Hiljade jevrejskih nacionalista, od kojih su neki uzvikivali "Smrt Arapima" i druge rasističke slogane, prodefilovalo je u četvrtak, 18. maja, glavnom palestinskom ulicom u Starom gradu u Jerusalimu.
Demonstranti, koji su većinom bili jevrejski ortodoksni tinejdžeri i mladići, slavili su "Dan Jerusalima", učestvovali su u maršu povodom izraelskog zauzimanja Starog grada pre 56 godina.
Palestinci taj događaj vide kao provokaciju. Pre dve godine, parada je dovela do 11-dnevnog rata između Izraela i militanata Hamasa u Pojasu Gaze.
Bučna gomila plesala je i pevala jevrejske verske pesme ispred kapije Damaska dok je na straži stajalo na desetine pripadnika izraelske policije.
U nekoliko navrata, grupe su uzvikivale slogane poput "Smrt Arapima", "Muhamed je mrtav" i "Neka gori tvoje selo" dok su zurile u palestinske posmatrače.
Neki od mladih su nosili odeću u kojoj su se identifikovali kao pripadnici Lehave – ultradesničarske jevrejske supremacističke grupe koja se protivi asimilaciji ili romantičnim odnosima između Jevreja i Palestinaca.
Izraelska policija, koja je saopštila da neće tolerisati nasilje i huškanje neće, nastojala je da dve strane drži razdvojene, ali je malo učinila da zaustavi povike.
Palestinske radnje su bile ili zatvorene ili prazne, a demonstranti su povremeno bacali flaše vode na obližnje novinare, izazivajući klicanje publike. Policija je saopštila da su dve osobe uhapšene zbog bacanja predmeta.
Nekoliko poslanika u novoj izraelskoj vladajućoj koaliciji iz krajnje desnice, uključujući ministra za nacionalnu bezbednost Itamara Ben-Gvira, pridružilo se procesiji.
Pod jakom policijskom stražom, Ben-Gvir je mahnuo okupljenima dok je ulazio u kapiju Damask, a zatim su unutra stizale snage bezbednosti.
Ben-Gvir, koji nadgleda nacionalnu policiju, bivši je ekstremno desničarski aktivista i tvrdolinijaški naseljenik sa Zapadne obale koji je osuđen za podsticanje i podršku jevrejskoj terorističkoj grupi.
Iako je bilo ponovljenih tuča i sukoba između Jevreja i Palestinaca, čini se da je parada prošla bez ozbiljnog nasilja. Do noći, ogromna gomila se okupila na trgu ispred Zapadnog zida.
Dan Jerusalima je namenjen proslavi izraelskog zauzimanja istočnog Jerusalima, uključujući Stari grad i njegova sveta mesta, u ratu na Bliskom istoku 1967. godine.
Izrael smatra da je ceo Jerusalim njegov glavni grad, ali aneksija istočnog Jerusalima nije međunarodno priznata. Palestinci žele da istočni Jerusalim bude prestonicu njihove buduće države.
Izrael je odlučio da dozvoli demonstrantima da idu tradicionalnom rutom kroz kapiju Damaska, umesto alternativnim putem koji zaobilaze muslimansku četvrt, uprkos porastu izraelsko-palestinskog nasilja tokom prošle godine i teškim borbama prošle nedelje između Izraela i palestinskih militanata u Gazi.
Uoči marša, vladajuća militantna grupa Hamas u Gazi pozvala je Palestince da se suprotstave tom događaju.
U četvrtak, desetine palestinskih demonstranata okupilo se duž ograde koja razdvaja Gazu i Izrael, podižući palestinske zastave, paleći gume i izraelske zastave i bacajući kamenje prema strogo čuvanoj granici.
Izraelske trupe ispalile su suzavac i gumene metke prema demonstrantima, ranivši tri osobe, javljaju lokalni mediji.
Do tenzija u četvrtak je došlo nekoliko dana nakon što su uz posredovanje Egipta okončane petodnevne borbe između Izraela i manje, radikalnije militantne grupe Islamski džihad u Gazi.
Nabil Abu Rudejne, portparol palestinskog predsednika na okupiranoj Zapadnoj obali, rekao je da će dozvola marša kroz palestinske oblasti u Starom gradu "samo dovesti do porasta napetosti i može dovesti do eksplozije".
Jordan, sused Izraela koji deluje kao čuvar jerusalimskog svetilišta, osudio je posete Jevreja tim mestima i putanju marša. Egipat, prva arapska zemlja koja je sklopila mir sa Izraelom, i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su uspostavili veze sa Izraelom u okviru Abrahamovog sporazuma 2020, takođe su osudili posete tom mestu.
Kompleks na vrhu brda koji Jevreji nazivaju Brda hrama, dom je drevnih jevrejskih hramova i najsvetije mesto u judaizmu. Palestinci ga poštuju kao Plemićko svetilište, a na njemu se nalazi džamija Al-Aksa, treće najsvetije mesto u islamu.
Prema dugogodišnjim sporazumima, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju ovo mesto, ali ne i da se tamo mole.
Ali, povećanje takvih poseta, zajedno sa scenama nekih Jevreja koji se tiho mole, izazvalo je zabrinutost među Palestincima da Izrael pokušava da promeni status kvo – što Izrael poriče.
Protivrečni stavovi o ovom mestu u srži je izraelsko-palestinskog sukoba i često se prelivaju u nasilje, uključujući rat između Izraela i Hamasa 2021.