Azerbejdžan je odbio prolazak kroz koridor Lačin konvoju kamiona za koje je Jermenija rekla da dostavljaju hitnu pomoć u hrani u otcijepljenoj regiji Nagorno-Karabah.
Koridor Lačin, jedini put koji povezuje Jermeniju sa Nagorno-Karabahom, blokiran je od strane Bakua više od sedam mjeseci.
Jermenska vlada je 25. jula saopštila da će pokušati da pošalje 360 tona brašna, jestivog ulja, šećera i drugih osnovnih životnih namirnica u Nagorno-Karabah kako bi ublažila tešku nestašicu hrane koju je tamo izazvala blokada.
Jermenski zvaničnici izrazili su nadu da će ruske mirovne snage pratiti zalihe pomoći.
Devetnaest jermenskih kamiona stiglo je do ulaza na koridor Lačin kasno popodne 26. jula, ali su tamo ostali zaglavljeni u narednim satima, a Baku ih je odbio pustiti da prođu kroz azerbejdžanski kontrolni punkt koji je tamo postavljen u aprilu.
Ministarstvo vanjskih poslova Azerbejdžana je u saopštenju osudilo konvoj pomoći kao "provokaciju" i navelo da je to napad na teritorijalni integritet Azerbejdžana.
Viši pomoćnik azerbejdžanskog predsjednika Ilhama Aliyeva rekao je da bi Jerevan trebalo da se odrekne "teritorijalnih pretenzija" prema njegovoj zemlji.
Jermenski premijer Nikol Pašinijan branio je pokušaj isporuke humanitarne pomoći.
"Ne možemo da zatvaramo oči pred situacijom sa kojom se trenutno suočavaju Jermeni Nagorno-Karabaha", napisao je Pašinijan na Tviteru. "360 tona vitalno važne hrane poslane u Nagorno-Karabah isključivo su u humanitarne svrhe."
Tenzije su visoke zbog situacije na koridoru Lačin.
Azerbejdžan je ranije ovog mjeseca obustavio saobraćaj kroz kontrolni punkt na koridoru do istrage nakon što je rečeno da su otkrivene "razne vrste krijumčarenih roba" u vozilima Crvenog krsta koja dolaze iz Jermenije.
Obustava saobraćaja povećala je zabrinutost zbog humanitarne krize u Nagorno-Karabahu.
I Jermenija i separatističke vlasti u enklavi rekle su da je Azerbejdžan blokirao teritoriju od decembra, što je rezultiralo nestašicom hrane, lijekova i energije.
Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.
Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko mjeseci žali na njihovu neefikasnost.
Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog invazije na Ukrajinu, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.
Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcjepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odneo 30.000 života.
Pročitajte i ovo: EU poziva Azerbejdžan i Armeniju da se uzdrže od nasilja