Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore zatražilo je od članica Evropske unije (EU) i NATO-a pomoć u borbi protiv epidemije korona virusa kroz obezbjeđivanje ljekara, tehničara i drugog medicinskog osoblja, koji bi, u slučaju potrebe, odmah pružili podršku crnogorskom osoblju.
Najavljujući strože mjere, u Ministarstvu su 10. marta saopštili da Vlada želi da "izbjegne kolaps sistema".
U istom danu, ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović saopštila je da zdravstveni sistem "nije pred pucanjem i da u ovom trenutku nema deficita ljekara i medicinskog osoblja".
Crna Gora je na prvom mjestu na Zapadnom Balkanu po broju aktivno oboljelih (1439) i hospitalizovanih (77) na 100 hiljada stanovnika. Ima i najveću četrnaestodnevnu incidenciju (1243) na 100 hiljada stanovnika.
Iako je bilo najavljeno da bi moglo doći do "potpunog zaključavanja", Vlada je 10. marta pooštrila mjere u 11 gradova, zatvaranjem šoping centara, teretana, parkova, vrtića. Vlada je uvela obavezan PCR test pri ulasku u Crnu Goru, osim za Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo i Albaniju.
Konstatujući da su podaci o broju preminulih i novoregistrovanih slučajeva COVID-a 19 alarmantni, crnogorski predsjednik Milo Đukanović 8. marta je pozvao Vladu da hitno zatvori granice i uvede najstrožije epidemiološke mjere.
Na nove mjere među prvima je reagovao građanski aktivista Vuk Maraš poručivši ministru unutrašnjih poslova Sergeju Sekuloviću da sa kažnjavanjem prvo krene od premijera Zdravka Krivokapića.
Ivan Vujović iz opozicione Socijaldemokratske partije oštro kritikuje odluku Vlade da ne zatvori granice, dovodeći to u vezu sa predstojećim izborima u Nikšiću.
U Nikšiću u kojem će 14. marta biti održani izbori, u završnici kampanje masovno se krše mjere a brojevi oboljelih rastu. Na dan raspisivanja izbora, 5. januara, bilo je 625 inficiranih, dok ih je 10. marta dvostruko više – 1.354.
Spora vakcinacija
Iako Crna Gora prednjači u gotovo svim negativnim epidemiološkim parametrima, to nije slučaj i sa brojem vakcinisanih.
Naime, do sada su vakcinisane 3.062 osobe što je 0,5 odsto stanovništva. U prosjeku do sada se dnevno vakcinisalo po 170 osoba.
Epidemiolog iz Instituta za javno zdravlje Milko Joksimović usporen tempo vakcinacije u državi koja prednjači po broju inficiranih i hospitalizovanih vidi u malom broju vakcina, koje su dostupne.
"Tempo je bio uslovljen prvo nabavkom vakcina a onda i dok se proces 'uhoda'. Vidjeće se koja su još uska grla i da li je to manjak medicinskog kadra", kaže Joksimović za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Vaš browser nepodržava HTML5
U Crnu Goru je do sada stiglo 44 hiljade doza vakcine, od čega 14 hiljada ruske Sputnjik V i 30 hiljada kineskog proizvođača Sinofarm, čiju upotrebu crnogorska Agencija za ljekove i medicinska sredstva još nije odobrila.
RSE je kontaktirao direktorku Agencije Željku Bešović ali nam na pitanje kada će završiti ispitivanje kineske vakcine nije odgovoreno.
Epidemilog Joksimović smatra da će vakcinacija ići brže kada kineska vakcina bude u upotrebi:
"Ovo do sada bile su simbolični iznosi", kaže Joksimović.
Fali i lijekova
Sa porastom broja oboljelih od COVID-a 19 počeli su i problemi u domovima zdravlja sa nedovoljnim količinama medikamenata za COVID pacijente.
Nikšić poslije Podgorice ima najveći broj oboljelih u Crnoj Gori.
Da imaju ogroman porast potrošnje lijeka longacef izjavila je direktorica nikšićkog Doma Ljiljana Adžić 9. marta.
"Dešava se da pola dana nemamo, da pacijenti moraju da ga kupe. Ovo što smo juče dobili longacefa, možda će biti za dan i po", rekla je Adžić. Ona se 10. marta nije željela da za RSE govori o problemu nedostatka lijekova.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
U državnom preduzeću zaduženom za snabdijevanje lijekovima "Montenfarm" kažu da je isporuka medikamenata zdravstvenim ustanovama za sada redovna i da trenutno nema nestašice.
"Potrošnja lijekova je izuzetno velika ali još uvijek uspijevamo da rasporedimo neophodne količine, po prioritetima. Da li će biti nestašice teško je predvidjeti u uslovima koje nam diktira situacija u vezi sa COVID-om 19", kazala je za RSE portparolka Montenfarma Olivera Klikovac.
Pročitajte i ovo: Politika ili zdravlje uoči nikšićkih izboraCrna statistika
Prema broju umrlih, najcrnji dan je bio 8. mart, kada je preminulo 18 osoba.
Od početka epidemije je preminulo 1.100 osoba.
Crna Gora ima 620.000 stanovnika.