Protesti u Izraelu rastu, prekida se generalni štrajk

Policija odvlači demonstrante, Tel Aviv, 2. septembar 2024.

Dok protesti rastu u Izraelu, kako bi se prisilila vlada da postigne sporazum o oslobađanju talaca iz Pojasa Gaze, generalni štrajk koji je počeo 2. septembra obustavljen je.

Izraelski sindikat koji je organizovao generalni štrajk 2. septembra naredio je radnicima da se vrate na radna mjesta, nakon što je izraelski radni sud presudio da se štrajk mora prekinuti do 14:30 po lokalnom vremenu (13:30 po srednjeevropskom).

Ipak, protesti u Tel Avivu se nastavljaju, a intenzivirani su nakon što je izraelska vojska 1. septembra objavila da je otkrila tijela šestero talaca u Pojasu Gaze.

Automobilske blokade su na ulicama Tel Aviva 2. septembra 2024.

Grupa porodica talaca planira protest ispred rezidencije izraelskog premijera. Forum talaca i nestalih porodica najavio je nekoliko protesta koji će se održati širom Izraela danas u 19 sati.

U objavi na X, grupa je navela tri lokacije za proteste. U njemu se navodi da su zakazane "demonstracije velikih razmjera" ispred premijerove rezidencije u Jeruzalemu, "masovni skup" kod Begin kapije u Tel Avivu i protest ispred kuće premijera u Cezareji.

Izraelci na protestu u Tel Avivu, sa zastavama i plakatima traže oslobađanje talaca, 2. septembar 2024.

Dan ranije, u nedjelju, čelnik moćnog radničkog saveza koji predstavlja stotine hiljada radnika u javnom sektoru najavio je da će 2. septembra ujutro "cijela izraelska ekonomija biti u generalnom štrajku". Arnon Bar-David rekao je da mora doći kraj izraelskoj politici ostavljanja talaca njihovoj sudbini.

U ponedjeljak ujutro neki aerodromi su bili zatvoreni, a letovi prolongirani.

Putnici na aerodromu u Tel Avivu dok su letovi obustavljeni tokom štrajka, 2. septembar 2024.

U nedjelju su deseci hiljada Izraelaca protestovali u nekoliko gradova tražeći sporazum o oslobađanju talaca. U Tel Avivu su demonstranti blokirali autoput.

Premijer Benjamin Netanyahu, pod sve većim pritiskom da postigne dogovor o taocima nakon mjeseci zastoja, zaprijetio je u nedjelju da će zbog talaca "poravnati račune" sa Hamasom, organizacijom koju su Sjedinjene Države i Evropska unija označile kao terorističku.

Protesti 1. septembra u Tel Avivu. Dok su demonstranti zapalili vatre na ulicama, policija je pokušavala da zaustavi proteste.

Prema navodima izraelskog ministarstva zdravlja, obdukcija provedena na tijelima šestero talaca otkriva da su ubijeni "iz neposredne blizine", "između četvrtka i petka ujutro".

Međutim, prema navodima Hamasa, ti taoci su "ubijeni hicima i bombardovanjem izraelskih okupatora", a neki od njih bili su na "popisu talaca koje treba osloboditi, koji je Hamas odobrio".

Hamasovi naoružani napadači su 7. oktobra prošle godine izveli napad bez presedana na Izrael iz Gaze - najsmrtonosniji u historiji Izraela. Upali su preko granice Gaze u Izrael. Oko 1.200 ljudi je ubijeno, a 251 osoba je uzeta kao talac. Ukupno 97 zarobljenika je nestalo.

Izraelska vojska je odgovorila pokretanjem kopnene i vazdušne ofanzive u Gazi kako bi uništila Hamas. U Gazi je od tada ubijeno više od 40.000 ljudi, prema teritorijskom ministarstvu zdravlja kojim upravlja Hamas.

čitajte

Hamas odbacuje nove izraelske uslove u pregovorima o prekidu vatre u GaziIzraelska vojska spasila taoca koga je oteo Hamas