Predsjednica Kosova Vjosa Osmani rekla je da Kosovo treba da pripremi zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama(SAD) nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom.
Osmani je u intervjuu za Radio-televiziju Kosova rekla da Sporazum o normalizaciji odnosa - koji su Kosovo i Srbija postigle ranije ove godine - nije "savršen" za Kosovo, već je međunarodna obaveza.
Ona je rekla da i dalje postoje nedoumice o tome kako se neki njeni dijelovi mogu primijeniti u praksi, pozivajući se na članove 7. i 10. Član 7. govori o obezbjeđivanju odgovarajućeg nivoa samodovoljnosti srpske zajednice, u skladu sa ranije postignutim sporazumima u u okviru dijaloga.
U međuvremenu, sljedeći član zahtijeva od strana da implementiraju sve dogovore postignute u dijalogu, uključujući i onaj za Zajednicu.
"Mislim da je rješenje sljedeće: treba da sjednemo sa SAD, da pripremimo naš nacrt, nacrt Republike Kosovo. U početku (samo sa SAD), mislim da je ovo rješenje, da sjednemo sa našim partnerima u SAD, da američkom državnom sekretaru (Antony Blinken) predstavimo naš nacrt, koji je u skladu sa Ustavom Kosova, u skladu sa odlukom Ustavnog suda, u skladu sa pismom (bivše šefice diplomatije EU Federike) Mogherini da garantuje da neće biti izvršnih ovlašćenja i u skladu sa pisanim američkim stavom u mišljenju (napisanog) od strane (višeg DASH-a savjetnik Derek) Cholleta i (izaslanik Washingtona za Zapadni Balkan Gabriel) Escobara koji pojašnjava da će takvo tijelo biti koordinaciono tijelo, bez izvršnih ovlasti", rekla je Osmani.
Kosovo i Srbija su 2013. godine postigli sporazum o Zajednici, a potom 2015. godine i sporazum o principima za njeno osnivanje. Međutim, 2015. godine Ustavni sud Kosova je utvrdio da sporazum nije u potpunosti u skladu sa najvišim pravnim aktom i zahtjevao je da se uskladi kroz podzakonske akte.
Pročitajte i ovo: Svi statuti ili vizije za formiranje Zajednice opština na KosovuZa implementaciju sporazuma za Zajednicu opština sa srpskom većinom na Kosovu trenutno postoje četiri nacrta statuta i nacrt vizija: Nacrt statuta Upravljačkog tima, nacrt vizije premijera Kosova Albina Kurtija, nacrt statuta premijera Albanije Edija Rame i nacrt statuta Udruženja koji je izradila njemačka organizacija Friedrich-Ebert-Stiftung (FES).
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su više puta tražile od Kosova da formira Zajednicu, što je i glavni zahtjev Beograda.
Vlada Kosova strahuje da bi etničko udruženje moglo da ugrozi funkcionalnost države. Ali SAD insistiraju da neće dozvoliti da Udruženje liči na entitet Republika Srpska u Bosni i Hercegovini.
EU i SAD su takođe zatražile od Kosova i Srbije da odmah sprovedu Sporazum u pravcu normalizacije.
Ovaj sporazum od 11 članova, između ostalog, obezbeđuje nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i međusobno priznavanje državnih simbola, a od Prištine i Beograda se traži da takođe sprovode sve prethodne sporazume iz dijaloga.
Pročitajte i ovo: Stavovi EU o nadležnostima Zajednice opština sa srpskom većinom kroz godine