Fond za humanitarno pravo i Inicijativa mladih kritikuju odnos prema Dragici Gašić

Petar Petković, šef kancelarije Srbije za Kosovo i Dragica Gašić, 30.06.2021.

Fond za humanitarno pravo Kosova i Inicijativa mladih za ljudska prava izrazili su zabrinutost povodom slučaja Dragice Gašić i njenog prava na povratak u Đakovicu, grad udaljen oko 70 kilometara od Prištine.

Dragica Gašić je prva građanka srpske nacionalnosti koja se vratila u Đakovicu nakon zavretka rata 1999. godine a protiv koje je opština Đakovica podnela tužbu Osnovnom sudu u tom gradu sa “zahtevom za poništenje ugovora o iznajmljivanju stana uz zahtev za privremene mere“.

“Smatramo da su ovakve radnje u suprotnosti sa zakonodavstvom na snazi i nisu u duhu Ustava Republike Kosovo, odnosno u suprotnosti su sa članom 156. istog...u kojem stoji da Republika Kosova promoviše i olakšava bezbedan i dostojanstven povratak izbeglica i interno raseljenih lica, i pomaže istima da povrate svoju imovinu i lične stvari”, navodi se u reakciji Fonda za humanitarno pravo i Inicijative mladih za ljudska prava.

Pročitajte i ovo: Opština Đakovica podnela tužbu i traži poništavanje ugovora Dragice Gašić

Dodaju da Gašić poseduje neophodnu dokumentaciju kojom se “potvrđuje njeno pravo na korišćenje imovine, pravo koje joj je dodeljeno odlukom Agencije za verifikaciju imovine Kosova”.

“Imajući u vidu da su radnje Gašić bile u skladu sa postupkom za povratak, ne ugrožavajući ili rizikujući nijednu drugu osobu, smatramo da su nastala situacija, kao rezultat njenog dolaska, kao i preduzimanje pravnih radnji u suprotnosti sa demokratskim i multietničkim duhom države Republike Kosovo i ne doprinose procesu suočavanju sa prošlošću”, navodi se dalje.

Policija Kosova je 30. juna Dragici Gašić zabranila da spoljna vrata od stana zameni blindiranim uz obrazloženje da joj je za tako nešto neophodna dozvola opštine, nakon čega je ona otišla na nekoliko dana kod sestre u selo Veliko Kruševo, na oko 30-ak kilometara od Đakovice.

Pročitajte i ovo: Dragica Gašić nepoželjna u Đakovici, Vlada Kosova ćuti

Ipak, Gašić je za Radio Slobodna Evropa rekla da od 8. jula ponovo boravi u Đakovici i očekuje da u narednih nekoliko dana dobije dozvolu da zameni vrata i renovira stan.

Na osnovu dokumenta, koji je ranije objavila Alternativa, partija Mimoze Kusari Ljija koja je deo aktuelene vlasti na Kosovu, Dragica Gašić je rešenje o dodeli stana dobila 1997. godine od Skupštine opštine Đakovica. U tom rešenju se navodi da joj se stan dodeljuje u zakup na neodređeno vreme.

Kosovska imovinska agencija (Kosovska agencija za upoređivanje i verifikaciju imovine) je oslobodila početkom juna stan Dragice Gašić u Đakovici, u koji se ona odmah uselila.

Jedanaest nevladinih organizacija sa teritorije opštine Đakovica je ranije saopštilo da će Vladi Kosova podneti peticiju putem koje se zahteva odlazak Dragice Gašić iz Đakovice.

Sumnja se da se smatra nepoželjnom jer je u predratnom periodu radila u srpskoj policiji, ali Gašić tvrdi da je u policiji radila samo kao čistačica i da nikada nikome nije nanela zlo.

U Đakovici je tokom ratne 1998. i 1999. godine ubijeno više od 1.000 albanskih civila, većinom muškaraca. Neki od njih se i dalje vode kao nestali jer njihova sudbina još uvek nije rasvetljena.

Vlada Kosova na slučaj Dragice Gašić nije reagovala.