Nadležni organi u Republici Srpskoj trebaju s velikom pažnjom pratiti primjenu Krivičnog zakonika u dijelu koji se tiče kriminalizacije klevete, kazali su 22. januara iz Ureda visokog predstavnika (OHR) međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini za Radio Slobodna Evropa.
Iz OHR-a su, na pitanje o odluci Ustavnog suda BiH da dijelovi Krivičnog zakonika kojim se kriminalizira kleveta nisu protuustavni, naglasili da nadležni "trebaju uvijek imati u vidu da se osporene odredbe primjenjuju u skladu sa standardima definiranim dugogodišnjom praksom Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH"
Naveli su i da su "odluke Ustavnog suda BiH konačne i obavezujuće i moraju se poštovati" te da sve navedeno "nije stvar slobodnog izbora nekih organa vlasti RS".
Ustavni sud BiH je na sjednici 18. januara raspravljao o ustavnosti kriminalizacije klevete u entitetu Republika Srpska.
Ovaj najviši sud koji je nadležan za ocjenu jesu li zakoni u skladu s Ustavom BiH ocijenio je da kriminalizacija klevete nije protuustavna.
Ustavni sud BiH je ocijenio da je neustavno propisivanje zatvorske kazna za povredu ugleda Republike Srpske, njenih naroda i simbola suprotna Ustavu BiH.
Predviđene kazne se kreću od tri godine zatvora za onog ko uvredi himnu, grb, zastavu ili amblem RS, pet za onog ko RS označi kao agresorsku ili genocidnu tvorevinu, deset za lice koje učini navedena djela, a zaposleno je u javnim institucija, odnosno petnaest za dovođenje u pitanja teritorijalne cjelovitosti RS.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 30. jula 2021. izmjene entitetskog Krivičnog zakonika kao odgovor na odluku tadašnjeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka da nametne dopune Krivičnog zakona BiH kojima se zabranjuje negiranje genocida i drugih ratnih zločina i veličanje ratnih zločinaca.
Kleveta u RS je kriminalizovana izmjenama entitetskog Krivičnog zakonika, koje su usvojene u Skupštini Republike Srpske u julu 2023. godine.
Vaš browser nepodržava HTML5
Narodna skupština RS-a u julu 2001. godine prebacila je klevetu iz krivične u građansku oblast i donijela vlastiti Zakon o zaštiti od klevete RS.
Odlukom Paddyja Ashdowna, nekadašnjeg visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH (OHR) i iz Krivičnog zakona Federacije BiH je u novembru 2002. godine izbačeno djelo protiv ugleda i časti.
Koristeći Bonnske ovlasti Ured visokog predstavnika (OHR) je, istovremeno, u tom bh. entitetu nametnuo i Zakon o zaštiti od klevete.
Na taj način je BiH, prije više od 20 godina, postala prva zemlja Zapadnog Balkana koja je dekriminalizirala klevetu.