Održana rasprava Vlade Kosova i mještana o eksproprijaciji na sjeveru

Sa protesta koji su organizovali pripradnici srpske zajednice u leposaviću, na Kosovu, 2.februar 2023.godine

Predstavnici Vlade Kosova su 15. februara u Leposaviću, opštini sa većinskim srpskim stanovništvom na severu Kosova, održali javnu raspravu oko eksproprijacije zemljišta u mestima Dren, Zaselje i Lešak.

Ova rasprava - kojoj su prisustovali i predstavnici nevladinih organizacija, te međunarodnih misija - dolazi nakon što je grupa lokalnih Srba početkom februara započela protest sa zahtevom da Vlada Kosova povuče odluku o eksproprijaciji uz obrazloženje da je “nelegalna”.

Pročitajte i ovo: Vlast nastavlja eksproprijaciju na severu Kosova, meštani protestuju

Šef odeljenja za eksproprijaciju ispred Vlade Kosova, Afrim Murati, je prisutne meštane upoznao sa zakonom i naveo kako je spreman da čuje njihove primedbe.

Potom su meštani poveli polemiku oko navodno prekršenih zakonskih procedura od strane Vlade Kosova a jedan od advokata lokalnog stanovništva, Nebojša Vlajić, je podvukao da je celi proces netransparentan.

Prema njegovoj oceni, meštani ne mogu da odlučuju o javnom značaju ukoliko ne znaju šta će biti na lokaciji koja je predmet ekproprijacije.

Na slične stvari je ukazao i Dragiša Krstović iz sela Dren, uz navode da lokalno stanovništvo uopšte nije bilo obavešteno o ekproprijaciji njihove imovine.

Murati je tokom rasprave rekao kako će njihove primedbe preneti dalje, te da će biti informisani o daljim koracima.

Iz Policije Kosova su ranije za RSE potvrdili da su u selu Dren započeti radovi na izgradnji stanice granične policije, "sa ciljem da se obezbedi sigurnost građana, upravljanje granicom i spreči krijumčarenje u tom regionu".

Policija Kosova tvrdi da se nelegalni alternativni putevi na severu Kosova, koji vode prema Srbiji, koriste za krijumčarenje robe. Ranije je bilo i nekoliko akcija u kojima je bila zaplenjena roba, ali one nisu prolazile bez incidenata.

Inače, Vlada Kosova je sredinom januara donela odluku o ekproprijaciji oko 80 hektara zemljišta u opštini Leposavić, da bi potom početkom februara još nekoliko parcela na severu Kosova proglasila "nepokretnom imovinom od posebnog javnog interesa, koja je potrebna za realizaciju infrastrukturnih projekata od javnog interesa".

Vlasnici parcela, koje su predmet ekproprijcije, su podneli tužbe nadležnim sudovima u Prištini kako bi sprečili taj, prema njihovoj oceni, nelegalni proces.