Svijet ne može više da odlaže donošenje "ambicioznih klimatskih mjera" poslije objave novog izvještaja stručnjaka Ujedinjenih nacija, rekao je danas američki državni sekretar Anthony Blinken.
"Ovaj trenutak zahtijeva da svjetski lideri, privatni sektor i pojedinci djeluju zajedno i hitno i učine sve što je potrebno da zaštite našu planetu i našu budućnost tokom ove decenije i poslije", rekao je Blinken u saopštenju.
Zbog emisija štetnih gasova temperatura planete Zemlje će u narednih deset godina premašiti onu koju su svjetski lideri zacrtali među ciljevima u Pariškog sporazumu o klimi, navedeno je danas u izvještaju o klimatskim promenama koji su UN nazvale "crvenim alarmom za čovječanstvo".
U izvještaju Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) pri Ujedinjenim nacijama navodi se da je svijet blizu nekontrolisanog zagrijavanja, za što su nedvosmisleno krivi ljudi.
Vaš browser nepodržava HTML5
Autori izvještaja vjeruju da će se porast temperature od 1,5 stepeni Celzijusa dostići do 2040. po bilo kojem scenariju, a ako se emisije plinova ne smanje do porasta temperature može doći i ranije.
"Zato je potrebno da države, posebno velike privrede daju svoj doprinos tokom ove ključne decenije i da postave svijet na put na kojem bi se sačuvala granica zagrijavanja od maksimalno 1,5 stepeni Celzijusa", rekao je Blinken.
On je rekao da su se zato SAD obavezale na smanjenje svojih emisija za 50 do 52 posto do 2030. u odnosu na nivo iz 2005. godine.
Pročitajte i ovo: UN izveštaj o klimatskim promenama: Crveni alarm za čovečanstvoPredsjednik SAD Joe Biden, koji je vratio je SAD u Pariški sporazum o klimi iz kojeg je zemlju povukao njegov prethodnik Donald Trump, rekao je da će SAD postati lider u borbi protiv zagrijavanja.
“Ne možemo čekati da se uhvatimo u koštac s klimatskom krizom. Znakovi su nepogrešivi. Nauka je neporeciva. A troškovi neaktivnosti neprestano rastu”, poručio je Biden.
I francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je u ponedjeljak da se na na novembarskoj konferenciju UN-a postigne sporazum koji odgovara težini situacije. "Vrijeme bijesa je iza nas ... U novembru, u Glasgowu, zaključimo dogovor koji je u skladu sa hitnošću situacije", napisao je on na Twitteru.
Boris Johnson, premijer Velike Britanije, opisao je izvještaj IPCC-a kao "otrježnjujuće štivo" i rekao da se nada da će to biti "poziv na uzbunu" za svijet uoči Cop26, globalne konferencije o klimi u Velikoj Britaniji u novembru.
"Znamo šta se mora učiniti kako bi se ograničilo globalno zagrijavanje - poslati ugalj u historiju i preći na čiste izvore energije, zaštititi prirodu i osigurati finansije za očuvanje klime za države koje su na prvoj liniji fronta."
Slično je poručio i ministar vanjskih poslova Italije Luigi di Maio.
"Ovo je pitanje koje pogađa sve nas i svaki aspekt našeg života. Moramo ponuditi efikasan odgovor, bez gubljenja vremena."