Konstruktivan dijalog Beograda i Prištine je moguć

Ilustracija

Odgovornost političara, medija i civilnog društva za izgradnju boljih odnosa Beograda i Prištine, te uspostavljanje dijaloga između dvije zemlje, teme su konferencije koja je u Budvi okupila 100 mladih Srbije i Kosova. Skup je organizovala "Inicijativa mladih za ljudska prava" koja njihovom razmjenom kroz Visiting program, ruši predrasude i stereotipe među Srbima i Albancima.

Konstruktivan dijalog Beograda i Prištine je moguć, poručuju stotine mladih Kosova i Srbije koji su se sreli na konferenciji u Budvi. Dušan Lopušina iz Inicijative mladih za ljudska prava o predrasudama i stereotipima, koji modeliraju odnose Srba i Albanaca, kaže ima li ih među mladima:

"U Srbiji i Beogradu Albanci su verovatno nacionalna zajednica prema kojoj postoji najviše predrasuda koje nekako idu praktično od malena i od okoline. Zapravo jesu nekako deo opšte kulture, nekada i vaspitanja, što je dosta tužno i mladi ljudi zbog toga nemaju nikakvu želju da uspostave kontakt",
objašnjava Lopušina.

Pomaka ima, zahvaljujući Visiting programu, projektu razmjene Srbije i Kosova čijim posredstvom je razmijenjeno 2 hiljade mladih u posljednjih 8 godina. Ovo su njihovi utisci:



Mladi Albanci i Srbi razgovarali su i o svakodnevnim problemima manjina u svojim zemljama, o slobodi kretanja, nepriznavanju novih dokumenata Kosova. Dardana Sulejmani je apsolventica iz Preševa.



Tokom dvodnevne konferencije mladi Kosova i Srbije razgovarali su o temama koje smatraju važnim za budućnost odnosa dvije zemlje, odgovornosti političara, medija i civilnog društva za izgradnju boljih odnosa Beograda i Prištine. No, kao najvažniji cilj istakli su uspostavljanje veza i razumijevanja među mladima.

"Inicijativa mladih za ljudska prava pokušava da uspostavi mostove među mladim ljudima Srbije i Kosova jer teško je promijeniti starije, one koji su odgovorni za međusobno nerazumijevanje. Zato pokušavamo promijeniti mlade ljude", kaže Dardana Sulejmani.