U Budvi i još 80 gradova širom svijeta, ruski aktivisti su 29.oktobra organizovali "Vraćanje imena" – sjećanje na žrtve sovjetske represije, ali i one koji danas stradaju zbog političkog stava.
Tog dana, odabranog kao uvod u 30.oktobar koji je u Rusiji, iako samo formalno, Dan političkih zatvorenika, okupljeni naglas čitaju imena ljudi koje je sovjetski režim protjerao, uhapsio ili pogubio.
Poslednjih godina se njima dodaju i imena sadašnjih političkih zatvorenika u Rusiji, kaže Aleksandar iz Moskve za Radio Slobodna Evropa (RSE), jedan od učesnika "Vraćanja imena" u Budvi.
Time im se, kako kaže, šalje poruka da nisu zaboravljeni:
"Represivna vlast uvijek želi da sakrije žrtve, da budu zaboravljene, a ovim pokazujemo da niko neće biti zaboravljen. I sadašnji politički zatvorenici će se pamtiti, kao što pamtimo one iz sovjetske ere".
Pročitajte i ovo: Povratak monstruma: Staljinova sjenka nad Putinovom Rusijom"Vraćanje imena" je pokrenula ruska grupa za ljudska prava Memorijal prije 17 godina.
"Danas, kada propaganda u Rusiji i mnogim drugim zemljama pažljivo pokušava da izbriše i kontroliše sjećanje na teror kako bi opravdala savremenu represiju i ratne zločine, važnije je nego ikada izvesti ovu akciju", kažu u Memorijalu.
Memorijal je od 2021 zabranjen u Rusiji.
Na pitanje zašto je danas važno govoriti o sovjetskim vremenima, Aleksandar odgovara da se možda sve ovo ne bi dešavalo da više pamtimo.
On smatra i da današnja Rusija ima sličnosti sa nekadašnjim staljinističkim Sovjetskim Savezom, ali da su neke stvari čak i gore:
"Na primjer, maksimalna kazna političkih zatvorenika nakon Staljinove smrti je bila 15 godina, a sada mnogi dobijaju 20, 25 godina, ili više. Iako su brojke žrtava iz tog vremena gore nego danas, mi zasigurno idemo u tom pravcu".
I dvadesetjednogodišnja Veronika vidi sličnosti u represiji iz 30-ih godina prošlog vijeka u njenoj zemlji i one današnje:
"I tada i sada diktatorska moć pokušava da ućutka glasove protiv i zadrži moć okrutnim metodama. I sada, kao i tada, strada veliki broj ljudi, pate u zatvorima".
Ova studentkinja kaže da su okupljanja poput "Vraćanja imena" važna, jer se u Rusiji malo govori o tamnoj strani njene istorije.
"Posebno je period Sovjetskog Saveza kontradiktoran, ali u našim istorijama je premalo riječi o žrtvama tog perioda. Ni današnji teror, kao ni onaj staljinistički, ne smije biti zaboravljen. Ljudski život je najveća vrijednost i niko nema pravo da ga ugrožava", kaže za RSE.
Zašto su važni 29. i 30. oktobar
"Vraćanje imena" se organizuje uoči Dana političkih zatvorenika, kojeg su prije pola vijeka inicirali disidenti Kronid Ljubarski i Oleksij Murženko, u vrijeme dok su i sami izdržavali kaznu.
Uz ostale zatvorenike radnih logora, organizovali su štrajk glađu u znak solidarnosti sa političkim zatvorenicima i disidentima SSSR-a.
U arhivima Memorijala piše i da su krajem oktobra 1989. njihovi aktivisti održali jedan od prvih protesta u znak sjećanja na žrtve sovjetskog državnog terora, kada su ljudskim lancem opkolili zgradu KGB-a.
Pročitajte i ovo: Moskovski muzej gulaga želi da zloglasni logor otvori za posetioceGodinu kasnije je u Moskvi podignut Solovecki kamen, prvi spomenik žrtvama državnog terora u SSSR-u, a Vrhovni sovjet Rusije je 1991. odredio 30. oktobar kao dan sjećanja na žrtve političke represije.
No, kako je ruska vlast tokom prethodnih par decenija postajala sve represivnija, simbol 30. oktobra se sve više fokusirao na današnje političke zatvorenike.
Zato je Memorijal za "Vraćanje imena" izabrala 29.oktobar, uoči Dana političkih zatvorenika.
"Današnjim političkim zatvorenicima, za koje izražavamo solidarnost 30. oktobra, potrebna je sloboda, a onima pogubljenim tokom sovjetke ere potrebno je sjećanje", kaže se u proglasu Memorijala.
Ta organizaciji je, uz još dva predstavnika civilnog sektora iz Bjelorusije i Ukrajine 2022.godine dobila Nobelovu nagradu za mir.
Prethodno ju je, nakon trodecenijskog rada, ruski Vrhovni sud zatvorio krajem 2021, s obrazloženjem da je prekršila kontroverzni zakon o "stranim agentima".
Pročitajte i ovo: Nobelova nagrada za mir aktivistima iz Bjelorusije, Rusije, UkrajineIpak, organizacija i danas djeluje u inostranstvu, a "Vraćanje imena" u Budvi su organizovali u saradnji sa fondacijom Prištanište, koja pomaže ruskim i ukrajinskim izbjeglicama.
Vaš browser nepodržava HTML5