U Hrvatskoj je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Zasjedanje Sabora započelo je sa minutom šutnje, a nastavljeno prozivanjem premijera Plenkovića zašto to što govoriu Izraelu, ali ne radi u Hrvatskoj.
Šest panela o lokalnoj dimenziji holokausta povučenih sa izložbe o Ani Frank u jednoj šibenskoj srednjoj školi osvanuli su na ulicama grada, ali i u nedavno osnovanom antifašističkom Muzeju pobjede u Šibeniku.
Predstavnici Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj – kako su i najavili – nisu bili na polaganju vijenaca uz statuu „Mojsije“ na židovskom dijelu zagrebačkog groblja Mirogoj. Vijence povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta položili su predsjednik Sabora Božo Petrov, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Davor Stier i posebni izaslanik hrvatske predsjednice, „oskarovac“ Branko Lustig.
Današnja sjednica Hrvatskog sabora započela je minutom šutnje za sve žrtve holokausta.
„Bezuvjetno osuđujemo holokaust sa nadom i vjerom da čovječanstvo više nikada neće svjedočiti zločinu takvih razmjera“, kazao je predsjednik Sabora Petrov, posebno naglašavajući nužnost obrazovanja o holokaustu.
„Danas se molimo i klanjamo pred svim žrtvama koncentracijskih logora i svih mjesta na kojima su u Drugom svjetskom ratu stradali Židovi. Dosljedno promicanje istine o najcrnjim stranicama bliske prošlosti važno je radi sprečavanja čina genocida u budućnosti, te radi izgradnje i njegovanja kulture mira“, kazao je.
Međutim, oporbeni socijaldemokrati odmah su upozorili da aktualna vlast nije ništa napravila oko spomen-ploča u Jasenovcu i Kutini na kojima se nalazi i ustaški pozdrav. Također, prozvali su premijera Andreja Plenkovića zbog toga što ministar znanosti i obrazovanja Pavo Barišić nije smijenio ravnatelja šibenske Tehničke škole, koji je prvo odobrio postavljanje međunarodne putujuće izložbe o Ani Frank sa dodatnih šest panoa sa lokalnim kontekstom, a potom naložio micanje tih šest panoa, s obrazloženjem da se na njima „ustaše prikazuje kao koljače, a partizane kao cvijeće“. Kako organizatori izložbe nisu željeli povući tih šest panoa, povukli su cijelu izložbu.
Smjenu ravnatelja zatražili su prvo socijaldemokrati, a za njima i Efraim Zuroff iz jeruzalemskog Centra Simon Wiesenthal. Socijaldemokrat Bojan Glavašević prozvao je premijera Plenkovića jer – kaže - nije dovoljno osuđivati holokaust i antisemitizam prigodom službene posjete Izraelu, nego to valja činiti i kada se vratiš kući.
„Premijer u tome nije bilo nimalo vjerodostojan. Njegov ministar nije bio dovoljno častan da smijeni ravnatelja koji je zabranio izložbu o Ani Frank“, kaže Glavašević.
Tih šest spornih panoa ipak je dostupno javnosti, i to - dvostruko! Prvo ih je tjednik „Nacional“ upotrijebio za vlastitu promociju, štampao kao plakate sa zaglavljem „Nacionala“ i polijepio ih po šibenskim ulicama, a zatim su upravo danas – na Dan sjećanja na žrtve holokausta – izloženi i u novootvorenom šibenskom antifašističkom Muzeju pobjede, kojom prigodom su čitani i ulomci iz dnevnika Ane Frank.
Dan sjećanja na holokaust obilježili su u Rijeci osnovnoškolci okupljanjem na židovskom dijelu riječkog groblja Kozala, antifašisti okupljanjem na groblju u Požegi, osječka Židovska općina javnim okupljanjem u središtu grada i drugi.
Premijer Andrej Plenković sinoć je odgovorio na prozivanja da je HDZ-ova vlada 2004. godine uklonila spomenik jednom od zapovjednika ustaške Crne legije Juri Francetiću u Slunju i književniku, ali i ustaškom doglavniku Mili Budaku u Svetom Roku, a da njegova Vlada ne želi ukloniti ploče u Jasenovcu i Kutini, na kojima se u grbu veteranske udruge koja je ploče postavila nalazi i ustaški pozdrav.
„Ploča koja stoji tamo u Jasenovcu nije ploča koja veliča neke čelnike iz Drugog svjetskog rata kao što je bilo prije 13 godina u vrijeme jedne druge Vlade, već je to ploča za 11 poginulih dragovoljaca HOS-a koji su poginuli u obrambenom i pravednom Domovinskom ratu“, rekao je.