Na Budvanskoj rivijeri tri turističke ambulante

Odjeljenje hemodijalize u Domu zdravlja u Budvi

Pitanje zdravstvene zaštite stotine hiljada turista koji dođu na crnogorsko primorje svakako je jedno od najznačajnijih. Duž Budvanske rivijere ovog ljeta rade tri turističke ambulante koje su smanjile gužve u domovima zdravlja, i omogućile efikasniju zdravstvenu zaštitu gostiju a na osnovu potpisanih ugovora Crne Gore sa fondovima zdravstva 14 zemalja.

Među njima su zemlje iz regiona i pojedine države EU.
Lakić: Imamo turističku ambulantu u kojoj rade dva ljekara, zatim imamo ambulantu u Rafailovićima koja je takođe radi u dvije smjene i u Petrovcu koja radi 24 sata.

Turistička ambulanta u budvanskom domu zdravlja ovih dana nema mnogo posla. Gostiju koji traže ljekarsku pomoć manje je nego lani, kazao nam je doktor Ranko Lakić.

"Ove godine je nešto manje turista u turističkoj ambulanti nego ranijih godina. Vjerovatno da su gosti zdraviji, može se tako reći nego ranijih godina. Struktura gostiju je na to vjerovatno uticala jer su gosti mahom mlađe osobe", kaže Lakić.

Zbog razuđenosti opštine Budva bilo je neophodno otvoriti i turističke ambulante u Rafailovićima i Petrovcu, pa gost ne mora da putuje 20 kilometara da bi dobio ljekarsku pomoć.

"Imamo turističku ambulantu u kojoj rade dva ljekara, zatim imamo ambulantu u Rafailovićima koja je takođe radi u dvije smjene i u Petrovcu koja radi 24 sata. Ta ambulanta je i ujedno pomoć službi Hitne pomoći", rekao je Lakić.

Primamo sve pacijente

Otvaranjem odjeljenja hemodijalize u domu zdravlja njena korisnica Zorica Đorđević iz Užica može turistički posjetiti Budvu. Zadovoljna je tretmanom i medicinskom uslugom.
Dom zdravlja u Budvi

"Drugi put koristim ove usluge i nemam primedbi. Prezadovoljna sam. Ovde je usluga na visokom nivou verovatno zbog toga što je svaka od sestara posvećena samo jednom pacijentu i prezadovoljna sam. Vreme ovde provodim čitajući knjige i gledam televiziju, a cijeli tretman traje 4 sata", navodi Đorđević.

Što se tiče cijena medicinskih usluga za strance one su izjednačene sa cijenama za domicilno stanovništvo koje nema zdravstveno osiguranje. Prvi pregled košta oko 8 eura.

"Mi sve pacijente i turiste primamo bez obzira odakle su. Cijene usluga se kreću uglavnom na nivou cijena za naše ljude koji nijesu osigurani", kaže doktor Ranko Lakić.

Hitne intervencije turista ne plaća ako zemlja iz koje dolaze ima sporazum sa Crnom Gorom o nadoknadama za zdravstvene usluge. Tako se troškovi obračunavaju između država ugovornicama.

"Mora pokazati da je zdravstveno osiguran ili ako donese bolesnički list koji potvrđuje njegovo osiguranje on može da se prijavi u Zavod za socijalno osiguranje i tamo dobiti drugi papir sa kojim može doći na pregled u ambulantu bilo kojeg doma zdravlja", kaže doktor Ranko Lakić