Milioni eura bivšim funkcionerima Crne Gore

Veliki broj novih poslanika na konstitutivnoj sjednici Skupštine Crne Gore 27. jula

Skupština Crne Gore konstituisana je 27. jula, mjesec i po poslije parlamentarnih izbora. To će, iz dosadašnjeg iskustva, biti povod da desetine dotadašnjih poslanika zatraže da im se po prestanku mandata godinu dana isplaćuje funkcionerska naknada.

Osim poslanika i drugi funkcioneri imaju zakonsko pravo na godišnju nadoknadu u visini zarade koju su primali u posljednjem mjesecu prije prestanka imenovanja. Ona se može produžiti ukoliko funkcioner, u međuvremenu, stiče pravo na penziju.

One su se prošle godine kretale od 1.100 i do 3.700 eura mjesečno, kazali su iz Ministarstva finansija za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Pročitajte i ovo: Privilegije ostaju ko god je na vlasti u Crnoj Gori

Od 2020. godine za takve slučajeve iz državnog budžeta je isplaćeno najmanje 6,9 miliona eura.

Od toga je od izbora Vlade Dritana Abazovića krajem aprila 2022. isplaćeno više od 2,2 miliona eura, podaci su Ministarstva finansija dostavljeni RSE.

Političke elite jedu sve u ovoj državi, pa i kroz funkcionerske naknade dobrim dijelom državnu kasu".
Ines Mrdović, ASP

Akcija za socijalnu pravdu (ASP) uputila je prije tri godine inicijativu Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o zaradama u javnom sektoru, a Centar za građansko obrazovanje (CGO) februara 2022. Skupštini predlog mjera u cilju ograničavanja ovih benefita.

Odgovore nisu dobili.

"Političke elite jedu sve u ovoj državi, pa i kroz funkcionerske naknade dobrim dijelom državnu kasu", kazala je za RSE Ines Mrdović, poručujući da je "nesporno javni interes" da Ustavni sud o tome što prije odluči.

Iz tog suda nisu odgovorili na pitanja RSE o statusu inicijative ASP-a.

Dodjela funkcionerskih nakanada nema podršku u javnosti.

Čak 82 odsto građana smatra da ovu vrstu benefita treba ukinuti, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja CGO i agencije Damar iz februara 2022.

"Pokazalo se da sve partijske razlike nestaju kad treba da se štiti lični interes, pa poslanici složno ćute na ovu temu", kazao je predstavnik CGO Vasilije Radulović, komentarišući nepostupanje Skupštine po njihovoj inicijativi.

Sa promjenom vlasti porast naknada

Ovaj Zakon donijela je bivša vlast Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, koja je nakon tri decenije smijenjena na izborima avgusta 2020. kada su većinu osvojili prosrpski Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret URA.

Nakon konstituisanja novog parlamenta septembra 2020. odobrena je isplata naknada za gotovo polovinu poslanika iz starog saziva.

Sa konstitutivne sjednice prethodnog saziva parlamenta, 23. septembar 2020.

Iz crnogorskog parlamenta nisu odgovorili RSE koliko su koštale ove beneficije.

Za premijera prve vlade nakon DPS-a izabran je Zdravko Krivokapić.

Vladina Komisija za kadrovska pitanja je 2020. godine odobrila za 70 njenih funkcionera dobijanje naknade po prestanku funkcije, a 2021. godine za 91.

RSE je ranije objavio da su naknade u ove dvije godine koštale poreske obveznike četiri miliona eura.

Skupština je početkom 2022. godine izglasala nepovjerenje Krivokapićevoj Vladi, koga je na toj funkciji krajem aprila iste godine naslijedio Dritan Abazović. I njemu je četiri mjeseca kasnije izglasano nepovjerenje. Ipak, Vlada nastavlja da funkcioniše do izbora nove, što se očekuje narednih mjeseci.

Pročitajte i ovo: Partokratija u srži ko god da je na vlasti u Crnoj Gori

Tehnički mandati i imenovanja

Koliko će se novca iz državne kasne odliti za naknade funkcionera direktno zavisi od broja imenovanja i razrješenja.

CGO je nedavno analizirao imenovanja i razrješenja u tehničkim mandatima tri posljednja crnogorska premijera – Duška Markovića, Zdravka Krivokapića i Dritana Abazovića.

Markoviću je funkcija prestala nakon gubitka vlasti na izborima avgusta 2020. a ostaloj dvojici je izglasano nepovjerenje.

Marković i Krivokapić su bili oko tri mjeseca premijeri u tehničkom mandatu, a Abazović više od deset.

Iz CGO upozoravaju da su imenovanja i razrješenja kod Markovića i Krivokapića bila mjesečno na približnom nivou, dok se, za vrijeme Abazovićevog mandata, proteklih nekoliko mjeseci bilježi enorman rast.

Primjera radi, kad je Abazovićevoj Vladi izglasano nepovjerenje, u avgustu 2022, nije bilo nijednog imenovanja, dok je u maju 2023. postavila oko 250 funkcionera.

Radulović iz CGO ocjenjuje da količina imenovanja u Abazovićevoj Vladi, posebno posljednjih mjeseci, nesumnjivo upućuje na "teške zloupotrebe ove norme u cilju namirivanja partijskog kadra, koji će bez obzira koliko dugo je bio na funkciji, po njenom prestanku primati naknadu godinu dana".

Ovo pravo na naknadu je ostvario i funkcioner koji je pravosnažno osuđen jer je izazvao saobraćajnu nezgodu službenim vozilom. Dodatno, nije mali broj funkcionera koji žive značajno iznad prosjeka ali uredno uzimaju ovu naknadu".
Vasilije Radulović, CGO

Podaci CGO pokazuju i da skoro 47 odsto građana smatra zloupotrebom funkcije kada Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje nastavlja da postavlja nove funkcionere. Nešto više od 30 odsto smatra da na to imaju pravo do izbora nove vlade.

Ponuđena rješenja

CGO i ASP traže da se naknade sa sadašnjih godinu smanje na tri mjeseca i da umjesto iznosa u visini zarade koju je funkcioner primao u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije to bude ograničeno na iznos prosječne zarade u Crnoj Gori.

Prosječna plata u Crnoj Gori je oko 800 eura.

CGO je takođe tražio da se ukine mogućnost produženja naknade još godinu ukoliko funkcioner u tom periodu stiče pravo na penziju.

Takođe, predložili su i da pravo na naknadu ne bi imali funkcioneri koji su na funkciji proveli manje od tri mjeseca ili koji su razriješeni.

Radulović iz Centra za građansko obrazovanje

Ukoliko bi ovi predlozi bili prihvaćeni, oni bi eliminisali neke apsurde do kojih dovodi sadašnje zakonsko rješenje.

"Jer je ovo pravo na naknadu ostvario i funkcioner koji je pravosnažno osuđen jer je izazvao saobraćajnu nezgodu službenim vozilom. Dodatno, nije mali broj funkcionera koji žive značajno iznad prosjeka ali uredno uzimaju ovu naknadu", kaže Radulović.

Ines Mrdović iz ASP ističe da građani nemaju iste privilegije:

"Kad se zaposlite, morate pola godine da radite da biste zaradili prvi odmor koji vas sleduje, a da ne pričamo o naknadama. A ovi funkcioneri primaju naknadu 12 mjeseci kao da rade, iako ne rade. To je nevjerovatna situacija."

Ona dodaje da bi zakonski trebalo ograničiti i broj puta koliko neko može da dobije funkcionerskih nakanada, jer je bilo primjera da jedan isti funkcioner u više navrata ostvari ovu beneficiju.

Kako će nakon konstituisanja Skupštine Crna Gora dobiti novu vladu i državnu administraciju, to se očekuju novi zahtjevi za nadoknade onih, za koje u njoj neće biti mjesta.

Iz Ministarstva finansija nisu mogli da procijene koliko bi ove naknade mogle koštati građane do kraja godine. Kako su nam saopštili, ovo pitanje "direktno tangira kadrovsku politiku državne uprave, koja je u ovim okolnostima nepredvidiva".

U ovom momentu traju pregovori o novoj vladi i nezvjesno je koje sve partije i sa kolikim stepenom učešća će biti u njoj. Od toga direktno zavisi broj novih namještenja, odnosno razrješenja sadašnjih kadrova.

Pročitajte i ovo: Kojim kriterijumima do funkcije 'po dubini' u institucijama Crne Gore?