Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović izjavio je 23. juna da je od misije KFOR na Kosovu zatražio preduzimanje hitnih mera u zaštiti srpskog naroda na Kosovu.
Mojsilović je to saopštio u kratkom obraćanju za medije na kojoj nije bilo mesta za pitanja novinara, u danu kada je policija Kosova uhapsila još jednog Srbina osumnjičenog da je učestvovao u napadu na pripadnike KFOR-a 29. maja.
Prvi čovek Generalštaba je rekao da je obavestio komandata KFOR-a da "sa velikom zebnjom pratimo događaje".
"Zahtevamo preduzimanje hitnih mera u zaštiti srpskog naroda i prava na njegov opstanak. Ovo je naša molba jedinicama KFOR-a i drugim međunarodnim bezbednosnim institucijama na Kosovu i Metohiji", rekao je Mojsilović.
On je dodao da Vojska Srbije ispunjava sve svoje međunarodne pravne obaveze koje proizilaze iz Rezolucije Ujedinjenih nacija 1244, a da je danas jasno da međunarodna zajednica ne ispunjava svoje obaveze.
"Vojska Srbije, u skladu sa Ustavom Srbije i poveljom Ujedinjenih nacija, ukoliko dobije naređenje od vrhovnog komandata, sve svoje zadatke u odnosu na ukupnu bezbednosnu krizu će izvršiti u potpunosti", rekao je Mojsilović.
Policija Kosova uhapsila je 23. juna u Severnoj Mitrovici jednu osobu zbog sumnje da je učestvovala u napadu na KFOR, vojnu misiju NATO na Kosovu.
Pročitajte i ovo: Novo hapšenje na severu Kosova zbog napada na KFORMinistar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) je rekao da je uhapšen Nenad Orlović, koji se sumnjiči da je 29. maja bio u grupi koja je napala KFOR, kada je povređeno 30 vojnika NATO.
Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije osudila je hapšenje, uz navode da kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti "sabotira" dijalog o normalizaciji odnosa.
Reagovala je i Srpska lista, najveća partija kosovskih Srba, koja je zatražila hitno raspoređivanje pripadnika misije EULEX i KFOR na severu Kosova kako bi se "garantovao mir i bezbednost svim građanima".
Sukob KFOR-a i lokalnih Srba se dogodio 29. maja u opštini Zvečan, jednoj od četiri opština sa srpskom većinom na severu Kosova.
Kosovske vlasti tvrde da iza tog napada stoje "kriminalne grupe koje podržava Beograd".
Tenzije na severu Kosova su podignute 26. maja, kada je kosovska policija asistirala prilikom preuzimanja opštinskih zgrada kako bi obezbedila prostor za rad novih albanskih gradonačelnika.
Tome se lokalni srpsko stanovništvo oštro suprotstavilo jer nakon bojkota aprilskih izbora ne prihvataju rezultate. Oni nedeljama protestuju ispred opštinskih zgrada u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku uz zahtev da novi gradonačelnici ne dolaze na posao i da se povuče policija.
Međunarodna zajednica je pozvala na hitnu deeskalaciju situacije i raspisivanje novih izbora.
Pročitajte i ovo: Borrell: Rješenje krize na sjeveru Kosova vanredni izbori uz učešće SrbaEvropska unija je 22. juna ponovila taj zahtev nakon sastanka sa premijerom Kosoa Aljbinom Kurtijem i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Kurti je, kako kaže, spreman da ispuni taj zahtev ali uz vladavinu prava, dok je Vučić rekao da nije ništa dogovoreno.
Vaš browser nepodržava HTML5