Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je izrazio zabrinutost rastućim tenzijama u regionu Zapadnog Balkana te je potvrdio spremnost Alijanse da učini sve kako bi se osigurala bezbednost u regionu.
"Ono što vidimo tamo je da tenzije rastu. Povećane tenzije i zapaljiva retorika u Bosni i Hercegovini. Videli smo ozbiljne nasilne incidente na Kosovu, uključujući napad na mirovne snage NATO-a. 93 vojnika je povređeno, a neki od njih su zadobili ozbiljne povrede. Videli smo takođe napad u selu Banjska", izjavio je Stoltenberg uoči sastanka ministara inostranih poslova zemalja članica Alijanse.
"NATO će učiniti sve što je neophodno da održi ili obezbedi stabilnost u regionu jer je to važno ne samo za Zapadni Balkan već i za celu Evropu", naglasio je.
Njegove izjave dolaze nakon posete Zapadnom Balkanu, gde se sastao sa najvišim zvaničnicim i izrazio zabrinutost zbog ruskog uticaja u regionu.
Pročitajte i ovo: Mir na Balkanu u riziku zbog ruskog uticaja?Nemačka ministarka inostranih poslova Annalena Baerbock (Berbok) je upozorila da akteri spolja pokušavaju da destabilizuju prilike na Zapadnom Balkanu.
"To se ne odnosi samo na situaciju na granici između Kosova i Srbije, već i na situaciju u Bosni i Hercegovini. NATO, ali i EU, jedan je od garanta za osiguranje bezbednosti na Zapadnom Balkanu”, navela je šefica nemačke diplomatije.
Naglasila je važnost perspektive članstva država regiona u Evropsku uniju ocenivši da to predtavlja "životno osiguranje". Barebock je najavila raspodelu 150 nemačkih vojnika u okviru misije KFOR na Kosovu tokom naredne godine.
Povećanje misije KFOR na Kosovu - fokus sastanka
Ministri inostranih poslova zemalja NATO će na predstojećem dvodnevnom sastanku u Briselu raspravljati o mogućnosti trajnijeg povećanja vojnika u okviru mirovne misije KFOR na Kosovu.
Od napada na selo Banjska koji se desio 24. septembra, NATO je povećao prisustvo na Kosovu sa hiljadu dodatnih vojnika. Ministri će raspravljati da li će ovo povećanje sada da bude dugotrajno, i o potrebi dodatnih vojnih kapaciteta za vojnike ove mirovne misije.
Raspravi u NATO koja će biti posvećena Zapadnom Balkanu će se pridružiti i visoki predstavnik Evropske unije za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Josep Borrell (Žozep Borelj).
Situacija na severu Kosova, gdje većinski žive Srbi, napeta je od početka ove godine, kada su se lokalni Srbi usprotivili albanskim gradonačelnicima u četiri većinski srpske općine, izabranim na izborima u aprilu koje su bojkotovali Srbi.
Situacija je eskalirala 24. septembra nakon što je kosovsku policiju napala naoružana grupa Srba u selu Banjska u Zvečanu, gde je ubijen policajac Afrim Bunjaku. U sukobima koji su usledili ubijena su i tri srpska napadača.
Kosovo je za napad okrivilo Srbiju, ali je Beograd negirao umešanost.