Skup Srpske liste u Gračanici 'šamar ženama koje trpe nasilje'

Skup u Gračanici kod Prištine na kojem partija Srpska lista osnovala Uniju žena, 25. novembar 2024.

"Površno međuetničko prepucavanje", tako je, pored ostalog, aktivistkinja za ženska prava iz Gračanice Milica Stojanović Kostić, u svom autorskom tekstu ocenila skup Srpske liste 25. novembra, povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, održanog u Gračanici kod Prištine.

Tada je ova najveća stranka Srba na Kosovu formirala Uniju žena Srpske liste, nakon čega je održala i tribinu. Stotine žena iz različitih srpskih sredina na Kosovu, uglavnom zaposlenih u institucijama Srbije na Kosovu, u zamračenoj sali Doma kulture u Gračanici u tišini je gledalo ispovesti svojih sunarodnica o etnički motivisanom seksualnom uznemiravanju.

Žene su u tim video porukama prepričavale neprijatnosti koje su doživele na ulici kada bi ih muškarci iz redova albanske zajednice pratili i dobacivali im neprimerene komentare.

Inače, neformalna grupa žena sa severa Kosova tvrdi da je prikupila desetine svedočanstava žena iz redova srpske zajednice, koje su doživele neki vid seksualnog uznemiravanja od strane muškaraca koji dolaze iz redova albanske zajednice.

To je takav šamar u lice ženama žrtvama nasilja. Sigurna sam da 80 odsto žena koje su to slušale, doživljava neki vid nasilja kod kuće ili na poslu
Milica Stojanović Kostić

Iz Policije Kosova su za Radio Slobodna Evropa naveli da je u periodu od januara 2023. do oktobra 2024. u opštinama sa srpskom većinom na Kosovu prijavljeno pet slučajeva seksualnog uznemiravanja, jedno silovanje i pet seksualnih napada. Slučajevi seksualnog uznemiravanja su prijavljeni u Severnoj Mitrovici (2), Novom Brdu (1), Štrpcu (1) i Zvečanu (1). Jedan slučaj silovanja je prijavljen u Novom Brdu dok su slučajevi seksualnih napada prijavljeni u Severnoj Mitrovici (2), Štrpcu (1) i Zubinom Potoku (2).

A na celoj teritoriji Kosova je tokom 2023. prijavljeno 76 seksualnih uznemiravanja, 108 silovanja i 68 seksualnih napada, dok je do 27. novembra 2024. prijavljeno 96 seksualnih uznemiravanja, 72 silovanja i 73 seksualnih napada.

S druge strane, neformalna grupa žena tvrdi da žene iz redova srpske zajednice ne prijavljuju slučajeve seksualnih uznemiravanja jer nemaju poverenja u Policiju Kosova. One su sa tim slučajevima, međutim, upoznale predstavnike međunarodne zajednice na Kosovu.

Takođe, nevladina organizacija Aktiv iz Severne Mitrovice je sredinom oktobra otvorila telefonsku liniju za prijavu incidenta i ugrožavanja prava građana na severu Kosova.

'Raspirivanje mržnje u političke svrhe'

Milica Stojanović Kostić je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) ocenila da nije bilo primereno da se na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama govori isključivo o etničkom uznemiravanju žena, kada one iz redova srpske zajednice svakodnevno trpe nasilje od svojih muževa ili drugih bližnjih – koji su Srbi.

Milica Stojanović Kostić: "Ne možete da negirate činjenicu da se u vašim sredinama, u vašem narodu dešavaju strašne stvari a da vi uzmete samo primere etničkog uznemiravanja i upotrebite ih u propagandne svrhe".

Ona podvlači da ne spori činjenicu da Albanci upućuju seksističke poruke ženama iz srpske zajednice u Severnoj Mitrovici ali napominje da je ta pojava prisutna i u opštinama južno od Ibra.

"Ali ne možete prikazati samo jednu stranu priče jer je u Gušterici muž ubio ženu, Srbin – Srpkinju. Žene se stalno javljaju policijskoj stanici u Gračanici jer ih maltretiraju muževi Srbi. Ne možete da negirate činjenicu da se u vašim sredinama, u vašem narodu dešavaju strašne stvari a da vi uzmete samo primere etničkog uznemiravanja i upotrebite ih u propagandne svrhe. To znači da je ta partija želela samo propagandu, da raspiruje mržnju", ističe Stojanović Kostić.

Početkom avgusta je preminula Marija Živković iz Donje Gušterice, opština Gračanica, nakon što joj je suprug naneo teške telesne povrede. Bila je zaposlena u jednoj od zdravstvenih institucija u Gračanici, koja radi po sistemu Srbije.

Od 2010. do aprila 2024. na Kosovu je ubijeno najmanje 58 žena. U većini slučajeva počinioci ubistava bili su muževi, zatim očevi i sinovi.

Umesto rešenja kako sprečiti nasilje, žene slušale 'političke parole i floskule'

Pročitajte i ovo: Protest protiv femicida i nasilja nad ženama održan u Gračanici

Upravo zbog ovakve statistike, Milica Stojanović Kostić kaže da nije mogla da prećuti na "propagandno politički skup" i to na Međunarodni dan borbe protiv nasija nad ženama.

"To je takav šamar u lice ženama žrtvama nasilja. Sigurna sam da 80 odsto žena koje su to slušale, doživljava neki vid nasilja kod kuće ili na poslu. One su slušale parole i floskule kako se tog dana dešava nešto lepo, eto formira se Unija žena neke stranke", kaže ona.

Ova aktivistkinja, koja vodi i nevladinu organizaciju Pravo na pravo, smatra da je Srpska lista na taj način "ponizila" žene jer niko nije pomenuo da je nasilje nad ženama povećano ili šta rade spreče to nasilje spreče.

Žene koje 'čuvaju' Kosovo

U svom autorskom tekstu, koji je objavljen na stranici Ženski info koji i sama uređuje, Milica Stojanović Kostić se osvrnula i na govore funkcionera Srpske liste da žene "čuvaju sve što je srpsko i celo srpstvo na prostoru Kosova i Metohije".

"I Elek (predsednik Srpske liste Zlatan) mi se danas obratio. Reče mi da bez mene ne može da opstane Kosovo, mislim rekao je sve žene, majke na Kosovu pa me je možda nesmotreno uračunao. Hvala Eleče", napisala je ona.

Dodala da je jasno da je narativ "politički i nacionalistički", te upitala "gde rađamo te čuvare, kako ih prehranjujemo, ko ih leči i čime", aludirajući na to da se Kliničko bolnički centar u Gračanici od 1999. godine nalazi u limenim kontejnerima.

Pročitajte i ovo: Bolnica u Gračanici dve decenije u kontejnerima

Milica Stojanović Kostić u izjavi za Radio Slobodna Evropa kaže da je morala da reaguje na ovaj skup jer je znala da niko drugi neće, da niko drugi "nema hrabrosti".

Dobila je, kaže ona, nakon objave svog teksta veliku podršku žena, koje žele da ostanu anonimne jer se "boje da se sukobe sa određenim političarima ili partijama".

"Čak sam dobila reakciju i podršku žena koje su bile na tom skupu. Ja sam objavila to na Instagramu ali sakrivajući njihova imena, s razlogom. Kažu da nemaju snage da se bore protiv političkih zloupotreba ali mi zahvaljuju što ja to radim u njihovo ime", kaže Stojanović Kostić.

'Kako su žene došle na taj skup?'

"Hajde da se zapitamo i kako su žene došle na taj skup", kaže pored ostalog Milica Stojanović Kostić.

Ekipa RSE je 25. novembra na terenu videla autobuse kojima se dovode žene na tribinu Srpske liste iz različitih delova Kosova.

Autobus koji je doveo žene iz različitih delova Kosva na skup u Gračanici koji je organizovala Srpska lista

Takođe, RSE ima saznanja da su direktori pojedinih institucija koje rade u sistemu Srbije, određivali po nekoliko radnica koje "moraju" da idu na taj skup. Nijedna od njih nije želela javno da komentariše ovo pitanje.

Na "dovođenje" žena na skup Srpske liste, reagovali su i srpski političari iz Gračanice i Severne Mitrovice, Branimir Stojanović i Aleksandar Arsenijević.

"Kada ste već tu, kada ste doveli žene iz naših sredina, bilo bi dobro da im odgovorite kako je moguće da i dalje, posle 25 godina, decu donose na svet u bolnici na 200 metara odavde u katastrofalnim uslovima", rekao je Branimir Stojanović.

"Pod pritiscima i ucenama za radna mesta, žene su odvođene i do 80 kilometara kako bi Srpska lista organizovala svoju kampanju u Gračanici. Zar to nije nasilje nad ženama gospodo?!", poručio je Aleksandar Arsenijević.

Pročitajte i ovo: Svaki dan 140 žena ubije neko njima blizak, kaže regionalna direktorica UN Women

Srpska lista nije odgovorila na upit RSE da prokomentariše sve ove optužbe. Predsednik ove stranke Zlatan Elek je, u obraćanju novinarima nakon skupa u Gračanici, negirao da se radi o predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore, koji su na Kosovu zakazani za 9. februar.

"Ovo su redovne aktivnosti Srpske liste koja želi svojim primerom da pokaže da žene imaju itekakvog uticaja i zato smo formirali Uniju žena Srpske liste", rekao je on.

Aktivistkinja Milica Stojanović Kostić na kraju zaključuje da je ženama iz redova srpske zajednice teško da se sa sistemom izbore za svoja prava jer su "konstantno pod represijom".