Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je u četvrtak, 2. marta, u Librevilu, glavnom gradu Gabona, da je prošla era francuskog mešanja u Africi i da je sada Francuska "neutralni sagovornik" na tom kontinentu, odbijajući svako mešanje.
On je započeo turneju na kojoj će posetiti četiri zemlje u cilju obnove narušenih veza.
Antifrancusko raspoloženje raste u nekim bivšim afričkim kolonijama dok kontinent postaje obnovljeno diplomatsko bojno polje, a ruski i kineski uticaj u regionu raste.
Makron je rekao da Francuska ne gaji želju da se vrati nekadašnjim politikama mešanja u Africi.
"Vreme 'Fransafrik' (Francafrique) je prošlo i ponekad osećam kao da se mentaliteti ne razvijaju istom brzinom kao mi, kada čitam čujem i vidim da Francuskoj i dalje pripisuju namere koje nema", rekao je Makron u obraćanju francuskoj zajednici u Gabonu.
"Ponekad imam osećaj da se način razmišljanja nije toliko promenio kao mi, kada čitam, čujem i vidim ljude koji Francuskoj pripisuju namere koje ona nema", dodao je on.
"Frankafrik" je omiljena meta panafrikanista, koji kažu da je Francuska posle talasa dekolonizacije 1960. godine podržavala diktatore u svojim bivšim kolonijama u zamenu za pristup resursima i vojnim bazama.
Pročitajte i ovo: Makron u poseti Alžiru u pokušaju da zaceli istorijske raneMakron i njegovi prethodnici, posebno Fransoa Oland, ranije su izjavili da je ta politika mrtva i da Francuska nema nameru da se meša u suverena pitanja afričkih država.
"Izgleda kao da se i dalje od Francuske očekuje da zauzima stavove koje ona odbija da zauzme, i ja to potpuno podržavam. U Gabonu kao i drugde Francuska je neutralni sagovornik koji govori sa celim svetom i čija uloga nije da se meša u unutrašnju politiku", rekao je Makron.
Opozicija u Gabonu je poslednjih dana optužila francuskog predsednika da podržava predsednika Alija Bonga time što je došao u Librevil u izbornoj godini.
Francuski predsednik je u ponedeljak u Parizu rekao da će francuska reorganizovati svoje vojno prisustvo na afričkom kontinentu, i pozvao za nove partnere, daleko od netransparentnih veza i podrške aktuelnim vođama.
Makron učestvuje na ekološkom samitu u Gabonu, prvoj od četiri afričke zemlje koje će posetiti.
Na samitu je Makron rekao da želi da gradi uravnoteženo partnerstvo i da se zalaže za zajedničke projekte sa afričkim zemljama o klimi, biodiverzitetu, ekonomskim i industrijskim pitanjima 21. veka.
Francuski predsednik je takođe dao uveravanja da smanjenje francuskog vojnog prisustva najavljeno u ponedeljak, posle deset godina koncentrisanja na borbu protiv ekstremističkih grupa u Sahelu ne predstavlja ni povlačenje ni prestanak angažovanja.
On je rekao da se radi o prilagođavanju snaga uzimajući u obzir razvoj pretnji i potreba partnerskih zemalja i nudeći više "saradnje i obuke".
Izmene će se odnositi na francuske baze u Librevilu, Abidžanu i Dakaru ali ne u Džibutiju koji je više okrenut partnerstvima u Indijskom okeanu.
Rekao je da će biti veće prisustvo regionalnih vojnika u francuskim bazama i da će se raditi o zajedničkom upravljanju tim bazama.
Francuski ministar odbrane Sebastijen Lekorni je rekao da će francuske snage vuše obučavati afričke kadrove u Francuskoj i u Africi, a istovremeno će smanjiti svoje snage na afričkom kontinentu. Novi plan treba da bude donet do 14. jula rekao je on.
Makron je doputovao juče u Librevil i posle ide u Republiku Kongo, poznatu i kao Kongo-Brazavil i Demokratsku Republiku Kongo.
'Smanjenje francuskih trupa u Africi'
Makron je rekao da će prisustvo francuskih trupa u Africi biti "osetno smanjeno u narednim mesecima", a da će biti veći fokus na obuku i opremanje snaga savezničkih zemalja.
Francuska je prošle godine povukla trupe iz bivših kolonija Mali, Burkina Faso i Centralnoafrička Republika.
Povlačenje iz Malija i Burkine Faso, gde su njegovi vojnici podržavali nacije Sahela u borbi protiv dugotrajne džihadističke pobune, došlo je kao posledica talasa lokalnog neprijateljstva.
Makron je insistirao u četvrtak da planirana reorganizacija nije "nije povlačenje", definišući to kao prilagođavanje potrebama partnera.
Ova polja saradnje uključivala su borbu protiv pomorske piraterije, ilegalnog iskopavanja zlata i ekoloških zločina povezanih sa regionalnom trgovinom drogom, koju je podsticao "teroristički pokret" u oblasti jezera Čad, rekao je francuski predsednik.
Prema zvaničnim podacima, više od 3.000 francuskih vojnika raspoređeno je u Senegalu, Obali Slonovače, Gabonu i Džibutiju.
Predložena rekonstrukcija se tiče prve tri baze, ali ne i Džibutija, koji je više orijentisan na Indijski okean.
Još 3.000 vojnika nalazi se u regionu Sahel u zapadnoj Africi, uključujući Niger i Čad.