Srbi u Severnoj Mitrovici protestovali su 12. februara zbog odluke kosovskih vlasti da samo evro bude valuta za plaćanja, isključujući srpski dinar.
Protest se održao u blizini glavnog mosta preko reke Ibar, a bili su prisutni demonstranti iz svih opština u kojima živi srpska zajednica.
Na mostu preko Ibra bili su prisutni pripadnici kosovske policije i pripadnici mirovne misije NATO-a na Kosovu KFOR.
"Odluka da se ukine dinar, da nam se onemogući da podižemo svoje zaslužene penzije, bukvalno znači da nam se ukida parče hleba, ukida nam se život", rekla je okupljenima u ime penzionera Dušanka Đorović.
Vaš browser nepodržava HTML5
U ime zdravstvenih radnika govorio je Dragiša Milović iz Kliničko bolničkog centra, inače potpredsednik Srpske liste, najveće srpske političke partije na Kosovu koja uživa podršku Beograda.
"Ova odluka je direktno uperena prema našem srpskom narodu i preti da opstanemo i ostanemo ako ova odluka ostane na snazi. Ova odluka ima za cilj da ukine srpske institucije na ovim prostorima", rekao je Milović.
Milović je pozvao međunarodne predstavnike i ambasadore Kvinte, "da jednu ovakvu odluku zabrane i stave van snage" i da "nema pravo Kurti da zabrani dinar":
"Srbija ima pravo da finansira svoje građane, ono što je dogovoreno briselskim sporazumom 2013. i 2015., a tamo stoji da se finansiraju škole, vrtići, bolnice, lokalne samouprave, a to su ustvari temelji zajednice srpskih opština. Ali nažalost, ta zajednica koja je trebala da bude formirana pre 11 godina, vidimo da i dalje Prisstina ne želi da je formira, a Brisel, koji je garant implementacije, ćuti."
Ispred prosvetnih radnika Vesna Martinović, direktorka osnovne škole u Ugljaru, pozvala je "da se ne uskraćuje pravo na pobedu", kao i da će odluka u Prištini značiti "gubitak za sve srpske škole".
"Šta se od nas traži? Hoćemo li te čuti? Da li poštujem svaku odluku Prištine? Da li da idemo na administrativne prelaze da primamo plate? Da li je ovo moguće?"
Na Kosovu međutim nije potreban ugovor za otvaranje žiro računa.
Pročitajte i ovo: Kurti: Dinar 'nije zabranjen', već je evro jedini legalan na KosovuOd 1. februara na Kosovu je stupila na snagu uredba Centralne banke Kosova(CBK) koja isključuje srpski dinar za plaćanje.
Jedan od demonstranata iz Zubinog Potoka rekao je za Radio Slobodna Evropa da protestuje "protiv svega, pa i protiv onih u Beogradu i protiv onih u Prištini", dodajući da "više nikome ne verujem".
Na protestu su i predstavnici Srpske liste, glavne stranke Srba na Kosovu, koja uživa podršku zvaničnog Beograda.
Protest 12. februara podržao je sindikat koji predstavlja radnike paralelnog sistema Srbije na Kosovu.
Pročitajte i ovo: Hovenier zahtijeva odgodu provedbe uredbe Centralne banke Kosova o ukidanju dinaraOvaj sindikat je pozvao sve radnike na Kosovu, koji rade pod srpskim sistemom, da učestvuju, uključujući i one u sektoru obrazovanja, zdravstva, poštanskih radnika i onih koji rade u rudniku Trepča. U saopštenju se navodi da se protive "jednostranim eskalacijskim pokretima koji imaju za cilj proterivanje srpskog stanovništva sa Kosova".
Srpska država dodeljuje milione evra Srbima na Kosovu nakon što im – kroz paralelni sistem – isplati plate, penzije i dodatnu pomoć.
Propis CBK-a za gotovinske operacije je kritikovan od strane međunarodnog faktora, koji je tvrdio da je odluka doneta bez prethodne konsultacije.
Međunarodne zajednice su zatražile od Kosova da odloži primenu uredbe, navodeći da je potrebno više vremena da se srpska zajednica prilagodi toj odluci.
Vlada Kosova je saopštila da će tokom februara biti prelazna faza za ovu odluku i da će Srbi biti bolje informisani o tome.
Pročitajte i ovo: Centralna banka Kosova otvorila besplatnu liniju oko dinaraKosovski premijer Aljbin Kurti insistira da odluka ne zabranjuje Srbima da drže dinare, ali je rekao da ih treba pretvoriti u evre ukoliko budu korišćeni za plaćanje. Prema Kurtijevim rečima, CBK takođe ne sprečava Srbiju da nastavi da pomaže Srbima.
Narodna banka Srbije godinama je dinare slala u sef u opštini Leposavić, na severu Kosova, a zatim ih je transportovala međunarodna kompanija Henderson.
CBK je saopštila da je takva praksa nezakonita, jer samo ona može da izvozi i uvozi kovanice i novčanice na teritoriji Kosova.
Kosovske vlasti zahtevaju da Srbi na Kosovu otvore račune u bilo kojoj od licenciranih komercijalnih banaka.
Država Srbija tada može da pokrene sredstva u dinarima, ali se ona usput automatski pretvaraju u evre.