Mahsa Amini i pokret "Žene, život, sloboda" u Iranu koji je pokrenut smrću 22-godišnjakinje dobili su ovogodišnju nagradu Saharov, najveću nagradu Europskog parlamenta za ljudska prava, samo nekoliko sedmica nakon što je zatvorena iranska aktivistica za prava žena Narges Mohammadi dobila Nobelovu nagradu za mir.
Amini, kurdsko-iranska žena koja je umrla u Teheranu prošle godine dok je bila u pritvoru ozloglašene policije za moral zbog navodnog kršenja hidžaba, i pokret nominirale su tri najveće stranke u parlamentu -- Europska pučka stranka, socijalisti i demokrati i Renew Europe.
Nominacija Amini i pokreta je "priznanje za njihove hrabre napore da se bore za prava žena", rekao je David McAllister, predsjednik parlamentarnog Odbora za vanjske poslove, kada je 12. oktobra objavio kandidate koji su ušli u uži izbor.
Pročitajte i ovo: Mahsa Amini: Sahrana koja je pokrenula proteste protiv hidžaba širom Irana"Parlament stoji uz sve one diljem svijeta koji su svoje živote posvetili odbrani demokratskih vrijednosti", dodao je.
Smrt Amini u septembru 2022. pokrenula je protuvladine proteste u Iranu, što se smatra najvećom prijetnjom islamskoj vladi od revolucije 1979. godine.
Vlasti su na nemire odgovorile gušenjem protesta u kojima su stotine mrtvih i hiljade ozlijeđenih.
Nedavno je 16-godišnju srednjoškolku Armitu Garavand navodno napala policija u teheranskoj podzemnoj željeznici 1. oktobra jer nije nosila hidžab ili maramu. U komi je od navodnog napada.
Nagradu Saharov za slobodu misli svake godine dodjeljuje Europski parlament. Nazvana u čast sovjetskog fizičara i političkog disidenta Andreja Saharova, postavljena je 1988. u čast pojedinaca i organizacija koje brane ljudska prava i temeljne slobode, a dolazi s iznosom od 50.000 eura (53.000 dolara).
Prošle je godine Europski parlament dodijelio nagradu narodu Ukrajine, kojeg predstavljaju njihov predsjednik, izabrani čelnici i civilno društvo, usred ruske invazije punog opsega.
Ostali prethodni pobjednici su zatvoreni ruski oporbenjak Aleksej Navalni, demokratska opozicija u Bjelorusiji i zatvoreni zagovornik ujgurske manjine u Kini, Ilham Tohti.
Pročitajte i ovo: Zatvorena iranska aktivistica dobitnica Nobelove nagrade za mirDrugi kandidati u užem izboru za ovogodišnju nagradu Saharov bili su aktivisti za prava Vilma Nunez de Escorcia i monsinjor Rolando Jose Alvarez Lagos iz Nikaragve te tri žene koje su se borile za prava na pobačaj -- Justyna Wydrzynska iz Poljske, Morena Herrera iz Salvadora i Colleen McNicholas iz Sjedinjenih Država.
Pokret za prava žena u Iranu također je ranije u oktobru priznao Nobelov odbor, koji je dodijelio Nobelovu nagradu za mir 2023. Mohammadi i odao priznanje stotinama hiljada ljudi koji su "prosvjedovali protiv politike diskriminacije i ugnjetavanja iranskog teokratskog režima usmjerene na žene".