Most preko Bojane spojiće Crnu Goru i Albaniju

Prezentacija budućeg mosta preko Bojane, između Albanije i Crne Gore, 8.jun 2022. Izvor: Prezentacija Vlade Crne Gore.

Plan Albanije i Crne Gore je da zajednički do 2024. godine izgrade most preko rijeke Bojane (alb.Buna), koji će spajati Ulcinj - najjužniju crnogorsku opštinu i ljetovalište Velipolje (Velipoje) u Albaniji.

Most dugačak 310 metara, skratiće put od ulcinjske Velike plaže do Velipolja sa sadašnjih 70, na samo par kilometara. Projekat su predstavili premijeri Crne Gore i Albanije Dritan Abazović i Edi Rama, tokom Samita "Otvoreni Balkan" u Ohridu.

Izgradnja mosta preko Bojane i spajanje dva velika turistička centra imaće izuzetan značaj za Ulcinj i za razvoj turizma, kaže za Radio Slobodna Evropa civilni aktivista iz Ulcinja Džemal Perović.

Pročitajte i ovo: Albanija sve zanimljivija Crnogorcima

Osim značajnog skraćenja puta između obala dvije države, Perović naglašava približavanje turističkih tržišta Albanije, Grčke, Kosova i šire:

"Savremeni turizam je putujući. Turisti sa zapada i sa istoka gledaju na Balkan kao na jedinstvenu destinaciju. Kad planiraju oni sada mnogo kraće borave na jednom mjestu u želji da posjete što više destinacija".

U tom kontekstu kaže Perović savremene saobraćajnice dobijaju na važnosti.

Nacrt projekta mosta preko Bojane

Prema projektu, most preko rijeke Bojane povezivaće naselja Sveti Nikola u Ulcinju i Puljaj iznad Velipolja. Dužina mosta iznosiće 310 metara, imaće dvije kolovozne trake širine nešto manje od četiri metra, a uključivaće trotoare i biciklističke staze.

Vaš browser nepodržava HTML5

Planirani most na Bojani

Prosječna visina mosta u odnosu na najviši nivo vode iznosiće oko 10 metara kako se ne bi ometao riječni saobraćaj. Cijeli projekat će koštati devet miliona eura, gradnja će trajati oko 18 mjeseci.

Most će se nalaziti iznad račvanja rijeke Bojane na dva rukavca koji formiraju ekskluzivno turističko naselje Adu Bojanu u Crnoj Gori.

Ulcinjska Velika plaža i turističko naselje Velipolje u Albaniji su udaljeni vazdušnom linijom svega nekoliko kilometara, a presjeca ih rijeka Bojana.

Da bi se prevozom stiglo sa jedne na drugu poziciju sada je potrebno preći oko 70 kilometara, odnosno iz Ulcinja prema sjeverozapadu na granični prelaz Sukobin, a zatim preko Skadra u Albaniji južno do Velipolja.

Izgradnjom mosta Ulcinj i Velipolje će biti udaljeni svega par kilometara.

Ova dva područja zajedno imaju oko 34 kilometra pješčanih plaža.

Projekat dva premijera Crne Gore i Albanije

Tokom prezentacije zajedničkog projekta u Ohridu, premijer Dritan Abazović je naveo da je Crna Gora ovogodišnjim budžetom predvidjela tri i po miliona eura za izgradnju mosta.

Premijeri Dritan Abazović i Edi Rama tokom prezentacije projekta mosta na Bojani koji treba da poveže Ulcinj i Velipolje. Foto: Vlada Crne Gore 08. jun 2022.

On očekuje da će početkom septembra sa Albanijom biti potpisan Memorandum o saradnji kojim bi se precizirale obaveze i jedne i druge strane:

"Most, nije važan samo zbog smanjenja puta koji spaja dva grada i dvije države, već i zbog toga što ovo područje ima potencijal kao turistička atrakcija".

Albanski premijer Edi Rama je ukazao na potrebu da se precizra budžet za ovu investiciju i u skladu s tim postigne dogovor.

"Mi smo za. I projekat je fantastičan", rekao je.

Rama je kazao i da Albanija već gradi saobraćajnicu koja spaja Velipolje sa gradom Shëngjin na jugu Albanije.

Prosječna visina mosta u odnosu na najviši nivo vode iznosiće oko 10 metara kako se ne bi ometao riječni saobraćaj. Foto: Prezentacija Vlade Crne Gor

Spajanje Hrvatske, Crne Gore, Albanije i Grčke

Bivši predsjednik Opštine Nazif Cungu i ulcinjski privrednik podsjeća da je most bio planiran prije četiri godine, ali da nije bilo sluha da se krene u izgradnju.

"Ova teritorija prema moru bi se povezala kao zajednička regija. Današnji turisti, dok odmaraju, žele da posjete dvije do tri države. Ovo je velika mogućnost da turisti koji dođu u Crnu Goru, mogu da odu i do Albanije i do Hrvatske", kaže Cungu.

Pozdravlja potez dvije vlade i vjeruje da će most biti završen kako je predviđeno:

"To je jedna velika potreba. I Crna Gora, Albanija pa i Grčka i Hrvatska su avio destinacije. Sa ovim mostom se približavaju i aerodromi".

Pročitajte i ovo: Preuski granični prelazi između Crne Gore i Albanije

Kako je rečeno Radiju Slobodna Evropa u Ministarstvu kapitalnih investicija, u toku ove godine će biti potpisan Memorandum o saradnji na realizaciji ovog projekta.

"Tim dokumentom će se precizirati svi detalji u smislu visine i podjele troškova, načina izbora izvođača i dinamike izvođenja radova", saopšteno je iz Ministarstva.

Naveli su da u ovom trentuku ne raspolažu sa više informacija:

"Sa ministarstvom infrastrukture i energetike Albanije imamo dobru i kontinuiranu komunikaciju, te očekujemo inteziviranje aktivnosti o ovom projektu".

Dužina mosta iznosiće 310 metara, imaće dvije kolovozne trake širine nešto manje od četiri metra, a uključivaće trotoare i biciklističke staze. Foto: prezentacija Vlade Crne Gore

Prema, u Ohridu, objavljenoj prezentaciji, tehnički dizajn mosta, priprema budžeta, dozvole za gradnju treba da se okončaju do februara 2023. godine. Nakon toga slijedi izvođenje građevinskih radova.

Most bi trebalo da bude funkcionalan od avgusta 2024. godine.

Pročitajte i ovo: Crna Gora i Albanija nemaju spora a ni dogovora oko granice na moru  

Most na Bojani možda i dio Jadransko-jonskog autoputa

Civilni aktivista Džemal Perović sumnja da će most biti izgrađen tako brzo jer je u pitanju projekat dvije države.

"Recimo izgradnja puta od Skadra do Gusinja, takođe zajednički projekat Albanije i Crne Gore, je bio produžen. Ali najvažnije je da se krene", kaže on.

Očekuje da bi most mogao da bude i dio budućeg Jadransko-jonskog autoputa:

"Pouzdano znam da je Albanija proklamovala ovu trasu Jadransko jonskog autoputa, koja bi išla uz neposredno zaleđe Ulcinja i preko mosta na Bojani. A Crna Gora je ranije preferirala da on ide sjeverno od Podgorice, preko Božaja do Skadra, odnosno kontinentalnim dijelom".

Po njemu, nelogično da se autoput udaljava od obale i produžava ga.

Pročitajte i ovo: Jadransko-jonski autoput – vrata ka Evropi

Jadransko jonski autoput saobraćajni je koridor o kome se govori već dvije decenije, kao projektu koji bi spojio Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Grčku.