Macron šalje poruku evropskog jedinstva Moldavcima uoči ključnog glasanja

Predsjednica Moldavije Maia Sandu i predsjednik Francuske Emmanuel Macron u Bulboaki, Moldavija, četvrtak, 1. juna 2023.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron ohrabrio je Moldavce da nastave putem integracije u Evropsku uniju (EU), uoči odlučujućeg drugog kruga predsjedničkih izbora. U drugom krutu se proevropska aktuelna predsjednica Maia Sandu natječe s proruski orijentiranim Aleksandrom Stoianoglom usred izvještaja o ruskom miješanju u moldavske izbore, koje Kremlj negira.

Glasanje 3. novembra dolazi nakon što je Sandu pobijedila u prvom krugu prije dvije sedmice, sa nešto više od 42 posto glasova, nedovoljno da izbjegne drugi krug. Stoianoglo je osvojio 26 posto, više od očekivanog, a slijedio ga je biznismen Renato Usatii sa skoro 14 posto dobijenih glasova.

Usatii je odbio dati podršku bilo kojem od kandidata, poručivši svojim pristalicama da glasaju kako žele.

Referendum o budućoj integraciji Moldavije u EU, održan zajedno s prvim krugom, prošao je sa malom razlikom od manje od 1 posto, što je izazvalo zabrinutost zbog vanjskog uplitanja i kupovine glasova od aktera povezanih s Rusijom, čiji je višedecenijski uticaj na politiku i ekonomiju ove bivše sovjetske republike gotovo obuzdala Sandu, obrazovana u SAD.

Pročitajte i ovo: Ustavni sud potvrdio 'za' sa moldavskog referenduma o integraciji u EU

Kako su neki kritičari takođe ukazivali da je stav moldavskih birača prema EU nije toliko entuzijastičan iako je zemlja dobila status kandidata i već otvorila pregovore o pridruživanju, Macron, nepokolebljivi saveznik Kišinjeva, pozvao je Moldavce da izaberu demokratsku budućnost.

"U ovom odlučujućem trenutku za Moldaviju i, zajedno s njom, za našu Evropu, želim građanima Moldavije prenijeti poruku hrabrosti i nade", napisao je Macron na mreži X.

Činilo se da njegova poruka naglašava važnost moldavskog glasanja za jedinstvo Evrope, nakon oštrog poraza prozapadne opozicije u drugoj bivšoj sovjetskoj republici, Gruziji, od strane dugogodišnje vladajuće stranke naklonjene Moskvi usred optužbi za rusko ometanje.

"Evropski put je sloboda i demokratija, temelj zajedničke budućnosti", nastavio je Macron i dodao: "Ujedinjeni smo jači".

Sandu je više puta optužila Rusiju za miješanje u izborni proces u Moldaviji, tvrdeći da su čak 300.000 glasova, ili više od 10 posto stanovništva zemlje, kupile "kriminalne" grupe povezane s Ilanom Šorom, odbjeglim moldavskim oligarhom koji je proglašen krivim za umiješanost u nestanak jedne milijarde dolara iz bankarskog sistema najsiromašnije evropske zemlje od 2014. do 2015. godine.

Šor, osuđen na sedam godina 2017. godine, pobjegao je iz Moldavije i trenutno, navodno, živi ili u Rusiji ili u Izraelu, čije državljanstvo takođe posjeduje.

Pročitajte i ovo: Moldavska policija optužuje proruskog oligarha za kupovinu glasova za 39 miliona dolara

Rusija, koja još uvijek ima oko 1.500 vojnika u moldavskom separatističkom Pridnjestarskom regionu, rekla je 1. novembra da prati drugi krug izbora, ali je negirala bilo kakvo uplitanje uprkos suprotnim optužbama Sandu i Zapada.

"Snažno odbacujemo bilo kakve optužbe da se na neki način miješamo u ove [moldavske izbore], mi to ne radimo", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u Moskvi, zauzvrat optužujući Moldaviju da guši proruske glasove.

Odvojeno, Moldavski Nacionalni centar za borbu protiv korupcije (CNA) objavio je 1. novembra da su policija i tužioci izvršili raciju na nekoliko lokacija u zemlji u okviru šest krivičnih istraga o korupciji na izborima.

CNA je na konferenciji za novinare u Kišinjevu rekao da se 12 članova Victorie, političkog bloka koji kontroliše Šor, ispituje zbog navodnog podmićivanja ljudi da glasaju za neodređenog kandidata u drugom krugu 3. novembra.