Ministar za zajednice i povratak u Vladi Kosova Nenad Rašić izjavio je da postoje dva načina da se primeni odluka Centralne banke Kosova (CBK) da jedina valuta bude evro, čime bi se ukinula upotreba srpskog dinara.
Jedna opcija je, kako je rekao, da Centralna banka Kosova postigne dogovor sa Narodnom bankom Srbije o transakcijama, a druga da banke koje imaju filijale na Kosovu i u Srbiji omoguće distribuiranje transakcije u evrima.
Rašić je na konferenciji za novinare u Prištini objasnio da će građanima koji imaju primanja u dinarima biti omogućeno i da besplatno otvore račune u kosovskim bankama. Dodao je i da je ipak potreban tranzicioni period za primenu ove odluke.
"Ovo je tehničko pravno ispravan način kako moramo operisati", rekao je kosvski ministar.
Pročitajte i ovo: Da li se obesmišljava postojanje Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu?Rašić je rekao da ne može da kaže do kada bi trajao rok tranzicije ali je izrazio uverenje da će, akobude spremnosti druge strane, do kraja februara biti rešeno pitanje isplate primanja koja dolaze iz budžeta Srbije.
"Ja bih voleo da sve ovo ne postane političko pitanje, nego da bude jedan operativni izazov", naveo je on.
Pripadnici srpske zajednice na Kosovu imaju razna primanja iz Srbije koja im se isplaćuju u dinarima, pa je tako odluka Centralne banke Kosova naišla na njihovo protivljenje.
Narodna banka Srbije je ranije saopštila da je ukidanje dinara na Kosovu političko pitanje i da mora biti pokrenuto u okviru dijaloga Kosova i Srbije o normalizaciji odnosa.
S druge strane, kosovske vlasti insistiraju na direktnu komunikaciju oko ovog pitanja a ne putem EU, koja posreduje dijalogom.
U međuvremenu je Međunarodna zajednica od Kosova tražila da se ova odluka o ukidanju dinara odloži jer bi mogla da ima negativan uticaj na etničke Srbe ili ponovo podizanje tenzija.
Posle pritiska međunarodne zajednice premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin) je u utorak takođe rekao da je ipak potrebno vreme da se razjasni odluka CBK i da će, iako je na snagu stupila 1. februara, biti obezbeđen tranzicioni period, te da je isti već počeo.
Rašić je podsetio da se od kraja prošle godine znalo da će NLB Komercijalna banka, koja je jedina imala licencu da na Kosovu posluje u dinarima, zatvoriti svoje filijale, te u tom kontekstu pitao zašto u međuvremenu nije licencirana neka druga finansijska institucija.
Pročitajte i ovo:
Vanredna sednica Saveta bezbednosti UN o Kosovu zakazana za četvrtakKurti: Period tranzicije za provedbu uredbe Centralne banke Kosova o dinaru je potrebanOn je podvukao i da će obrazovne i zdravstvene institucija na Kosovu, koje rade u sistemu Srbije, nastaviti sa radom kao do sada, te da neke informacije o njihovom ukidanju nisu tačne.
"Ja želim svima da kažem, pogotovo radnicima u tim institucijama, da se tako nešto neće desiti, za to imam čvrsta uverenja samog premijera, da oni mogu da nastave svoj posao", rekao je Rašić.
Odluka o ukidanju dinara na Kosovu se poklapa sa zatvaranjem Privremenih opštinskih organa koji rade u sistemu Srbije i koji su za Kosovo nelegalni.
Od kraja januara zatvoreno je sedam ovakvih organa u regionu Dragaša i Peći.
Rašić je komentarišući zatvaranje opština po srpskom sistemu rekao da je tako nešto bilo predviđeno Briselskim sporazumom iz 2013, zajedno sa formiranjem Zajednice opština sa srpskom većinom.
"Zato je ono na čemu insistiram, kao i Vlada, da se postigne finalni sporazum. Da ne dolazimo u situaciju da se jedna tačka sporazuma sprovodi a duga ne", rekao je Rašić.
Zajednica bi Srbima na Kosovu trebala da pruži određeni nivo samomenadžiranja, ali je Kosovo do sada odbijalo da je formira uz obrazloženje da može negativno uticati na unutrašnju funkcionalnost.
Pročitajte i ovo:
Svečlja potvrdio zatvaranje srpskih paralelnih opština u regionu Peći na KosovuEU i SAD zabrinuti zbog zatvaranja srpskih kancelarija na KosovuMeđutim, međunarodna zajednica nije odustala od realizacije tog sporazuma, pa je oktobra prošle godine stranama predat evropski statut za formiranje Zajednice uz tvrdnje da je u skladu s Ustavom i zakonima Kosova.
Taj statut predviđa da bi sve srpske institucije na Kosovu, od opština do škola i bolnica, morale biti uključene u Zajednicu opština sa srpskom većinom.
Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenier (Jeffrey Hovenier) je u utorak izjavio da Kosovo ima odgovornost da implementira sporazum o formiranju Zajednice, te da se o ukidanje srpskih institucija treba razgovarati u okviru dijaloga.