Jovoviću uskraćeno bolovanje

Mihailo Jovović, Foto: Savo Prelević

Nakon što su nedavno podgorički gradonačelnik Miomir Mugoša i njegov sin nasrnuli na novinare "Vijesti", pritisci na njih nastavljaju se drugim sredstvima.

Doktor Rade Vlahović u Domu zdravlja u Podgorici odbio je, naime da odobri bolovanje povrijeđenom i operisanom novinaru Mihailu Jovoviću, iako je trebalo na osnovu otpusne liste iz bolnice.

Povodom tog slučaja i odnosa ljekara prema pacijentu, kao i prethodnim događajima, istragu će sprovesti i Ljekarska komora.

Komora je započela proceduru utvrđivanje svih činjenica oko odnosa ljekara prema pacijentima koji su pristigli kako u Klinički centar tako i u Dom zdravlja Podgorica nakon incidenta u kojem su gradonačenik Podgorice i njegov sin napali novinare "Vijesti".

Prema riječima predsjednika Ljekarske komore Đoka Jočića, istragu neće obavljati samo stručna medicinska komisije već i Komisija za etička pitanja:

"Ljekarska komora će pokrenuti postupak radi utvrđivanja materijalne istine, radi utvrđivanja vjerodostojnosti svih podataka, zatražiće svu relevantnu dokumentaciju od doktora koji su učestvovali u zbrinjavanju i liječenju pacijenata i na osnovu toga ćemo dati i jedan konačan zaključak. Mi ćemo zakazati odgovarajuće komisije. Ovo nije predmet samo stručne komisije, prvenstveno stručne komisije. Ovo je s druge strane, predmet Komisije za etička pitanja jer ovdje, posebno u današnjem listu "Vijesti", imamo i optužbe ne samo na račun stručnog rada nego i na račun etike. Tako da ćemo o svim ovim pitanjima mi zauzeti stav i ukoliko nađemo da postoji i kršenje ljekarske etike, odnosno da su povrijeđeni principi u stadardu u pružanju ljekarskih usluga pokrenućemo i postupke protiv određenih nadležnih doktora. Prema tome, komora ne može ostati nijema na ove pojave nego ćemo sigurno to izvesti na čistinu do kraja."


Nakon što je novinar "Vijesti" Mihailo Jovović zatražio odobravanje bolovanja poslije teške povrede glave koju mu je nanio Miljan Mugoša i poslije operacije na Cetinju, Jovovićev doktor Rade Vlahović je zatražio takozvanu prijavu o povredi na radu, zanemarujući otpusnu listu iz bolnice i preporuku tima ljekara specijalista o strogom mirovanju i poštede od posla od 30 dana.

Dom zdravlja u Podgorici
Uprava Doma zdravlja je potom izašla u javnost sa saopštenjem da je doktor Rade Vlahović bio, navodno, izložen agresivnom ponašanju Jovovića i bio prinuđen da pozove obezbjeđenje Doma zdravlja. Nešto kasnije Jovović je javno odbacio optužbe Uprave Doma zdravlja da se agresivno ponašao prema izabranom doktoru i istakao da nijednim svojim potezom nije ugrozio Vlahovića, iako je izbrani ljekar odbio da mu otvori bolovanje.

Ministarstvo zdravlja bez komentara


Pokušali smo i da kontaktiramo direktora Doma zdravlja Nebojšu Kavarića kako bi dobili odgovor na pitanje da li će sprovesti unutrašnju kontrolu u vezi ovog incidenta. Međutim, do doktora Kavarića nije bilo moguće doći.

Iz PR službe Mministarstva zdravlja nam je takođe rečeno da Ministarstvo neće komentarisati novinske natpise, te da se zalaže, kako je rečeno, za profesionalan i odgovoran odnos svakog pojedinca u sistemu gdje je zdravlje čovjeka u prvom planu.

Nekoliko događaja u ljekarskim ordinacijama je pratilo slučaj premlaćivanja novinara od strane Miomira i Miljana Mugoše.

Doktori nijesu u slučaju napada utvrdili tešku povredu kod Jovovića, već je povreda utvrđena sljedećeg dana i naložena operacija. Potom je narednog dana od incidenta utvrđena teška povreda glave kod gradonačelnikovog vozača Dragana Radonjića, međutim, on i pored te utvrđene povrede nije zadržan u bolnici. Onda je uslijedio najnoviji slučaj u kojem doktor Rade Vlahović ne izdaje bolovanje novinaru Jovoviću već traži dodatnu dokumentaciju i zanemaruje otpusnu listu iz bolnice nakon operacije.

Na naše pitanje kada se mogu očekivati rezultati istrage Ljekarske komore predsjednik Đoka Jočić nije mogao da precizira:

"Mi već idemo, ubrzano ne možemo bez kvaliteta nešto uraditi. Moramo, prije svega, dobiti kvalitetne, valjane, validne podatke na osnovu kojih ćemo zauzeti stav."

Politička zloupotreba struke


Pokušali smo da istražimo da li u sličnim slučajevim ima zloupotrebe medicine u političke svrhe, ali su naši sagovornici taj povod uglavnom iskoristili da komentarišu postupanje kolega u slučaju novinara "Vijesti" Mihaila Jovovića.

Goran Batrićević
Odgovarajući na pitanje da li primjećuje da su pojedini doktori politički zloupotrebljeni u slučajevima kada medicinski izvještaji mogu naškoditi nosiocima vlasti doktor Goran Batrićević kaže:

"Bez sumnje da primjećujem političku zloupotrebu određenog broja mojih kolega kako iz Kliničkog centra tako i iz Doma zdravlja i to nije prvi put i nije ništa iznenađujuće."


Batrićević kaže da je skandalozno što je ljekar odbio da Jovoviću odobri bolovanje na osnovu otpusne liste izdate nakon operacije na Cetinju:

"S obzirom da je potpuno jasno da kada čovjek donese otpusnu listu iz bolnice poslije operacije gdje mu je urađena intervencija koja se kvalifikuje kao teška tjelesna povreda da mu pripada bolovanje. Smatram da je to samo dodatno komplikovanje situacije kojom se želi samo jedno, a to je da prikažu gospodina Jovovića kao osobu koja je agresivna i koja je vinovnik svega onoga što se desilo prije nedjelju dana."


Doktor i bivši poslanik vladajuće Demokratske partije socijalsta Beba Džaković kaže da ne može tek tako osuđivati kolege, a komentarišući ovaj slučaj navodi da nije svejedno u kakav se radni ambijent osoba nakon operacije vraća i dodaje da odluka ljekara "umnogome zavisi od te okolnosti."

"Bolovanje se otvara i prema profesiji. Smiješno je da neko bude na mašini, u rudniku, da bude pisar, da bude novinar, da bude ljekar. Ma, ja sam radila sa slomljenom kičmom, u gipsu, u onom korsetu, išla sa štakama, sa slomljenim kukom, kao ljekar ja sam mogla da radim, a da sam bila neđe u rudniku na mašini, da sam bila što drugo, ja ne bih mogla raditi"
, kaže Džaković.

Goran Batrićević ipak vjeruje da je neizdavanje bolovanje novinaru Mihailu Jovoviću dio smišljene kampanje koja se nakon napada gradonačelnika na ekipu "Vijesti" vodi protiv Mihaila Jovovića. On dodaje da ovlaš poznaje Jovovićevog izbranog ljekara Radeta Vlahovića, ali da ga je posljednji put vidio poodavno:

"Što se tiče kolega Vlahovića ja sam njega vidio posljednji put prije desetak godina kako na veoma visokoj temperaturi od 40 stepeni hoda mostom «Blaža Jovanovića» sa šljemom iz Drugog svjetskog rata i s guslama. Od tada ga nijesam nikada više vidio i tek sam danas saznao gdje radi i da je izbrani doktor gospodina Jovovića."


Bilo bi veoma interesantno, kaže Goran Batrićević, i u kakvoj je proceduri izdata medicinska dokumentacija šoferu gradonačelnika Miomira Mugoše na osnovu koje je tužilaštvo kasnije pokrenulo postupak protiv novinara Jovovića:

"Kako je moguće da čovjek sa tako teškom dijagnozom nije pregledan od strane neurohirurga, kako je moguće da nije hospitalizovan. Dvadeset godina se bavim kliničkom praksom i nije se desilo da niko kome se naslućuje potres mozga, a kamoli ko ima ishemiju, verifikuje na skeneru, nije pregledan od strane neurohirurga i zadržan na bolničkom liječenju."


Doktor Novica Stanić iz Nove srpske demokratije kaže da ga više ništa ne čudi i da su i ljekari samo živi ljudi:

"Mislim da nema ništa iznenađujuće u ponašanju pojedinih ljekara u Kliničkom centru u Podgorici jer je zdravstveni sistem samo dio ukupnog društvenog sistema u Crnoj Gori, a taj sistem je obilježen monopolom vlasti koja ima sve mehanizme da kontroliše svaku poru svoga djelovanja. Prema tome, sve se to uklapa u ukupan ambijent koji bih ja okarakterisao jednostavno kao snaga države plus kriminal plus prljavi novac."