Poslanici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope usvojili su 16. aprila dvotrećinskom većinom izveštaj grčke poslanice Dore Bakoyannis, kojim se Komitetu ministara Saveta Evrope preporučuje da prihvati aplikaciju Kosova za članstvo u toj organizaciji, posvećenoj ljudskim pravima i razvojem demokratije.
Za izveštaj je glasao 131 poslanik od 171 prisutnog. Protiv je bilo 29, dok je 11 bilo uzdržano.
Parlamentarna skupština Saveta Evrope uputiće predlog za prijem Komitetu ministara spoljnih poslova, koji donosi konačnu odluku i to dvotrećinskom većinom ministara.
Sastanak Komiteta ministara trebalo bi da bude održan 16. i 17. maja u Strazburu.
Premijer Kosova Albin (Aljbin) Kurti izrazio je optimizam u pogledu pozitivne odluke na Komitetu ministara.
Usvajanju preporuke 16. aprila je prethodila rasprava koja je trajala više od dva sata. Većina poslanika koji su uzeli reč podržali su članstvo Kosova. Srbija se protivi članstvu Kosova u ovoj organizaciji.
reakcije iz srbije Dačić: 'Dan srama' u Parlamentanoj skupštini Saveta EvropeU diplomatskim krugovima se šuška da članstvo Kosova možda neće biti stavljeno na dnevni red sastanka Komiteta ministara u maju.
Ovo se odnosi i na aktivnost zemalja kvinte – Sjedinjenih Država, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija – koje inače podržavaju Kosovo, ali žele da Priština krene ka uspostavljanju Zajednice opština sa srpskom većinom.
Savet Evrope je međunarodna organizacija za ljudska prava, demokratiju i vladavinu prava u Evropi, sa sedištem u Strazburu, Francuska.
Osnovan je 1949. godine.
Savet štiti slobodu izražavanja i medija, jednakost i manjine u zemljama članicama.
Jedna od direktnih koristi građana Kosova od eventualnog članstva u Savetu Evrope biće pristup Evropskom sudu za ljudska prava.
analiza Zašto bi članstvo Kosova u Savetu Evrope bilo važno za manjine?Pozdravljena odluka o zemljištu manastira Dečani
Izveštaj je sastavila Dora Bakoyannis, a njegov nacrt je u martu odobrio Komitet za politiku i demokratiju ove organizacije.
Obraćajući se Skupštini, grčke poslanice je naglasila da je Kosovo, "bez obzira na neke nedostatke", funkcionalna demokratija i ispunjava uslove za prijem.
Bakoyannis je rekla da su pravnici, takođe, potvrdili stav da Kosovo ispunjava osnovne uslove za članstvo u Savetu Evrope.
Osvrćući se na formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu, Bakoyannis je ocenila da je reč o pitanju koje je u "unutrašnjoj nadležnosti Kosova i nema veze sa prijemom u Savet Evrope".
Zbog toga je rekla da Savet ministara treba da pozove Kosovo da postane članica Saveta Evrope.
Navela je i da njen izveštaj ne obuhvaća pitanje priznavanja ili nepriznavanja Kosova i da nije dužna da se bavi pitanjem državljanstva.
Poručila je, ukoliko bi to bio slučaj, ona ne bi pristala da sačini izveštaj i prilagodila bi se stavu svoje zemlje, Grčke, koja ne priznaje nezavisnost Kosova.
Kako Bakoyannis, tako i ostali govornici, uključujući pravne eksperte, pozdravili su odluku vlade Kosova da primeni odluku Ustavnog suda o zemljištu manastira Dečani.
Navedeno je i da će pitanje eksproprijacije biti pažljivo praćeno u postpristupnom procesu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Šta je još rečeno?
Većina poslanika koja je učestvovala u raspravi podržala je članstvo Kosova u Savetu Evrope.
Nemački poslanik Frank Schwabe pohvalio je izveštaj i pozvao da Kosovu bude omogućeno članstvo, dok je Zsolt Nemeth iz Mađarske, kao predstavnik Evropske konzervativne stranke, rekao je da je protiv predstavljenog izvještaja.
Kao jedan od glavnih razloga je naveo neuspostavljanje Zajednice opština sa srpskom većinom. "Drugo pitanje je Srbija. Ignoriranje interesa Srbije je destabilizirajuće", rekao je Nemeth.
Iulian Bulai, poslanik iz Rumunije, zemlje koja ne priznaje nezavisnost Kosova, rekao je da podržava članstvo Kosova i da očekuje da ta zemlja ispuni obaveze koje proizlaze iz članstva.
"Naša borba nije za države, već za prava pojedinaca. Branimo prava pojedinaca, a ne država i etničkih grupa. Kosovo je spremno i zaslužuje biti primljeno u Savet Evrope, ali mora osigurati odgovarajuću zaštitu srpske zajednice", rekao je Bulai.
Pročitajte i ovo: Ohridski sporazum na dosad najozbiljnijem testuPiero Fassino iz Italije rekao je da se prava srpske manjine mogu bolje zaštititi ukoliko Kosovo bude deo Saveta Evrope, a govoreći o Zajednici opština sa srpskom većinom, kazao je da strahuje od toga da to telo ne bude ličilo na Republiku Srpsku u Bosni i Hercegovini.
Grčki poslanik Alexis Tsirpas istakao je da podržava članstvo Kosova u Savetu Evrope.
Biljana Pantić Pilja iz Srbije kritikovala je predstavljeni izveštaj, rekavši da ne može biti zanemareno pitanje uspostave Zajednice opština sa srpskom većinom.
"Ukoliko dozvolite da uđe u Savet Evrope, a da se ne uspostavi Zajednica, onda ona nikada neće biti uspostavljena", rekla je.
Protiv članstva Kosova u Savetu Evropa izjasnila se i crnogorska poslanica Maja Vukićević, inače članica proruske Demokratske narodne partije.
Dan pre glasanja u Strazburu su bile brojne konsultacije da se vidi kakvo je raspoloženje.
Došlo je do susreta delegacija političkih partija, dok su delegacije Srbije i Kosova uložile poslednje napore da ubede poslanike da u što većem broju glasaju za njihovu stranu – u slučaju Kosova, da se odobriti pozitivno mišljenje za članstvo, a u slučaju Srbije protiv.
U sedištu Saveta Evrope bila je i delegacija Skupštine Kosova, dok je i ministarka spoljnih poslova Kosova Donika Gervalla održala sastanke na različitim nivoima.