Kina kaže da nisu pronađeni neobični patogeni nakon zahtjeva WHO-a

Ljudi sa maskama na licu na ulicama Šangaja, janaur 2023.

Kineske zdravstvene vlasti nisu otkrile nikakve neuobičajene ili nove patogene i dostavile su tražene podatke o porastu respiratornih bolesti i prijavljenim upalama pluća kod djece, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

Iz WHO su od Kine zatražili više informacija nakon što su grupe uključujući Program za praćenje novih bolesti (ProMED) prijavile klastere nedijagnosticirane upale pluća kod djece na sjeveru Kine.

Po pravilu, Kina je odgovorila WHO-u roku od 24 sata. WHO je tražio epidemiološke i kliničke informacije, kao i laboratorijske rezultate, piše Reuters.

Podaci navode da je povećanje oboljevanja povezano s ukidanjem ograničenja COVID-19 zajedno s cirkulacijom poznatih patogena poput mikoplazma pneumonije, uobičajene bakterijske infekcije koja obično pogađa mlađu djecu i koja se pojavi od maja.

U glavnom gradu Pekingu i sjeveroistočnoj provinciji Liaoning nisu otkriveni neobični patogeni.

Kineske vlasti iz Nacionalne zdravstvene komisije održale su konferenciju za novinare 13. novembra na kojoj su izvijestile o povećanju incidencije respiratornih bolesti.

I Kina i WHO su se suočili sa pitanjima o transparentnosti izvještavanja o najranijim slučajevima COVID-19 koji su se pojavili u centralnom kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine.

Pročitajte i ovo: Šta se desilo sa korona virusom?

Pojava novih sojeva gripa ili drugih virusa koji mogu da izazovu pandemiju obično počinje sa nedijagnostikovanim grupama respiratornih bolesti. I SARS i COVID-19 su prvi put prijavljeni kao neobične vrste pneumonije.

Porast respiratornih bolesti dolazi dok se Kina priprema za prvu punu zimsku sezonu otkako je u decembru ukinula stroga ograničenja COVID-19. Mnoge druge zemlje su zabilježile sličan porast respiratornih bolesti nakon ublažavanja mjera pandemije.

"Radi se samo o relativno velikom sezonskom porastu, možda dijelom zbog slučajnosti, a dijelom zato što postoji malo 'imunitetnog duga' zbog manjih zimskih skokova u posljednje tri godine", rekao je Ben Cowling, epidemiolog sa Univerziteta u Hong Kongu.

Fransoa Balu sa Univerzitetskog koledža u Londonu naveo je, da je trenutni talas bolesti u Kini vjerovatno posljedica respiratornih bolesti poput gripa ili bakterijske infekcije.

Rekao jeda Kina vjerovatno doživljava značajan talas dječijih infekcija jer je ovo prva zima od kada je ukinut karantin, što je vjerovatno smanjilo imunitet dece.

"Osim ako se ne pojave novi dokazi, nema razloga da se sumnja na pojavu novog patogena", rekao je Balu.

Pročitajte i ovo: Da li Kina deli dovoljno podataka o koroni?

Iz WHO su saopštili da je sjeverna Kina prijavila skok oboljelih od gripa od sredine oktobra u poređenju sa prethodne tri godine. Rijetko je da zdravstvena agencija UN-a javno traži detaljnije informacije od zemalja, jer se takvi zahtevi obično upućuju interno.

Epidemije su preplavile neke bolnice u sjevernoj Kini, uključujući Peking, a zdravstvene vlasti su zatražile od javnosti da djecu sa lakšim simptomima vode u druge ustanove.

Prosječan broj pacijenata na internom odjeljenju u Dječjoj bolnici u Pekingu je veći od 7.000 dnevno, što premašuje kapacitet bolnice, objavio je kineski nacionalni radio.

Kineska nacionalna zdravstvena komisija predložila je, da djeca sa blagim simptomima "prvo posjete ustanove primarne zdravstvene zaštite ili pedijatrijska odeljenja opštih bolnica" jer su velike bolnice pretrpane, a vrijeme čekanja je dugo.

Nakon što je SARS izbio u južnoj Kini 2002. godine, zvaničnici Pekinga su rekli ljekarima da sakriju pacijente dok su naučnici WHO-a bili u posjeti toj zemlji.

Skoro dvije decenije kasnije, Kina je prestala da dijeli kritične detalje o korona virusu sa zdravstvenom agencijom UN nakon što se novi virus pojavio krajem 2019. podsjeća AP.

Izvor: Reuters, AP