Bliski rođaci bivših zvaničnika i sadašnjih političara u Severnoj Makedoniji neki su od vlasnika kompanija koje zarađuju od brzih kredita.
Od ukupno 35 finansijskih kompanija, 60 odsto, odnosno 23 preduzeća, osnovali su makedonski državljani.
U poslovanju sa brzim kreditima "teškim" 150 miliona evra, u okviru kojeg je registrovano 35 firmi, 23 su osnovane domaćim kapitalom.
Kratka procedura za ove brze kredite od pola sata i sa jednim dokumentom čini ih privlačnim građanima, koji često nisu obavešteni da iza toga stoje visoki kamatni troškovi.
Neki od makedonskih vlasnika ovih kompanija su rođaci ili bliski saradnici važnih političkih ličnosti u Severnoj Makedoniji, pokazuju podaci Centralnog registra. Među njima su i bliski ljudi dvojice bivših premijera.
Pročitajte i ovo: Brzi krediti Severne Makedonije i u rukama oligarha sa 'Putinove liste'Slučaj porodice bivšeg premijera Zaeva
Jedno prezime u vlasničkoj strukturi koje privlači pažnju je rođak bivšeg premijera Zorana Zaeva iz Socijademokratske stranke Makedonije (SDSM), njegova tetka Ubavka Zaeva.
Vlasnica je finansijske kompanije Peon iz Strumice. Menadžerka ove kompanije je njena ćerka Katerina Bojović Zaeva. Ubavka Zaeva je i majka Trajčea Zaeva, koji je javnosti poznat po poslovima sa medicinskim kanabisom, koje je pokrenuo dok je Zoran Zaev bio na vlasti.
Zoran Zaev je bio premijer od 2017. do 2022. godine.
Kompanija Peon osnovana je 1996. godine kao štedionica, a licencu za brze kredite I izdavanje garancija je dobila 2013. godine.
Ovo preduzeće je osnovano sa 800 hiljada evra i sa godišnjim prihodom od oko 400 hiljada evra. U protekle dve godine ostvarilo je dobit od 170 do 270 hiljada evra.
Šira porodica bivšeg premijera ima posao prerade voća i povrća, firme za građevinarstvo i građevinski materijal, trgovačke firme, a nakon što je postao premijer, ušli su i u posao sa marihuanom, preko firme njegovog rođaka Trajčea Zaeva.
Slučaj porodice bivšeg premijera Georgijevskog
Sin bivšeg premijera iz VMRO-DPMNE, sada predsednika Narodne partije VMRO Ljubčea Georgievskog, ušao je u posao brzih kredita. Ljubčo Georgievski je bio prvi lider VMRO-DPMNE od njenog osnivanja 1990. do maja 2003. godine, a bio je premijer od 1999. do 2003. godine.
Sin Georgievskog, Lav, otvorio je prodavnicu novca u centru Skoplja Premijum fajnens tokom pandemije COVID-19.
Sa osnivačkom investicijom od sto hiljada evra i prihodima od 40 do 75 hiljada evra, ovo preduzeće je, prema završnom računu, ostvarivalo dobit od pet hiljada evra godišnje.
Njegov otac Ljubčo Georgievski, osim politikom, bavi se i građevinskim poslom, suvlasnik je dve građevinske firme.
Sin bivšeg obaveštajca takođe u poslu
Prošle godine u ovaj posao ušao je sin nekadašnjeg prvog obaveštajca i savetnika za nacionalnu bezbednost u kabinetima bivšeg premijera Zorana Zaeva i sadašnjeg premijera Dimitra Kovačevskog Zoran Veruševski.
Njegov sin Aleksandar Veruševski je prošle godine otvorio u Strugi firmu Dženeral fajnans sa podružnicom u Skoplju, koja se bavi izdavanjem brzih kredita. Samo 2022. godine imao je prihod od 43 hiljade evra, a zaradio je 20 hiljada evra, odnosno polovina prihoda je zarada.
Ime Aleksandra Veruševskog često se povezivalo sa skandalima. Sin bivšeg prvog obaveštajca je u nekoliko navrata bio u problemima sa zakonom, bio je osumnjičen za teška krivična dela, a na kraju su optužbe završile kao lakši zločini.
Aleksandar Veruševski je 2005. godine osuđen na godinu dana zatvora zbog “pokušaja iznude” u kafe-baru “Admiral” u Strugi i oslobođen optužbi za nedozvoljeno držanje vatrenog oružja. Tadašnji predsednik Branko Crvenkovski je 2007. godine pomilovao Veruševskog, odnosno oslobodio ga izdržavanja zatvorske kazne.
Inače, njegov otac, bivši obaveštajac i savetnik Zaeva, Zoran Veruševski, stajao je iza operacije obelodanjivanja afere sa masovnim prisluškivanjem 2015. godine, nakon čega je počeo pad decenijske vladavine VMRO-DPMNE na čelu sa Nikolom Gruevskim.
Slučaj bivšeg gradonačelnika Bitolja
I bivši gradonačalnik SDSM-a u Bitolju, kao i najpoznatiji biznismen u ovom gradu, Siljan Micevski bavi se brzim kreditima.
Biznismen Siljan Micevski osnovao je 2016. godine firmu za brze kredite sa sedištem u Bitolju pod imenom Pelister. Ima još jedno preduzeće sa istim imenom, ali se bavi građevinarstvom.
Prošle godine, uz dobit od skoro sto hiljada evra, ova finansijska kompanija je iskazala gubitak od skoro 300 hiljada evra. Prethodna 2021. godina, sa prihodom od skoro 300 hiljada evra, zabeležila je gubitak od 80 hiljada evra.
Bio je gradonačelnik Bitolja u periodu od 1996. do 2000. godine, iz redova SDSM. On i njegova supruga bili su deo sedmorice uhapšenih zbog afere TAT tokom mandata SDSM-a, ali su u sudskom procesu oslobođeni optužbi.
Njegov glas se čuo u takozvanim “bombama” 2015. godine, koje je na konferencijama za novinare najavljivala tadašnja opoziciona stranka SDSM.
Pročitajte i ovo:
Nasilje u Makedoniji, predsednik Ivanov poziva na dijalogPeta "bomba" opozicije: Gruevski iz osvete srušio objekat političkog rivalaŠesta "bomba" makedonske opozicije: Kako se krčmio budžetski novacTada je postao jedan od ključnih svedoka u slučaju Talir, koji se odnosi na nelegalno finansiranje VMRO-DPMNE, gde je bivši premijer Nikola Gruevski bio prvooptuženi. I SDSM i VMRO-DPMNE su godinama isticali da on finansira suprotnu stranku.
Ko je ostvario najveći profit u poslednje dve godine?
Od kompanija koje nude kredite građanima, a čiji su osnivači makedonski građani, najveći profit u protekle dve godine ostvarila je kompanija Kreditni centar BS, pokazuje analiza završnih računa Radija Slobodna Evropa.
Kreditni centar BS je prošle godine ostvario prihod od brzih kredita u vrednosti od 3,7 miliona evra, od čega je ostvario dobit od 1,5 miliona evra, čime je godinu završio sa sto hiljada evra više nego prethodnu.
Vlasnici ove kompanije su sinovi poznatog biznismena i političara Borisa Stojmenova, Marjan i Emil Stojmenov, pokazuje baza stvarnih vlasnika.
Njihova imena se pojavljuju i u vlasničkoj strukturi finansijske kompanije EURO MK, osnovane 2013. godine sa 130 hiljada evra.
Prethodno preduzeće je radilo uz dobit, dok je drugo, sa prihodom od preko 30 hiljada evra, godinu završilo sa gubitkom od pet hiljada evra.
Boris Stojmenov je postao ministar finansija u vladi Georgijevskog 1998. godine, a poslanik u Vladi bivšeg premijera Nikole Gruevskog 2011. godine.
On i njegovi sinovi u protekle dve decenije pravno menjaju vlasničku strukturu jednog od najvećih nacionalnih televizijskih kanala, Kanala 5.
Porodica Stojmenov se, pored medijskih i finansijskih usluga, bavi i građevinskim poslovima i ugostiteljstvom.
Koliko zarađuju?
Prema kalkulatorima koje su objavile neke od finansijskih kompanija, kamate na ove brze kredite su od 10 do 20 odsto, dok su kazne za kašnjenje u otplati rate u nekim od 15 do 25 eura.
To znači da ako tražite zajam od 1.000 eura kao kratkoročni kredit za jednogodišnju otplatu, moraćete da vratite oko 1.200 eura za 12 meseci, navodi kalkulator "prodavnice novca".
Od ukupno 35 finansijskih kompanija, 60 odsto, odnosno 23 preduzeća, osnovali su makedonski državljani.
Podaci Centralnog registra pokazuju da su u protekloj godini ove 22 kompanije dobile ukupno 12 miliona evra prihoda, od čega je 3,6 miliona neto dobit.
Prethodne 2021. godine ove kompanije su imale priliv od skoro dva miliona evra manji, ali je zarada iznosila 3,2 miliona evra.
Ovaj profit je, međutim, samo jedna petina ukupne dobiti koju su prošle godine ostvarile sve finansijske kompanije zajedno.