Kada se rodila 23. avgusta prošle godine Ljiljana Krekun imala je svega 1.370 grama.
Rođena je u 34. sedmici trudnoće, na kraju osmog mjeseca, iako joj je razvoj odgovarao 31. nedjelji, priča za Radio Slobodnu Evropu (RSE) njena majka, Maja Krekun.
Nikada, kaže, neće zaboraviti zabrinuto lice doktorice i muk tokom rutinskog pregleda toga dana.
"Majo, beba ne napreduje. Moraćemo te poroditi ranije," prisjeća se Maja riječi doktorice.
Doktorka joj je objasnila da je protok kroz pupčanik slab i da hrana ne stiže do bebe.
"Rekla mi je da beba pati. Sledila sam se od straha. U mislima su mi se gomilala pitanja: hoće li preživjeti, hoće li imati posljedice, koliko je patila, kada ću je konačno vidjeti... Uspjela sam samo da pitam – zašto baš meni?"
Doktorka joj je objasnila da bi uzrok mogao biti stres. "I zaista, proživljavala sam težak period – smrtni slučaj u porodici, komplikovan početak trudnoće…"
Ljiljana je jedna od gotovo 300 beba koje se godišnje prije vremena rode u Crnoj Gori.
Veza kroz staklo: Ljubav koja liječi
Kada se probudila nakon carskog reza, Maja se prisjeća da je prvo pogledala u ruku.
"Tu je bila narukvica s brojem – to je značilo da je druga narukvica s istim brojem kod nje, znak da je živa. Pomislila sam - u kakvom god stanju da je, zajedno ćemo se boriti", priča Maja.
Ljiljanu je prvi put vidjela tek pet dana nakon porođaja.
"Gledala sam je kroz staklo inkubatora, sićušnu, krhku kao mrvicu. Kad god sam mogla, išla sam do nje, osjećala sam da je to smiruje, vjerujući da osjeća moje prisustvo."
Nakon nekoliko dana, uzela je u naručje.
"To je bio dan kada sam osjetila da je moja, kad sam osjetila da sam majka."
Nakon 23 dana borbe, Maja i Ljiljana napustile su Centar za neonatologiju i otišle kući.
No, novi izazovi su slijedili.
"Zakazana nam je kontrola za sedam dana, uz upozorenje da bi je mogli zadržati ako ne bude dovoljno napredovala. Sama pomisao na to me je slomila."
Prva sedmica kod kuće s bebom od jedva dva kilograma bila nam je izuzetno teška.
"Nisam znala hoćemo li suprug i ja uspjeti, hoćemo li joj biti dovoljno dobri. Međutim kada je počela da dobija na težini, sve je dobilo smisao. Dobili smo podstrek i vjetar u leđa, potvrdu da radimo kako treba."
Danas je Ljiljana zdrava, nasmijana beba, koja u svakom pogledu ide u korak s vršnjacima.
Izazovi Centra za neonatologiju: Više beba nego mjesta
Centar za neonatologiju Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici adresa je za oko 550-800 novorođenčadi godišnje, od kojih većinu čine prijevremeno rođene bebe, kaže za RSE načelnica ove zdravstvene ustanove Lidija Banjac.
"Iz cijele države ugrožene bebe upućuju se kod nas što dovodi do preopterećenja. Raspolažemo sa 28 mjesta (inkubatori/kreveci), a često se dešava da zbrinemo i do četrdesetak beba", navodi Banjac za Radio Slobodnu Evropu.
Popunjenost im, kako navodi, bude i do 150 odsto.
"Prebukiranost nam je pravilo a ne izuzetak. Centar je u stanju stalne potrebe za novom opremom", ističe Banjac, dodajući da s nestrpljenjem iščekuju najavljenu izgradnju nove zgrade.
Brzina i vrijeme ključni za preživljavanje
Crna Gora ima 25 opština i nešto više od 630.000 stanovnika. Od nekih opština do Podgorice treba najmanje dva i po sata.
"A za prijevremeno rođene bebe, brzina i vrijeme su od presudne važnosti. Neophodno je da što prije stignu u Centar za neonatologiju jer je svaki sekund za njihovo zdravlje važan, kao i za oporavak."
Posebno je zahtijevno liječenje i njega novorođenčadi sa veoma malom i ekstremno malom težinom, ispod kilograma, kaže Banjac.
"Oni imaju ozbiljne respiratorne probleme. Ne mogu samostalno da dišu i onda nerijetko moramo da ih priključimo na respirator."
Koji su uzroci prijevremenih porođaja?
Prijevremeni porođaji su složen medicinski fenomen s nizom uzroka.
Prema riječima doktorke Banjac, u samo 50 odsto slučajeva poznat je razlog za prijevremeni porođaj.
"Od zdravstvenih stanja majke, poput skraćenog grlića materice ili problema sa posteljicom, do drugih komplikacija. Infekcije kod majke mogu dovesti do promjena u plodovoj vodi, što povećava rizik od prijevremenog porođaja."
Uzroci mogu biti stres, kao i neadekvatno ponašanje tokom trudnoće.
Zato je ključna prevencija, ističe doktorka Banjac, naglašavajući da trudnice treba da vode računa o zdravom načinu života i da smanje izloženost štetnim faktorima.
U svijetu se čak 15 miliona beba godišnje rodi prije vremena a 17. novembar se obilježava u njihovo ime.