'Bh. povorka ponosa' opisuje napad u Banjoj Luci kao zločin mržnje

Povorka ponosa u Sarajevu, 2022.

Napad na članove i članice Organizacionog odbora Bh. povorke ponosa i članove LGBTIQ zajednice je bio zločin iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije i rodnog identiteta, navode iz Bh. povorke ponosa.

U subotu u večernjim satima, nepoznate maskirane osobe fizički su napale aktiviste i novinare pri čemu je nekoliko osoba povrijeđeno, rekli su očevici za Radio Slobodna Evropa.

"Važno je naglasiti da je policija došla prije napada u prostorije gdje smo mi kao članovi/ice Bh. povorke ponosa trebali da se na tajnoj lokaciji sklonimo kako bismo bili sigurni.

Pročitajte i ovo: OHR i američka ambasada u BiH: Vlasti RS da privedu odgovorne za napad u Banjaluci

Policija nas je istjerala iz objekta u privatnom vlasništvu i rekla da ne možemo biti ni tu, te da nismo nigdje sigurni, da se raziđemo jer imaju dojave da huligani znaju gdje smo.

Naglasili su da nismo nigdje sigurni i da odmah idemo iz Banja Luke. Policija nas je planski izvela ispred, ostavila nas nezaštićene na sred ulice, te su otišli s policijskim automobilom. Pet minuta kasnije su se vratili i stali ispod kuće, te je par trenutaka kasnije iza njih došla grupa između 30 i 40 nasilnika/huligana. Policija je bila tu i nije ništa učinila, već je dopustila nasilje", navode iz Bh. povorke ponosa.

Ranije u subotu policija u Banjoj Luci je zabranila događaj na kojem je bila planirana projekcija filma "Pride", te panel-diskusija i neformalno druženje uz muziku.

"Poručujemo javnosti i svima koji pokušavaju iznositi lažne i iskrivljene informacije - ne, nismo šetali, ne nije bilo nikakvo organizirano okupljanje. Zabranjeni događaj koji smo trebali organizirati je otkazan i nismo bili niti blizu te lokacije", poručili su u nedjelju iz Bh. povorke ponosa.

Pročitajte i ovo:

Napadnuti aktivisti iz 'Bh. povorke ponosa' u BanjaluciPolicija zabranila okupljanje 'Bh. povorci ponosa' u Banjaluci

Iz ove organizacije kažu da odgovornima, osim policije, smatraju "političke zvaničnike, "naročito predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, te gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića, koji su huškali i pozivali na zabranu našeg postojanja”.

Nakon napada na aktiviste i novinare reagirali su iz Ureda visokog predstavnika i Ambasade SAD-a u BiH i poručili da vlasti RS-a trebaju privesti odgovorna za napad.

Iz Policije u Banjoj Luci su u subotu naveli da je Policijskoj upravi oko 18.45 prijavljeno narušavanje javnog reda i mira u Krfskoj ulici, te da rasvjetljavaju krivično djelo "nasilničko ponašanje".

Navode "da je više nepoznatih osoba fizički i verbalno napalo grupu građana koja se samoinicijativno okupila".

Dodaju da je o svemu obaviješten dežurni tužitelj Okružnog javnog tužiteljstva Banja Luka.