Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da je izručenje bivšeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića Prištini "nemoguće".
"Svi sudski procesi će se voditi pred domaćim sudovima", rekao je on.
Dačić je to rekao u intervjuu za agenciju Beta 13. decembra, komentarišući poternicu koju je za Radoičićem izdala Međunarodna policijska organizacija (Interpol).
Interpol je raspisao poternicu za Milanom Radoičićem zbog oružanog napada u Banjskoj. Informaciju o poternici je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio ministar u Vladi Kosova Nenad Rašić navodeći da je raspisana na zahtev kosovskog Ministarstva unutrašnjih poslova, posredstvom Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK).
Pročitajte i ovo: Šta posle Interpolove poternice za Radoičićem?Naoružana grupa Srba je 24. septembra u Banjskoj na severu Kosova napala policiju Kosova i tom prilikom ubila narednika Afrima Bunjakua. Potom su u razmeni vatre ubijena i trojica napadača srpske nacionalnosti.
Milan Radoičić je preuzeo odgovornost za napad u Banjskoj uz navode da je "lično" organizovao napad i sve logističke pripreme, te da o tim planovima nikoga nije obavestio.
Kosovo je optužilo Srbiju da stoji iza tog napada, što zvanični Beograd negira.
'Bez ZSO nema razgovora o francusko-nemačkom planu'
Ministar spoljnih poslova Srbije izjavio je i da "neće biti razgovora o sprovođenju francusko-nemačkog plana" dok se na Kosovu ne formira Zajednica opština sa srpskom većinom (ZSO).
Dačić je u intervjuu agenciji Beta rekao i da se nada da francusko-nemački plan neće postati deo pregovaračkog Poglavlja 35 s Evropskom unijom (EU).
"Nadamo se da do toga neće doći jer je to suprotno i stavovima zemalja koje nisu priznale Kosovo. Ako francusko-nemački plan postane deo pregovaračkog Poglavlja 35 to će znatno otežati razgovore sa EU", ocenio je.
Poglavlje 35 u pristupnim pregovorima između Srbije i Evropske unije, obuhvata odnose sa Kosovom.
U nacrtu koji čeka na usvajanje stoji da će EU pozvati Evropsku komisiju (EK) da najdalje u januaru 2024. godine izmeni merila za poglavlje 35 u pristupnim pregovorima sa Srbijom, što podrazumeva obuhvatanje obaveza iz sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, u pregovarački okvir za Srbiju.
Pročitajte i ovo: EU traži da se sporazum iz Ohrida hitno uvrsti u pregovarački okvir za SrbijuOvaj sporazum su lideri Srbije i Kosova postigli 27. februara u Briselu a aneks primene je usaglašen 18. marta u Ohridu.
Dokument je poznati i kao francusko-nemački plan.
Dačić je kazao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "izuzeo svoju saglasnost u vezi sa delovima koji se mogu protumačiti kao de fakto ili de jure priznanje Kosova".
"Mi nikada nismo prihvatili Ohridski sporazum u celini. Predsednik Vučić je rekao da prvo treba da se formira ZSO, pa onda možemo da razgovaramo o svemu", istakao je on.
Ohridski sporazum predviđa da Srbija prizna državne simbole Kosova, ne prigovara članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, te da strane uzajamno poštuju teritorijalni integritet i suverenitet.
EU redovno upozorava da će brzina pristupnog procesa sa Srbijom zavisiti od napretka u dijalogu o normalizaciji odnosa.
Srbija i Kosovo su 27. februara postigli sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa.
U Ohridu je 18. marta usaglašen aneks primene ovog dogovora.
Beograd i Priština nisu potpisale sporazum ni aneks primene jer je to odbio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Kosovo je 2008. godine proglasilo nezavisnost koju Srbija ne priznaje.
Pročitajte i ovo: Zajednica za jedne 'izvor problema', za druge 'ključ opstanka Srba' na Kosovu