Svrgnuti pakistanski premijer Imran Kan (Imran Khan) osuđen je 5. avgusta na tri godine zatvora zbog nezakonite prodaje državnih poklona i odmah zatim uhapšen u Lahoreu.
Pravni stručnjaci kažu da bi osuđujuća presuda u ovom slučaju mogla okončati njegove šanse za učešće na nacionalnim izborima koji se moraju održati prije početka novembra, prenosi Reuters.
Kanova politička stranka Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) je u saopštenju navela da su već uložili žalbu Vrhovnom sudu zemlje na presudu Okružnog suda.
Kazna se odnosi na istragu koju je sprovela izborna komisija, koja je Kana proglasila krivim za nezakonitu prodaju državnih poklona tokom premijerskog mandata od 2018. do 2022. godine.
Kan je negirao bilo kakvu krivicu.
Ovaj sedamdesetogodišnji bivši igrač kriketa koji je postao političar optužen je da je zloupotrijebio svoju premijersku funkciju za kupovinu i prodaju poklona u državnom vlasništvu koji su primljeni tokom posjeta inostranstvu i vrijedni više od 140 miliona pakistanskih rupija (635.000 dolara).
Sudija je nakon presude naložio njegovo trenutno hapšenje, a njegov advokat Intazar Husein (Intazar Hussain) rekao je agenciji Reuters da je bivši premijer priveden iz njegove kuće u Lahoreu.
Lideri Khanove islamističke partije PTI osudili su hapšenje i pozvali na mirne proteste širom zemlje, iako prvi izveštaji nisu ukazivali na to da će biti značajnijih nemira.
prethodna dešavanja
Uhapšen bivši pakistanski premijer Imran Kan, nemiri u zemljiBivši pakistanski premijer ostaje u pritvoru osam danaVrhovni sud Pakistana proglasio hapšenje Kana nelegalnimVisoki sud u Pakistanu odložio zatvaranje bivšeg premijera uz kaucijuPremijer je uhapšen početkom maja ove godine, vrlo dramatično i bez ikakvog prethodnog objašnjenja. Protiv njega postoji najmanje 100 krivičnih predmeta koje su podnijele državne službe, a on ih negira.
Hapšenje je izazvalo proteste širom zemlje tokom kojih su njegove pristalice napale vojne objekte, palile automobile i prodavnice u raznim dijelovima zemlje. Vlada je odgovorila akcijom, uhapsivši skoro 3.000 ljudi.
Premijer je smijenjen kada mu je izglasano nepovjerenje u aprilu 2022. godine. On je sedmi premijer koji je uhapšen od 1977. godine.
Pakistan ima istoriju vojnih preuzimanja vlasti, političkih previranja i društvenih nemira.
Trenutna previranja dolaze u trenutku kada se zemlja bori sa teškom ekonomskom situacijom, porastom militarizma i uticajem prošlogodišnjih katastrofalnih poplava.