Tužitelj Tužiteljstva Bosne i Hercegovine (BiH) uputio je žalbu na rješenje Sudu BiH, kojim nije određen pritvor Jasminu Mulahusiću, uhapšenom 4. septembra na graničnom prijelazu Brod, na sjeveru BiH, saopšteno je iz ove pravosudne institucije u srijedu, 8. septembra.
Žalba je upućena zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja u odluci Suda BiH.
“Također, u okviru istrage u navedenom predmetu, upućen je zahtjev za međunarodnu pravnu pomoć i ostvarena je komunikacija sa partnerskim pravosudnim institucijama Velikog Vojvodstva Luksemburga,” navodi se u saopštenju Tužiteljstva BiH.
U žalbi na odluku Suda BiH traži se da sud u cjelosti razmotri sve činjenice i donese odluku o određivanju mjere pritvora prema osumnjičenom.
Kako je saopšteno iz Tužiteljstva BiH, Mulahusić se tereti da je duži vremenski period, putem društvenih mreža u javnost “plasirao uvredljive poruke na nacionalnoj i vjerskoj osnovi, kojima se na najgrublji način vrijeđaju vjerska i nacionalna osjećanja građana u Bosni i Hercegovini, te izrađivao i plasirao različite foto i video montaže kojima se širi nacionalna i vjerska mržnja i netrpeljivost između naroda u Bosni i Hercegovini”.
Prema prikupljenim podacima, Mulahusić bio u fokusu interesa sigurnosnih službi stranih zemalja, I “ dovodi se u vezu sa osobama bliskim terorističkoj organizaciji Al Kaida i drugim terorističkim organizacijama“ naveli su iz Tužiteljstva.
Prema navodima iz Tužiteljstva radi se o vrlo kompleksnim istražnim aktivnostima, koje „prevazilaze pitanja državne sigurnosti BiH“, te dodaju da su osumnjičenog evidentirali i istražni organi drugih zemalja, što je rezultat zajedničkog rada u borbi protiv sprječavanja međunarodnih terorističkih aktivnosti.
Pročitajte i ovo: Zatražen pritvor za Jasmina Mulahusića, osumnjičenog za veze sa teroristimaNa hapšenje Mulahusića 6. septembra reagovao je i Kantonalni odbor Stranke demokratske akcije (SDA), a nakon što su Mulahusićeve stavove mediji i neke političke stranke ocijenili kao njima bliske.
Istakli su kako svaki pojedinac, pa i Jasmin Mulahusić, ima pravo na političke afinitete i simpatije, te na javno iznošenje vlastitih stavova.
Mulahusića je kao potencijalnog teroristu okarakterisao i državni tužitelj Oleg Čavka, koji ga je optužio da je organizator protesta 15. jula ispred Tužilaštva BiH, gdje se tražila ostavka glavne tužiteljice Gordane Tadić i puštanje na slobodu direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine Osmana Mehmedagića.
Pročitajte i ovo: Zatražen pritvor za šefa Obavještajne službe BiH zbog nepoštivanja mjera zabrane