Državljanin Kosova Nezir Mehmetaj osuđen je u Višem sudu u Beogradu 6. decembra prvostepeno na šest godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu u selu Rudice na Kosovu 1999.
Sud je naveo da je utvrđeno da je Mehmetaj učestvovao u junu 1999. u odvođenju civila romske nacionalnosti Jelaja Ramadana čiji posmrtni ostaci još uvek nisu pronađeni.
Sa njim su, prema navodima suda, bili drugi pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova.
U presudi se navodi i da je Mehmetaj bio pripadnik Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i da se u uniformi OVK u to vreme kretao po selu.
U ovom predmetu, kako se navodi, devet svedoka je davalo iskaz, a od njih dva svedoka je bilo prisutno tada u selu Rudice.
U optužnici je bilo navedeno da je Mehmetaj sredinom juna 1999. godine učestvovao u ubistvu pet članova porodice Dašić, a krajem meseca i u ubistvima Jelaja Ramadana i Zorke Šiljaković.
Sud je naveo da njegovo učešće u ubistvu članova porodice Dašić i Zorke Šiljaković nije dokazano, kao ni to da je Mehmetaj u julu 1999. godine učestvovao u pljačkanju i paljenju deset kuća u selu koje su pripadale nealbancima.
Advokat Nezira Mehmetaja Milić Konstantinović za Radio Slobodna Evropa je rekao da će se i dalje boriti i da ne postoje relevanti dokazi ni za jednu tačku optužnice.
On navodi da sud nije prihvatio dokaze koje su ponudili da Mehmetaj uopšte nije bio u selu Rudice u to vreme, već u Švajcarskoj.
"Sud je očigledno zasnovao odluku na jednom iskazu zaštićenog svedoka koji je dao jedan jako sporan iskaz u tužulaštvu. Radi se o licu koje je u vreme događaja imalo 14 godina", navodi Konstantinović.
Konstantinović kaže da je tokom suđenja odbrana isticala da se njemu na teret stavljaju dela posle juna meseca 1999. godine kada je rat prestao.
Devetog juna 1999. godine potpisan je Kumanovski sporazum kojim je završeno bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) nakon čega su pripadnici Vojske Jugoslavije i srpske policije napustili Kosovo, a na tu teritoriju su ušle NATO trupe.
Sud je u presudi naveo da u selu Rudice faktičko stanje bilo takvo da je i dalje trajao oružani sukob, kao i da se "koristila situacija povlačenja snaga SRJ".
Konstantinović smatra da tužilaštvo to nije dokazalo.
Pročitajte i ovo: U Srbiji hapse po optužbama nepoznatim na KosovuAgron Mehmetaj, Nezirijev brat, rekao je za servis RSE na Kosovu da se porodica "ne oseća uopšte dobro" jer znaju da je "nepravedno i bez ikakvih činjenica" u srpskom zatvoru.
"Svi znaju da je nevin, ali mi ne možemo ništa da uradimo", rekao je Agron Mehmetaj.
Predsednik Skupštine Kosova Glauk Konjufca osudio je presudu Mehmetaju i zatražio od međunarodne zajednice da "pojača pritisak na Srbiju". On je slučaj protiv Mehmetaja opisao kao "izmišljen i proizvoljan".
Nezira Mehmetaja je 4. januara 2020. policija Srbije uhapsila na prelazu Merdare, između Kosova i Srbije, po poternici srpskog pravosuđa. On se od tada nalazi u pritvoru u Beogradu.
Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu je optužnicu podiglo 30. juna 2020. godine.
Viši sud je u presudi naveo da se vreme koje je Mehmetaj proveo u pritvoru uračunava u izrečenu kaznu.
Na ovu presudu dozvoljeno je pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.
Osim Mehmetaja, u pritvoru u Srbiji, pod optužbom za ratne zločine, nalaze se i Hasan Dakaj i Tefik Mustafa. U međuvremenu, Sadik Duraku, koji je uhapšen 17. aprila pod sumnjom za ratne zločine, pušten je na slobodu u oktobru ove godine.
Pročitajte i ovo: Sud u Srbiji odbio da pusti Nezira Mehmetaja iz pritvora