i ovo: Antiratni aktivista Nikitin: 'Vlast ispunjava ruska naređenja'

Vlasti u Srbiji su u oba slučaja navele neodređene bezbednosne probleme, rekli su oni.

"Mi kažemo ne ratu u Ukrajini i tražimo slobodu za Rusiju, a zanima nas na koji način to ugrožava bezbednost Srbije“, upitao je na protestu predsednik Ruskog demokratskog društva Peter Nikitin.

Ukazao je na Ustav, koji strancima garantuje boravak u Srbiji bez diskriminacije i bez obzira na političko opredeljenje.

Prema njegovim rečima, Srbija se jasno distancirala od ratnih dešavanja u Ukrajini, pa nije najjasnije zašto "Bezbednosno-informativna agencija (BIA) radi na tome da dokaže da su Rusi koji se zalažu protiv rata nepoželjni u Srbiji".

Nakon govora, Nikitin je pročitao peticiju u kojoj se pozivaju predsednik države Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić da prekinu progon ruskih državljana koji se zalažu za mir i protiv politike predsednika Rusije Vladimira Putina.

Pročitajte i ovo: Biti Rus u Srbiji

Pretpostavlja se da je oko 200.000 ruskih državljana prošlo kroz Srbiju od početka invazije na Ukrajinu, jer im nisu potrebne vize.

Prema podacima od 15. maja ove godine, koje je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) dostavilo Radiju Slobodna Evropa, u Srbiji boravi gotovo 30.000 državljana Rusije na osnovu odobrenog privremenog boravka.

Srbija je zadržala prijateljske odnose sa Rusijom i nije se pridružila zapadnim sankcijama protiv Moskve, uprkos osudi njene invazije na Ukrajinu. Srpske vlasti nisu komentarisale ni jedan od pomenutih slučajeva.

I Nikitin i Volohonski su bili aktivni u organizovanju protesta protiv invazije na Ukrajinu i Putinovog obračuna sa političkim protivnicima. Njih dvojica su osnovali Rusko demokratsko društvo u Srbiji, koje okuplja demokratski nastrojene Ruse u zemlji.

Pročitajte i ovo: Ruski antiratni aktivista kome je odbijen boravak u Srbiji: 'Ovo je politički pritisak'

Volohonski je rekao da veruje da je odbijanje vlasti da produže njegov boravak u Srbiji "povezano sa našim aktivnostima u Srbiji, dešavanjima našeg Ruskog demokratskog društva ovde, ili našim aktivnostima da pomognemo Ukrajini, da podržimo naše političke zatvorenike u Rusiji".

Sjedinjene Države su nedavno uvele sankcije protiv direktora BIA Aleksandra Vulina, optužujući ga za zločine i korupciju. Srpski mediji su objavili da je Vulin prisluškivao sastanak ruske opozicije u Beogradu 2021. godine, što je on negirao.

Pročitajte i ovo: Šta se zna o američkim sankcijama Vulinu?