Postavka 32 umjetnika, kako su naveli organizatori, kroz različite pristupe i tehnike radova poziva na empatiju i solidarnost sa onima koji stradaju na Bliskom Istoku, na teritorijama na kojima žive Palestinci.
Palestinski diplomatski predstavnik u Crnoj Gori Rabii Alhantouli zahvalio je umjetnicima uz poruku da su njihova djela dokaz da čovječanstvo može nadvladati zlo.
"Hvala vam za svaki potez četkicom i olovkom i pruženu ruku solidarnosti, koju nikad nećemo zaboraviti."
"Umjetnici su djelima uvijek stajali uz one koji su izloženi uništenju. Zato i ovim tražimo mir", poručio je jedan od autora izložbe Mirsad Đurđević.
Izložba obiluje djelima koja kroz različite forme prikazuju djecu – simbol nevinosti i nade, ali i najtežih stradanja u sukobima u Gazi. Umjetnici su inspiraciju pronašli u tragičnoj stvarnosti velikog broja palestinske djece pogođene sukobima.
Lubenica je zbog boja koje podsjećaju na palestinsku zastavu postala inspiracija mnogih umjetnika, u znak solidarnosti sa Palestincima.
Jedan od radova na izložbi prikazuje ruševine koje simbolizuju razmjere uništenja i ljudske tragedije u ratom zahvaćenoj Gazi, gdje žive Palestinci.
Izložba će biti otvorena do 4. decembra u Kulturno informativnom centru Budo Tomović u Podgorici.
Novac od prodaje slika biće proslijeđen palestinskom narodu.
Detalj sa izložbe.
Rat u Pojasu Gaze je počeo napadom Hamasa na jug Izraela 7. oktobra 2023., kada je prema izraelskim podacima ubijeno oko 1.200 ljudi a oteto oko 250, od kojih 97 Hamas još uvijek drži kao taoce. Uslijedila je izraelska vojna kampanja odmazde u kojoj je ubijeno 44.360 Palestinaca, prema podacima Ministarstva zdravlja Gaze, pod kontrolom Hamasa.