Opozicija se predomišlja, dogovor prijeti da propadne

Podgorica, foto: Savo Prelević

Dogovor premijera Igora Lukšića i lidera opozicije, o uvođenju srpskog jezika u školski program, što je opozicija postavila kao uslov za usvajanje izbornog zakona, a što je prvi zahtjev EK za dobijanje datuma pregovora, prijeti da propadne zbog različitog tumačenja dogovorenog.

Nakon sjednice Glavnog odbora Nove srpske demokratije došlo je do novog znatno radikalnijeg tumačenja dogovora.

NOVA sada insistira na, kako navode apsolutnoj ravnopravnosti srpskog i crnogorskog jezika, dok se u sporazumu sa premijerom govori o nastavi iz obaveznog predmeta srpskog jezika pored crnogorskog.

Da li postoji mogućnost da će postojeći dogovor propasti?

Situacija oko postignutog dogovora u uvođenju srpskog jezika u nastavni program je zakomplikovana, nakon što je na različit način protumačen sporazum premijera i lidera opozicije.

Nova srpska demokratija je na glavnom odboru poručila da traži apsolutnu ravnopravnost srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu, a prema riječima potpredsjednika Gorana Danilovića ova stranka je na to natjerana nakon tumačenja da bi srpski jezik mogao biti fakultativan. Danilović optužuje Vladu da je kreativno tumačila sporazum, što je za ovu stranku neprihvatljivo.

"Nijesmo mi ovo izazvali nego oni koji su nešto napisali pa potom to napisano htjeli kreativno da tumače. Zbog toga je glavni odbor NOVE bio izričit – samo apsolutna ravnopravnost jer to nije ništa nečasno. Dakle, mi tražimo samo ravnopravnost. Prinuđeni smo da kažemo apsolutnu, jer ravnopravnost neko ponovo čita kao diskriminaciju. Tu je stav GO NOVE izričit i ja sam zaista sretan što su naši ljudi na vrijeme reagovali. Na taj se način sa nama ne može poigravati. Nama je sporazum jasan", napominje Danilović.

Podsjetimo, učesnici dijaloga o spornim pitanjima su se saglasili, da će se nastava izvoditi na crnogorskom jeziku koji je u Ustavu označen kao službeni jezik, ali i na srpskom jeziku koji je u službenoj upotrebi. Zatim u tački četiri se kaže „da će nadležno ministarstvo predvidjeti izvođenje nastave na srpskom jeziku ijekavskog izgovora kao i nastavu iz obaveznog predmeta srpskog jezika pored crnogorskog“.

Bez mnogo razloga za optimizam

Dio opozicionih stranaka tvrdi da obavezan predmet srpski jezik treba tumačiti kao apsolutnu ravnopravnost sa crnogorskim jezikom u školskom programu. Vlada je u međuvremenu izmijenila zakon o obrazovanju u koji je unijela dio iz sporazuma sa opozicijom. S obzirom da je opozicija uslovila svoju podršku izbornom zakonu, promjenom zakona o obrazovanju i uz nove nejasnoće, dovedeno u pitanje da li će u parlamentu biti i dvotrećinske većine za usvajanje izbornog zakona koji je uslov za nastavak evropskih integracija.

Komentarišući ovu situaciju portaparol Demokratske partije socijalista Rajko Kovačević kaže:
Kovačević: Na žalost postoji nagovještaj da lideri pojedinih opozicionih partija revidiraju tu svoju spremnost za poštovanjem date i potpisane riječi.

"Čije stavove su zastupali predstavnici dijela opozicionih političkih partija na sastanku sa našim potpredsjednikom Igorom Lukšićem nakon ovoga što se dešava u njihovim partijskim organima ostaje potpuno nejasno. Iskreno smo pozdravili spremnost opozicionih partija da stanu iza ovog dogovora. Na žalost i ne prvi put postoji nagovještaj da lideri pojedinih opozicionih partija revidiraju tu svoju spremnost za poštovanjem date i potpisane riječi. No, nadamo se da to neće biti njihovo definitivno opredjeljenje i da će ta prvoiskazana spremnost oko usvajanja izbornog zakona i otklanjanja prepreka na putu crnogorske evropske integracije opet biti njihov dominantan stav koji će potvrditi prvom narednom prilikom u crnogorskom parlamentu", kaže Kovačević.

Opoziciona socijalistička narodna partija je saopštila da ukoliko Predsjednik Vlade danas drugačije tumači ono što je predložio i napisao, a to je da je predmet srpski jezik i književnost obavezan za sve u Crnoj Gori, onda ovaj njegov poziv treba tumačiti kao poziv na promjenu sporazuma. Goran Danilović nije optimista da će doći do dogovora, ali se nada da će u narednih nekoliko dana doći do promjena u stavovima Vlade.

"Želio bih da svi pokažemo ozbiljnost da ipak na kraju sve bude kako valja. Ne daje mi za pravo to što se naporedo rade stvari koje nijesmo dogovorili. Čemu je trebalo štampanje udžbenika za sve razrede Crnogorski jezik i književnost, a navodno smo se dogovorili da stvar učinimo drugačijom. Meni to kaže da ne treba biti previše optimista, ali hajde da sačekam ipak dan dva da ne slutim zlo jer to i onako nije teško", kaže Danilović.

Optužbe na račun Srbije

Podgoričke Vijesti su objavile nezvaničnu informaciju da su se nakon sastanka sa premijerom lideri opozicije sastali sa predstavnicima zvanične Srbije, koji su opoziciju odgovorili od sporazuma sa Lukšićem. Odgovarajući na naše pitanje da li je bilo sastanka sa predstavnicima Srbije Goran Danilović odbacuje mogućnost da bilo ko sa strane utiče na stav njegove partije.

"Kada ne znate šta ćete sa svojim političkim protivnicima u svom dvorištu onda optužite komšiju da on navija za vaše političke takmace. Nama ničije tutorstvo ne treba. Poštujemo predsjednika Srbije zato što je on izbor građana Srbije ali nikada ne bi smo dopustili das a nama bilo ko upravlja niti smo to dozvolili u minulih 10 godina. Postoji za to sud novinara, sud medija i sud javnosti pa neka kažu kada i gdje", rekao je on.
Zoran Lutovac, foto: Savo Prelević

Komentarišući navode neimenovanih izvora iz crnogorske Vlade koje u srijedu prenose mediji, a koji tvrde da su savjetnik predsjednika Srbije Mlađan Đorđević ili ambasador te zemlje u Crnoj Gori Zoran Lutovac stali na put dogovoru premijera Igora Lukšića i domaćih opozicionih prvaka oko izbornog zakona, Lutovac u pisanom saopštenju koje je dostavljeno Radiju Slobodna Evropa kaže da se u Crnoj Gori na ovaj način "ponovo vodi neprimjerena kampanja protiv Srbije".

Ovoga puta Srbija se potpuno neosnovano optužuje da „ne želi da Crna Gora usvoji izborni zakon i time vjerovatno dobije datum pregovora sa EU. Donošenje izbornog zakona je unutrašnja stvar Crne Gore i o tome odlučuje predstavnici građana u njenoj skupštini, kao što o datumu pregovora odlučuju ЕU uzimajući u obzir postignuti dogovor u sedam definisanih oblasti, među kojima je i donošenje izbornog zakona. Za sve bi bilo bolje kada bi se enrgija potrošena u traženju krivaca i izgovora za nezavršeni posao uložila u pronalaženje rješenja za konkretne probleme," piše u saopštenju Zorana Lutovca koji dodaje da je svaki uspjeh Crne Gore na putu evropskih integracija dobar i za Srbiju i za region, jer doprinosi uspjehu svih i svake države pojedinačno.

U kabinetu predsjednika Srbije u srijedu nije bilo moguće dobiti komentar na ovu temu. Savjetnik Borisa Tadića, Mlađan Đorđević nije odgovarao na naše pozive kao ni osoba koja je u Tadićevom kabinetu zadužena za odnose sa javnošću.

Ovo nije prvi put da se kabinet predsjednika Borisa Tadića i Mlađan Đorđević lično pominju u ovom kontekstu. Bivši premijer i aktuelni predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović ranije je optužio Đorđevića da organizuje opoziciju u Crnoj Gori i da se direktno miješa u njen unutrašnji politički život.