Glasnogovornik američkog State Departmenta Matthew Miller izjavio je kako je Washington zabrinut zbog posjete ministra nacionalne sigurnosti Izraela, ultranacionaliste, Itamara Ben-Gvira Brdu hrama u Jerusalemu, najsvetijem u judaizmu.
"To sveto mjesto ne bi se trebalo koristiti u političke svrhe i mi pozivamo sve strane da poštuju njegovu svetost", naveo je Miller, prenosi AP.
Na osnovu sporazuma koji su već dugo na snazi, Jevrejima je dozvoljeno da posjećuju to mjesto, ali ne i da se tamo mole.
Međutim, proteklih godina sve veći broj Jevreja počeo je da se tamo moli, što je potaklo strah Palestinaca da Izrael planira podijeliti ili preuzeti svetište.
Nekada su se na Brdu hrama nalazili drevni jevrejski hramovi, a sada je tamo džamija Al-Aksa, treća po značaju u islamu i muslimani to mjesto zovu Uzvišeno utočište (Haram al-Šarif).
"Mi smo nadležni", izjavio je Ben-Gvir tokom posjete Brdu hrama u nedjelju 21. maja.
Kasnije je održana sjednica Vlade Izraela u jerusalemskom Starom gradu da se proslavi kontrola nad tim područjem, nakon Dana Jerusalrma u četvrtak, kojim se obilježava osvajanje istočnog dijela grada u ratu 1967. godine.
Ben-Gvirovu posjetu osudili su Palestinci, koji je smatraju provokacijom, kao i susjedni Jordan.
On je bivši vođa jevrejskih naseljenika i ultradesničarski aktivista koji je bio osuđen za huškanje na nasilje i podršku jevrejskoj terorističkoj organizaciji, a sada je zadužen za izraelske policijske snage.
Pročitajte i ovo: Izraelski nacionalisti uzvikivali u Jerusalimu 'smrt Arapima'Administracija američkog predsjednika Joea Bidena također je kritizirala Izrael što poduzima korake da naseli jevrejske naseljenike u ranije evakuiranom divljem naselju Homeš na sjeveru okupirane Zapadne obale.
Vlada Izraela je u martu poništila akt iz 2005. o evakuaciji četiri jevrejska naselja.
Tokom vikenda jedan izraelski general je na Zapadnoj obali potpisao naredbu kojom se otvara put rekonstrukciji naselja.
SAD je, kako je rekao glasnogovornik Miller, duboko zabrinut za ilegalnu politiku Izraela.
Izrael je osvojio Zapadnu obalu u ratu 1967. godine zajedno s istočnim Jerusalemom i Pojasom Gaze.
Palestinci teže da na tim teritorijama osnuju neovisnu državu s istočnim Jerusalemom kao glavnim gradom.
Veći dio međunarodne zajednice smatra jevrejska naselja nelegalnim i preprekom za mir, a danas na Zapadnoj obali živi gotovo 490.000 jevrejskih naseljenika, među tri miliona Palestinaca.