Lajčak i Vučić u Beogradu nastavljaju razgovore o evropskom predlogu

Vaš browser nepodržava HTML5

Vucic Lajcak 13032023 LOOP.mp4

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je nakon susreta sa specijalnim predstavnikom Evropske unije Miroslavom Lajčakom u Beogradu da je imao "težak i sadržajan" razgovor.

Vučić je na Instagramu naveo i da će razgovori o Kosovu i evropskoj budućnosti Srbije biti nastavljeni večeras (13. marta) i tokom sutrašnjeg dana.

Specijalni predstavnik Evropske unije počeo je 13. marta posetu Beogradu, u sklopu priprema za predstojeći sastanak lidera Srbije i Kosova u Ohridu.

U saopštenju iz Vučićevog kabineta navedeno je da je sa Lajčakom razgovarao "o evropskom predlogu, formiranju Zajednice srpskih opština i drugim potrebnim koracima u cilju normalizacije odnosa Srba i Albanaca".

Vučić je, kako se navodi, "naglasio da Srbija odgovorno radi i da posvećeno pristupa razgovorima u cilju postizanja kompromisnih i održivih rešenja neophodnih za normalan život i bolju budućnost svih građana, uz jasno navedena ograničenja".

On je ponovio da je formiranje Zajednice preduslov za normalizaciju odnosa, kao i za bezbednost i zaštitu prava srpskog naroda na Kosovu, dodaje se u saopštenju.

Lajčak je došao u Beograd posle prošlonedeljne posete Prištini, gde je u sklopu priprema za sastanak u Ohridu 18. marta razgovarao sa premijerom Kosova Aljbinom (Albin) Kurtijem.

Pročitajte i ovo: Sa Lajčakom o tome šta može da se uradi u Ohridu, kaže Vučić

Lajčak je 9. marta u Prištini rekao da je sa Kurtijem imao konstruktivan i veoma važan razgovor o implementaciji Sporazuma, i dodao da je sastanak ispunio njegova očekivanja i da "dobro razume" kakva su očekivanja Kosova.

Pročitajte i ovo: Lajčak kaže da je sastanak s Kurtijem bio 'veoma plodonosan'

Posle sastanka sa Kurtijem, slovački diplomata je kazao i da dve strane moraju da se dogovore o Implementacionom aneksu, jer Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije bez toga neće biti pravno obavezujući.

Lajčak je 10. marta izjavio da veruje da će Sporazum biti bar delimično sproveden, ako ne u potpunosti, navodeći da će značajan uspeh biti i usaglašavanje "u dobrom delu" mape puta.

Vučić je 9. marta rekao da će Lajčak u Beogradu boraviti do srede, i naveo da će "dva dana provesti s njim u pokušaju da pronađu kakav-takav put napretka za normalizaciju odnosa" dve strane.

Pročitajte i ovo: Kurti spreman potpisati sporazum sa Srbijom u Ohridu

Dan kasnije, međutim, Kurti je ponovo odbacio mogućnost formiranja Zajednice opština sa sršskom većinom, na čemu insistira Beograd, rekavši da jednonacionalna rešenja nisu moguća u pravnom poretku Kosova.

Vučić je potom izjavio da mu posle te Kurtijeve izjave "nije jasno" o čemu treba da razgovara sa njim u Ohridu i prethodno sa Lajčakom u Beogradu.

Ponovio je da neće priznati kosovsku nezavisnost ni dati saglasnost na ulazak Kosova u UN.

Pročitajte i ovo: Vučić rekao da neće biti "ni faktičkog ni de jure" priznanja Kosova

Prema navodima portala Nova, Lajčak će u Beogradu razgovarati i sa predstavnicima opozicije, što je učinio i u Prištini, kako bi čuo i njihov stav o Sporazumu o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.

Na sastanak sa Lajčakom, prema navodima Nove, pozvani su lideri Stranke slobode i pravde, Demokratske stranke, Pokreta slobodnih građana, Narodne stranke, pokreta Ne davimo Beograd i stranke Zajedno.

Pročitajte i ovo: SAD i EU 'stežu obruč' oko Kosova i Srbije

Vučić i Kurti će se 18. marta sastati u Ohridu u okviru dijaloga uz posredstvo EU, a u fokusu sastanka, čiji je domaćin Borel, biće finalizacija Implementacionog aneksa Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.

Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) najavila je da će Borel i Lajčak u Ohridu prvo imati odvojene sastanke sa Vučićem i Kurtijem, a da će potom uslediti zajednički trilateralni sastanak.

Posle sastanka Vučića, Kurtija, Borela i Lajčaka u Briselu 27. februara, šef evropske diplomatije je izjavio da su lideri dve strane postigli saglasnost o Sporazumu o putu ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, ali da su potrebni dodatni pregovori o Implementacionom aneksu, koji je integralni deo Sporazuma i koji će postaviti smernice za njegovu primenu.

Pročitajte i ovo: Šta znači ishod sastanka u Briselu za Srbiju i Kosovo?

Sporazum je poznat i kao francusko-nemački plan jer su ga formulisali savetnici nemačkog kancelara i francuskog predsednika, Jens Pletner i Emanuel Bon, i predstavili ga Vučiću i Kurtiju u septembru prošle godine. Plan, čija je prvobitna verzija u međuvremenu modifikovana, EU je usvojila u decembru.

Pročitajte i ovo: Ovo je tekst sporazuma oko kog su se usaglasili Vučić i Kurti

Izveštaj o pregovorima Vučića i Kurtija biće razmatran na zasedanju Evropskog saveta 23. i 24. marta.