U Podgorici je održan građanski protest zbog odluke Apelacionog suda Crne Gore da pedesetogodišnjem B.B, osuđenom za višestruko silovanje petnaestogodišnje djevojčice smanji kaznu, sa 15 na osam godina zatvora.
B.B. je mjesecima silovao petnaestogodišnju djevojčicu ispod prosječnih intelektualnih sposobnosti, pod prijetnjom da će joj ubiti oca, navodi se presudi Višeg suda, kojom je silovatelj osuđen na 15 godina. Navedeno je i da ne postoje olakšavajuće okolnosti, budući da je B.B i ranije osuđivan.
Ipak, sudije Apelacionog suda su navele da je Viši sud "prestrogo odmjerio" kaznu zbog čega su je preinačili na osam godina. Ta presuda je pravosnažna.
Na pitanje da li postoji mogućnost reagovanja Vrhovnog suda RSE je rečeno da se ovaj predmet percipira kao ozbiljni alarm.
"Stoga će Vrhovni sud razmotriti pravosnažnu presudu u ovom predmetu i sagledati efekte preporuka u konkretnom slučaju,u skladu sa zakonom".
Na presudu bi mogao reagovati Vrhovni državni tužilac (VDT) zahtjevom o zaštiti zakonitosti. RSE iz tog tužilaštva nije odgovoreno da li će reagovati.
Pročitajte i ovo: Optuženi za obljubu djeteta u Crnoj Gori nema ni zabranu prilaska'Zbog čega je nagrađen silovatelj?'
Protest ispred zgrade Apelacionog suda u Podgorici uslijedio je nakon oštrih reakcija građana, nevladinog sektora i političara.
"Pitamo Apelacioni sud i vijeće suda zbog čega je nagradilo silovatelja. Ukoliko nije bilo jedne olakšavajuće okolnosti, ako se radi o maloljetnom djetetu, ako se radi o povratniku, zašto su kaznili djevojčicu? ", pitala je Aida Petrović iz nevladine organizacije Prima na protestu 15.maja.
Ovakvim postupcima institucije ohrabruju nasilnike i siledžije, smatra Petrović.
Mirela Radić iz pokreta "Mi možemo" zatražila je strožije kazne za silovatelje:
"Zahtijevamo pod hitno promjenu kaznene politike. Ne komentarišemo sudske odluke, ali smatramo da je nešto pogrešno kada je u pitanju kaznena politika Crne Gore".
Okupljeni su nosili transparente na kojima je pisalo "Osam godina zatvora za doživotnu traumu", "Strože kazne za zločine nad djecom", "Produženo silovanje nema prenaglašen značaj"...
Apelacioni sud dva puta ukidao presudu
Ovo je drugi put da Apelacioni sud poništava tu presudu.
Naime Viši sud je osudio B.B na 15 godina zatvora jula 2022. Tu presudu je Apelacioni sud vratio na ponovno odlučivanje. I druga presuda, drugog sudije Višeg suda iz novembra 2023. bila je istovjetna. Nju je aprila ove godine Apelacioni sud smanjio na osam godina.
B.B je već četiri godine u pritvoru što znači da će najkasnije 2028. biti na slobodi, ukoliko u međuvremenu ne dobije uslovni otpust zbog dobrog vladanja što je česta praksa.
Na upit Radija Slobodna Evropa da li su tom odlukom ponizile žrtvu i njenu porodicu, i poslali poruku da će kazne za silovanje djece i žena biti minimalne, iz Apelacionog suda su odgovorili da "razumiju nezadovoljstvo javnosti ali da je kazna u okviru zakonom propisane".
Zakonom je za to djelo predvidio maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora dok je minimalna pet godina.
Iz Sudskog savjeta za RSE je rečeno da ne mogu komentarisati sudske odluke.
"Polazeći od zakonskih odredbi, Sudski savjet nema nadležnost , niti može da komentariše pojedinačne sudske odluke. Savjet može samo da razmatra pritužbe na rad sudija i predsjednika sudova, i o njima samo zauzima stav ".
Šta se dešavalo djevojčici?
B.B. je kako je navedeno u presudi živio u komšiluku petnaestogodišnje djevojčice.
Početkom 2020. pod prinudom otišla je u njegovu kuću nakon što joj je za prijetio da će joj "ako ne dođe da ga nešto posluša“ roditelje ostaviti bez posla.
Uz to osuđeni joj je prijetio da će joj ubiti oca.
Zbog straha je djevojčica krila od roditelja šta joj se dešava, dok otac nije primijetio promjene u njenom ponašanju, pregledao njen telefon i pronašao poruke osuđenog.
Potom je brat pokušao u povjerljivom razgovoru da sazna od djevojčice šta se dešava. Ona mu je ispričala o nasilnim seksualnim odnosima koje je mjesecima trpjela od 35 godina starijeg Cetinjanina.
Porodica je slučaj prijavila policiji nakon čega je silovatelj uhapšen i pritvoren.
B.B je u istrazi tvrdio da nije nikada silovao djevojčicu, te da je petnaestogodišnjakinja dobrovoljno pristala na seksualne odnose.
Osuda iz nevladinog sektora i žena poslanica
Odluku Suda o smanjenju kazne za silovatelja nevladine organizacije ocijenile su ponižavajućom a Ženski klub Skupštine Crne Gore sramnom i neprihvatljivom.
Iz Kluba su naveli da je odluka izazvala šok i zgražavanje i pozvali nadležne da iniciraju reviziju presude kako bi "za ovaj gnusni zločin bila izrečena pravedna kazna".
''Da li su svjesni da su ovakvom odlukom zapravo osudili maloljetnu djevojčicu da nije vrijedna da joj zakon države Crne Gore pruži zaštitu ", naveli su iz nevladine organizacije Prima, Sigurne ženske kuće i SOS telefona Nikšić.
Centar za ženska prava i Akcija za ljudska prava su protestovali zbog drastičnog, a neobrazloženog smanjivanja kazne izvršiocu višestrukog silovanja djeteta.
Da ovakva odluka Suda predstavlja crveni alarm za cijelu Crnu Goru, smatra poslanica opozicione Demokratske partije socijalista Sonja Milatović:
"Još jedna sramna presuda crnogorskih sudova," rekla je Milatović.
Loša poruka sudova kompletnom društvu
Ovakva presuda je urušavanje svega što predstavlja sistem, kaže za RSE analitičar Mirza Mulešković, koji je bio na protestu smatrajući to građanskom i ljudskom obavezom:
"Da iskažemo revolt prema ovakvim odlukama. Sudovi na ovaj način šalju loše poruke kompletnom društvu da će ovakve gnusne stvari da prolaze sa ovako malim kaznama".
Podgoričanke Ana i Marija su za RSE kazale da su šokirane postupkom sudija.
" Ovdje sam zbog sramote koja će biti učinjena djetetu ako odluka Apelacionog suda ostane na snazi", rekla je Marija.
Ana je na protest došla zbog svih djevojčica, djevojaka i žena... koje trpe nasilje.
"On je trebao da bude osuđen mnogo više od 15 godina jer je više puta silovao djevojčicu, a oni su mu smanjili kaznu. Pa ta odluka je zaista katastrofalna jer je osuđeni imao 50 godina a ona 15. A postupak sudija je sramotan", smatra Ana.
Pročitajte i ovo: Oštre kazne za pedofile traže se širom Crne GoreI Brisel upozorio na nedovoljan nivo zaštite djece
Crnogorska Skupština usvojila je 2022. izmjene Krivičnog zakonika koji propisuje strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom.
Međutim, one se neprimjenjuju zbog nedostatka propisa za njihovo sprovođenje koje Skupština nije donijela .
To se konstatuje i u Izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori za 2023. godinu.
"Ne postoji zadovoljavajući nivo zaštite djece od počinilaca seksualnih krivičnih djela i još uvijek ne postoje sistematski prikupljeni podaci o seksualnom zlostavljanju djece i seksualnom iskorišćavanju".
Predviđeno je i formiranje registra prestupnika i mjere nadzora počinilaca nakon boravka u zatvoru.