Iz Evropske komisije pozvali BiH da obezbedi sredstva za izbore

BELGIUM-EU-POLITICS-SOCIAL

Ana Pisonero, portparol Evropske komisije, poručila da je od najveće važnosti da izbori u Bosni i Hercegovini budu fer, slobodni i inkluzivni, kako bi se građanima omogućilo da ostvare svoje osnovno pravo glasa.

"Ne može biti preduslova ili opstrukcije", poručila je Pisonero u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.

Centralna izborna komisija (CIK) Bosne i Hercegovine (BiH) raspisala je opšte izbore za nedelju, 2. oktobra.

Prema rečima Pisonero, vlast BiH treba da obezbedi sredstva potrebna za organizovanje izbora, kako je predviđeno zakonom.

Pročitajte i ovo: Opći izbori u BiH raspisani za 2. oktobar

"Na kraju, neće nestati potreba da se ukloni diskriminacija u skladu sa presudama Evropskog suda za ljudska prava, da se poboljša integritet izbora i ojača funkcionalnost institucija. Ove reforme su ključne za EU put BiH, kao što je navedeno u Mišljenju Komisije o ključnim prioritetima", navela je Pisonero.

Ona je upozorila da je za briselske institucije "neprihvatljiva svaka inicijativa koja podriva jedinstvo, teritorijalni integritet i suverenitet BiH".

Dragan Čović, predsednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) Bosne i Hercegovine, uputio je pismo brojnim međunarodnim dužnosnicima u kojem je izrazio "duboku zabrinutost zbog odluke o raspisivanju izbora bez izmene izbornog zakona u cilju otklanjanja svih utvrđenih diskriminacija".

Pročitajte i ovo: Lider vodeće partije Hrvata najavio 'korake za novu organizaciju BiH'

Međutim, stav evropskih zvaničnika jeste da bez obzira na neophodnost da se preduzmu izborne reforme, izbori u zemlji trebaju biti održani i ako se u međuvremenu ne promeni izborni zakon.

Na opštim izborima građani BiH biraju članove Predsedništva i zastupnike u Parlamentarnoj skupštini BiH, zastupnike u parlamentima entiteta Republika Srpska i Federacija BiH te zastupnike u deset kantona u Federaciji BiH.

Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine (PS BiH) još nije usvojila budžet za prošlu, kao ni za tekuću godinu.

Iz CIK-a BiH naglasili su da će biti potreban veći iznos od 11,72 miliona maraka (više od šest miliona eura) koliko je koštalo održavanje prethodnih općih izbora 2018.

Predstavnici stranaka okupljenih u Hrvatsku narodni sabor na čelu s Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) BiH, smatraju da “nema zakonskih uslova za održavanje izbora”.

Pri tome ističu da nisu izmenjeni Izborni zakon i Ustav BiH, čije je neke odredbe poništio Ustavni sud BiH, dok je druge u predmetima kolektivno nazvanim“Sejdić-Finci” Evropski sud za ljudska prava iz Strasbourga proglasio diskriminatornim.

Dosadašnji pregovori o izmenama izbornog zakona BiH, održavani i uz posredovanje međunarodne zajednice, bili su neuspešni.