Dostupni linkovi

EU poziva Azerbejdžan i Armeniju da se uzdrže od nasilja


Charles Michel, predsjednik Vijeća EU(u sredini) premijer Jermenije Nikol Pashinian(desno) i predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev(lijevo) sastali su se u Briselu, 15. jula 2023.
Charles Michel, predsjednik Vijeća EU(u sredini) premijer Jermenije Nikol Pashinian(desno) i predsjednik Azerbejdžana Ilham Aliyev(lijevo) sastali su se u Briselu, 15. jula 2023.

Evropska unija(EU) pozvala je Azerbejdžan i Jermeniju da se uzdrže od nasilja i oštre retorike tokom posljednje runde pregovora u mirovnom procesu u kojem Rusija, također, pokušava zadržati vodeću ulogu, piše Reuters.

Predsjednik Vijeća EU Charles Michel ugostio je predsjednika Azerbejdžana Ilhama Alijeva i premijera Armenije Nikola Pašinjana u Briselu 15. juna sa ciljem da se stavi crta neprijateljstvima koja traju više od tri decenije.

Od raspada Sovjetskog Saveza dvije države su vodile dva rata oko Nagorno-Karabaha, planinske enklave koja je dio Azerbejdžana, ali u kojoj živi oko 120.000 etničkih Jermenaca.

Jermenija navodi da predloženi mirovni sporazum treba osigurati posebna prava za njih i garantirati im sigurnost. Azerbejdžanski ministar vanjskih poslova Džejhun Bajramov je odbacio taj zahtjev u intervjuu za Reuters u junu, rekavši da je to nepotrebno i predstavlja miješanje u poslove Azerbejdžana.

"Pravi napredak zavisi od narednih koraka koje treba poduzeti u bliskoj budućnosti. Kao prioritet, nasilje i oštra retorika trebaju prestati kako bi se osiguralo odgovarajuće okruženje za mir i pregovori o normalizaciji", rekao je Michel.

On je rekao novinarima da su stanovništvu na terenu potrebna uvjeravanja, prije svega u pogledu njihovih prava i sigurnosti. Michel je rekao kako je EU, također, ohrabrila Azerbejdžan da razgovara direktno sa karabaškim Jerrmencima kako bi se razvilo povjerenje između dvije strane.

Ne zna se kako je Alijev reagirao na to, jer su i on i Pašinjan otišli bez obraćanja novinarima.

Tenzije su obnovljene nakon što je Azerbejdžan zatvorio koridor Lačin, jedinu kopnenu vezu između Karabaha i Jermenije.

Azerbejdžanske vlasti saopštile su 11. jula da su "privremeno" obustavile drumski saobraćaj na koridoru Lačin, jedinom putu koji povezuje Jermeniju i Nagorno-Karabah.

Jermenija od decembra optužuje svog susjeda da blokira snabdjevanje regiona Nagorno-Karabah i da stvara humanitarnu krizu blokiranjem tog koridora.

Jermenski ogranak Crvenog krsta je krajem juna prenio da su preko tog koridora obustavljene medicinske isporuke bolnicama u Nagorno-Karabahu, kao i prevoz teško bolesnih pacijenata.

Jermenija i Azerbejdžan sukobili su se 2020. oko kontrole područja Nagorno-Karabaha. Sukob je okončan mirovnim sporazumom kojim je priznata pobjeda azerbejdžanskih snaga. Dogovor je postignut uz pomoć Rusije.

Od tada su ruski vojnici stacionirani u Nagorno-Karabahu, ali se Jermenija već nekoliko mjeseci žali na njihovu neefikasnost.

Ruska izolacija na međunarodnoj sceni, zbog invazije na Ukrajinu, takođe ograničava manevarski prostor Moskve.

Nagorno-Karabah, teritorija na kojoj uglavnom žive Jermeni, otcjepio se od Azerbejdžana, što je dovelo do rata koji je tokom 90-ih godina odneo 30.000 života.

XS
SM
MD
LG