Opozicija predala Lukšiću predlog o jeziku, čeka se potez DPS-a

Ilustrativna fotografija

Opozicione stranke su predale premijeru Igoru Lukšiću jedinstven predlog i stav da se predmet u obrazovnom sistemu zove maternji jezik i književnost. Opozicija očekuje da se o ovom predlogu izjasni predsjedništvo Demokratske partije socijalista do utorka kada počinje sjednica parlamenta na kojoj će se glasati o izbornom zakonu.

Istovremeno, u dvije škole u Grblju je nastavljen bojkot nastave dijela učenika.

Predlog Pokreta za promjene da se nastavni predmet zove maternji jezik i književnost, načelno su prihvatili Socijalistička narodna partija i Nova srpska demokratija, a taj predlog je saopšten premijeru Igoru Lukšiću.

Opozicione stranke očekuju da se predsjedništvo Demokratske partije socijalista izjasni da li je ovo rješenje prihvatljivo od čega zavisi i da li će opozicija podržati izborni zakon na sjednici parlamenta koja će se održati u utorak. Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević je saopštio da će Lukšić obavijestiti predsjedništvo DPS-a o zajedničkom stavu opozicije

"Evo im divne prilike da, ako zaista žele da nas ubijede da su za Evropsku uniju, da su za integracije, da su za poštovanje ljudskih prava, da su za pomirenje u Crnoj Gori, da prihvate jedan prijedlog koji čuva dostojanstvo svih u Crnoj Gori, koji poštuje ljudska prava", kazao je Medojević.

Nebojša Medojević nakon pregovora sa ostalim liderima opozicije, 5. septembar 2011.
I Srđan Milić, predsjednik Socijalističke narodne partije očekuje pozitivan odgovor iz Demokratske partije socijalista po pitanju naziva nastavnog predmeta.

"I na ovaj način ohrabrujemo sve one snage koje postoje u DPS-u da obezbijede, prije svega rješavanje pitanja zaštite jednog od osnovnih ljudskih prava – prava na obrazovanje . Da sa druge strane Crna Gora dobije ono što zaslužuje, a to je datum pregovora", naveo je Milić.

Ukoliko DPS prihvati politički sporazum na osnovu kojeg će biti izrađeni podzakonski akti, čiju će implementaciju u obrazovnom sistemu nadgledati i Evropska unija "I vjerujem da bi kroz pozdravljanje takvog sporazuma od strane Evropske komisije mi dobili i punu garanciju da taj sporazum ne bi bio mijenjan na neke čudne i volšebne načine, kako je to nekada znalo da se radi u ovoj zemlji", rekao je predsjednik NOVE Andrija Mandić.

Nebojša Medojević vjeruje da će se predsjedništvo DPS-a izjasniti o predlogu opozicije, a kako je naglasio da će potencijalno neizjašnjavanje značiti negativan odgovor.

"U svakom slučaju neizjašnjavanje predsjedništva DPS mi ćemo shvatiti kao odbijanje i imaće iste političke posljedice kao i odbijanje dogovora", ocjenjuje Medojević.

Bojkot nastave u nekoliko škola

Predsjedništvo DPS-a će u ponedjeljak uveče raspravljati o jedinstvenom predlogu opozicije, a premijer Igor Lukšić je izrazio nadu da će u utorak biti završene konsultacije sa opozicijom o nazivu nastavnog predmeta što će omogućiti usvajanje izbornog zakona, za šta je neophodna podrška opozicije. Lukšić je rekao da predlog opozicije treba provjeriti s aspekta Ustava Crne Gore, ali i ocjenio da taj predlog ima svojih prednosti.

"Okolnost da je time predviđeno izučavanje crnogorskog jezika, dakle nešto što je i najtvrdokorniji dio opozicije prihvatio, okolnost da se kroz nastavni plan izučavaju i psecifičnosti crnogorskog jezika, okolnost da ta ocjena treba da potpuno neutralna, oslobođena tog nacionalnog predznaka potvrdi i znanje službenog jezika, dakle crnogorskog i sa druge strane maternjeg, ukoliko nije crnogorski, zaista ima određene kvalitete", kazao je Lukšić.

I dok opozicija očekuje konsenzus o nazivu nastavnog predmeta, prema pisanju dnevnog lista Dan prepreka tom dogovoru može biti predsjednik Demokratske partije socijalista Milo Đukanović koji kao zagovornik zaokruživanja crnogorskog identiteta ne prihvata varijante u kojima se u nazivu predmeta ne pominje crnogorski jezik. To prema pisanju Dana daje minimalne šanse da se postigne dogovor da naziv premet bude maternji jezik i književnost.

Paralelno sa pregovorima počela je i nova školska godina, kao i bojkot nastave u par škola u Krtolama i Radanovićima.

Prema riječima Branka Kovačevića predsjednika Savjeta roditelja osnovne škole Nikola Đutković u Radanovićima preko 80 posto učenika bojkotuje nastavu o čemu je obavješten direktor škole, a zahtjev je vraćanje srpskog jezika u obrazovni program. S obzirom da je na pregovaračkom stolu samo predlog maternji jezik, pitali smo Kovačevića da li će to biti prihvatljivo rješenje za prekid bojkota ukoliko bude postignut dogovor među političkim subjektima

"Moj lični stav je da se nastava odvija na srpskom jeziku, da se poštuje Ustav koji su oni donijeli a to je da se poštuju pravda, sloboda i jednakost, da se poštuju i uvažavaju ona pravila koja važe za manjine, jer ja ovdje nijesam manjina nego većina ali ako je manjinama dozvoljeno tamo će su oni najbrojnija populacija, da se na njihovom maternjem jeziku odvija nastava to i mi u Grblju tražimo. Da se nastava odvija na srpskom jeziku i da nastavni program bude kao što je bio do sada, a ne da se mijenja i da se pravi jedna ovakva lakrdija i sramota šta su napravili za ovu školsku godinu", poručio je Kovačević.

U međuvremenu, Nova srpska demokratija, koja je ranije pozvala na bojkot škole dok se ne razriješi problem sa maternjim jezikom, pozvala je sada roditelje da u utorak pošalju djecu u škole. U ovoj partiji su saopštili da to nije konačan stav već da dalji potezi zavise od postizanja političkog dogovora.